Кинеска кујна

H

-HRO

Гостин
Предјадење : Рижото
Главно јадење : Тава со ориз
Десерт : Сутлијаш
Пијалок : Оризова вода.
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Дали во Скопје има специјализирани (супер)маркети за кинеска храна/намирници? Ако да, каде?
 

hEnDo

すべてのメンバーを尊重する
Член од
17 април 2012
Мислења
2.541
Поени од реакции
4.767
Јас имам пробано ви кинескиот во Рамстор и ми се свиѓа noodles со брокула и пилешко,а оризот им е многу мајка супер си е храната лесна,ама таман те најадува иначе за цените па не се високи знам ја јадам мала проција за 100 а има и средна за 150,голема за 200 мој совет е да пробате па ако ви се допаѓа ок ако не па ок:D
 
A

AnFem

Гостин
Ја обожавам! (Без екстремните јадења како кучиња и инсекти)
 
F

FARANG

Гостин
OK si e.. Od aziska hrana preferiram Thai, Indiska i Indoneziska kujna. Od kineskata gi sakam morskite specijaliteti nacinot na koj gi prigotvuvaat zelkite i rakovite. Od evtini snacks omileni mi se svezi DIM SIM (nesto ko sarmi samo namesto zelka/lozov list kineskive se so testo) i debelite noodles Hong Kong stil.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Јас сум јадел во она кај универзална, Шан-Гаи се вика ресторанчето. Скапо е, али поубаво нема.
 

katalonec5

Mes que un club
Член од
8 декември 2008
Мислења
1.020
Поени од реакции
121
Ин лав вит чајниз фуд. Сум пробал и тука и во Америка. Многу е различно у суштина, али е вкусно и ваму и таму, со тоа што тука е и поскапичко. Али оправдано, пошо ги има 2-3 па си држат цени. Во Америка има на секое ќоше. Сосовите се многу различни, а и не само сосовите, сите додатоци што следат во една порција кинеска храна, многу многу и ги нема тука. Како и да е, обожавам кинеска храна, кај и да е, кога и да е...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Најздрава храна е кинеската. Само што е многу скапа кај нас во Македонија. Затоа и нема дебели кинези. Многу се ретки, не се ко Американцине со хамбургерите. Доручек, ручек и вечера им е хамбургер. :D
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
330
Поени од реакции
104
Најздрава храна е кинеската. Само што е многу скапа кај нас во Македонија. Затоа и нема дебели кинези. Многу се ретки, не се ко Американцине со хамбургерите. Доручек, ручек и вечера им е хамбургер. :D
Mozhe bi poshto nemate konkurencija, zatoa hitrite kinezi vi prodavat skapo.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Lo main

Состојките се за 4 порции

500 гр пилешко месо
1 ќесенце нудли

За Маринада:

2 лажички шеќер
1 лажичка балсамико оцет
2 лажички соја сос

За сосот за пржење

2.5 чаши пилешки бујон ( може замена пилешка коцка за супа )
1 лажичка шеќер
1 лажичка балсамико
3 лажици соја сос
1/2 лажичка свежо мелен бибер
1/2 лажичка ѓумир
2 чешниња лук
2 лажици брашно
1/2 лажичка сусамово масло

Зеленчук по желба

Кинеска зелка ( која ја немав овој пат )
Црвена, зелена пиперка
Моркови
Тиквичка
Печурки
Брокула

Месото се маринира и се става барем еден саат во фрижидер, а најдобро цела ноќ.

Се сецка зеленчукот. Се варат нудлите само 2-3 минути. Се сорема сосот за пржење и се остава се настрана.

Во загрена вок тава ставате лажичка сусамово масло и го ставате месото да се пржи на најјак оган мешајќи цело време. Одприлика 5 минути и го вадите.

Го ставате зеленчукот заедно исто на најјако и пржите некои 4-6 минути мешајќи.

image.jpeg

Го враќате пилешкото назад, ги ставате нудлите и сосот за пржење.

image.jpeg

Оставте да испари течноста и не мешајте со ништо освен со самата вок тава за да ви останат убави парчиња.

Треба да добиете густ и карамелизиран сос и тогаш тргате од оган. Вака нешто одприлика:
image.jpeg
 
S

silmarillion

Гостин
Кинеската најздрава кујна? Да не се лажеме, со сите прженици и адитиви засладувачи дека е најздрава. Ок е за еднаш месечно, ама често да јадеш како медитеранска на пример, нема шанса. Односно има ама последиците се заебани.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.305
Поени од реакции
22.592
Кинеската најздрава кујна? Да не се лажеме, со сите прженици и адитиви засладувачи дека е најздрава. Ок е за еднаш месечно, ама често да јадеш како медитеранска на пример, нема шанса. Односно има ама последиците се заебани.
Toa e zatoa sto vo restorant koga ides sakas da probas bas nesto netipicno i odbiras przenici. Nivnata sekojdnevna kujna e zdrava i se bazira pred se na zelencuk, salati i riba.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom