Кинеска кујна

P

PewDiePie

Гостин
Имам пробано,не е толку лошо како што изгледа.
 
Член од
24 февруари 2009
Мислења
196
Поени од реакции
3
Пробав тука во еден ресторан,плакаш 15$ и јадеш колку сакаш од шведска маса и дали дека пробав од СЕ што беше понудено таму,некако не ми беше нешто уау ама би отишла пак во секој случај :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Sesame chicken i oriz mmmmmmmmmmmmmmm :helou:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Само во Кина
автомат кој продава ЖИВИ краби

 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Покрај сите фалсификати за кои кинезите се лидери у свет, почнувалќи од CD-а, облека, обувки... успеаа и во фалсификат на јајца , кои многу , многу и не се разликуваат надворешно од вистинските, па и внатрешноста им е иста -белка и жочка, но откако испржите едно такво јајце - ќе се уверите по мирисот и вкусот дека е „лажно“ .мириса на химикалии, која едино може да се осети за време на готвењето. Освен тоа, ако се пржи такво „јајце“, „белката“ му прави многу поголеми меури од природниот продукт.

Оваквите јајца се по-евтини и се добиваат многу побрзо, отколку оние кои идат по природен пат.
Значи: Фалсификатите се многу блиски до оригиналните и имаат се: черупка, белка и жочка. Но, во себе содржат : бензоат, сода, лактан, целулоза, карбоксиметилцелулоза, калциев карбид, лизин и други химикалии.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Ne sum probala nesto gadno od kineskata hrana,no imam probano i mnogu vkusni raboti,no sekako vkus e vo prasanje
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Пробана, кај нас во Ѕвезден Океан. Ништо специјално, додуша вкусно. Многу ми е помакедончен вкусот. Ми се допаѓа тоа што е има комбинации на вкусови што регуларно не би ги пробала, а фаворит ми е кинеското пржено лепче, мацнато во остатокот од сосот на манџињата нивни.
Особено она со трите вида месо, јаткасти плодови и црни и бели печурки.


Сладоледот пржен - ќе ми се допаднеше повеќе да не ставаа вискозна чоколада озгора, онаква лажна, како за канцерогени мини крофни.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Па баш ми е кул кинескава храна..имав можност ете еднаш во Sвезден Океан да пробам..него ако има некој рецепт за дома да приготвиме нешто..нека пише
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.229
Поени од реакции
7.039
Сите јадења вкусови имаат еден исти вкус и еден исти сос, плус и се полни со маснотии, па ако не ви се живее многу, јадете кинеско. Ем ќе заштедите пари за храна ем ќе заштедите кислород за другите поколенија.
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
Овде кај нас барем во градот кај што јас живеам (Кочани) нема кинески ресторани не постојат ама сестра ми е во америка и според неа кујната и е многу добра порано многу јадеше сега не толку не бидејки и се смачило туку е трудна и не излегува многу можеби и е забрането не знам точно сеа не знам како е кај нас во македонија во овие ресторани според некоји е многу добра ама повеќето им е одвртна дали се пробале нешто лошо или ?

Иначе јас баш би сакал да пробам барем еднаш ми изгледа вкусно
 
T

Tetro

Гостин
Ја најдов забаталена темава, а имам еден рецепт баш за пржен сладолед од Кинеска кујна.

Трикот е... Како да остане сладоледот замрзнат при пржењето? Многу едноставно. :D

Потребни состојки:
• сладолед;
• кокос;
• 3 јајца;
• лебни трошки.



Се замрзнува сладоледот на најниска температура (во комора). Се сече на делови како на сликата.


После тоа, се валкаат парчињата редоследно во изматените јајца, во кокос, па во лебните трошки.


На крај се добива вакво нешто


Се ставаат пак во фрижидер за добро да се замрзне уште еднаш, околу пола саат
Пржењето е брзо, по 20 секунди од секоја страна во загреано масло.


Крајниот резултат е ова:



Ваков егзотичен десерт сигурно нема да ве остави рамнодушни. ;)

 
T

Tetro

Гостин
sunhuadan - Кинески деликатес

Во буквален превод од кинески "sunhua" на македонски е "боров цвет" ("tribute" - "јајца"). Откако по отстранувањето на школката од јајцата, јајцата треба да се стврднати и полу-проѕирни, и се гледа мрежната шема, каде потсетуваат на борови иглички. Колку е побогата шемата - толку е повисок квалитетот на јајцата.

За да се подготви sunhuadan најчесто се користат јајца од патка. Има три начини на приготвување:
  1. Според традиционалниот рецепт, тие се потопуваат во мешавина од прегорена вар, сол и вода.
  2. Како алтернатива, може да се остават така да отстојат од 40-60 дена во течност која се состои од сода бикарбона, сол и листови од чај (планински).
  3. Во некои региони користат и поинаков начин: Ги завиткуваат јајцата одвоено во мешавина на сода бикарбона, сол и пченични лушпи, и после 2-3 недели тие се подготвени за употреба.

На крај сочуваните јајца се меки, мазни и еластични во исто време, жолчката станува темна и со налик на желатин. Бидејќи натриум хидроксид и амонијак се ослободуваат во текот на приготвувањето, тие може да имаат лесен алкален мирис и арома.

Мала количина од мешавина на оцет, мелен корен од ѓумбир и сос од соја ќе ви помогнат да ги неутрализирате овие ефекти и да се подобри вкусот.























 

Kajgana Shop

На врв Bottom