Кинеска Синофарм или руска вакцина Спутник В против SARS-CoV-2?

D

Deleted member 95595

Гостин
Се појќе слушам за ситуации за луѓе вакцинирани со Синофарм кои направиле испитувања за анти тела и немаат ич. Дали е нешто вакцината безвезна или едноставно така стојат работите? Јас две дози примив, ништо не осетив од вакцината, анти тела немам проверено, не ми се дава пари зошто ништо нема да ми смени ако знам дека имам или немам анти тела ама пак ме интересира дали е нешто вскцинава неефикасна или едноставно постојат поинакви анти тела кои се создаваат од вскцината, а кои не можат да се проверат со тестовите. Вака како што слушам, Фајзер испаѓа најпосакувана вакцина.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Се појќе слушам за ситуации за луѓе вакцинирани со Синофарм кои направиле испитувања за анти тела и немаат ич. Дали е нешто вакцината безвезна или едноставно така стојат работите? Јас две дози примив, ништо не осетив од вакцината, анти тела немам проверено, не ми се дава пари зошто ништо нема да ми смени ако знам дека имам или немам анти тела ама пак ме интересира дали е нешто вскцинава неефикасна или едноставно постојат поинакви анти тела кои се создаваат од вскцината, а кои не можат да се проверат со тестовите. Вака како што слушам, Фајзер испаѓа најпосакувана вакцина.


 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Не знам шо да кажам.
Не читај статистичари иако цитираат стручни публикации.
И јас се боцнав со Синофарм, колку повеќе читаш толку полошо.
Сејшели околу 20-30 посто од заразените биле вакцинирами (астра или Синофарм), ниеден посериозен случај и бе, смртен случај.
Еве пример за мРНА вакцините што ги имаат во Сингапур иако 95% ефикасност, сепак 20% се заразени.

Мислам дека сите ќе треба да почекаме, барем уште 6 месеци, или ќе има 3та доза, или ќе се мешаат вакцините, или ќе ослабне вирусот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
би требало на есен да дадат трета доза синофарм ако се докаже дека со две нема толку добар ефект
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Скоро сите што ги знам и млади и стари се без никакви или минимални нусефекти после кинескава вакцина. Исто како и со вакцините порано што сме ги примале. За разлика од претходните вакцини, каде по 2-3 дена беа луѓево ко воз да ги прегазил.
Јас имав потешкотии, посебно после првата доза. 5 дена бев како прегазен, преморен, со главоболка, не можев обичен работен ден без дополнителни обврски да истерам. Се сомневав дали ми е до вакцината, се погоди и со променливо време, а тежок метеоропат сум. Втората доза исто, со тоа што чувството ми се јави прилично порано, за разлика од првиот пат, 3-4 дена после ревакцина. Качив и температура, која не надмина 37.7 и траеше една вечер. А можеби и грешам, кој може да знае.
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2009
Мислења
648
Поени од реакции
550
Се појќе слушам за ситуации за луѓе вакцинирани со Синофарм кои направиле испитувања за анти тела и немаат ич. Дали е нешто вакцината безвезна или едноставно така стојат работите? Јас две дози примив, ништо не осетив од вакцината, анти тела немам проверено, не ми се дава пари зошто ништо нема да ми смени ако знам дека имам или немам анти тела ама пак ме интересира дали е нешто вскцинава неефикасна или едноставно постојат поинакви анти тела кои се создаваат од вскцината, а кои не можат да се проверат со тестовите. Вака како што слушам, Фајзер испаѓа најпосакувана вакцина.
Анти тела тест кај Синофарм се прави после 6 недели од втора или 9 недели од прва доза, можеби прерано испитале анти тела и за разлика од фајзер или вектор вакцините освен антитела на ес протеинот, оваа вакцина (синофарм) развива антитела и на другите протеини од вирусот, не знам кој се овие протеини, лаик сум за тоа.
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
175
Поени од реакции
144
Според податоците од Србија каде што најголем дел се вакцинирани со Синофарм, антителата се ствараат 3-4 недели после ревакцинацијата. Ако си помлад би требало да имаш некоја количина. Проблем се машките над 70 год. Тие покажуваат слаб имунолошки одговор. Споредено со др. вакцини обично вредноста на антитела е помала, меѓутоа станува збор за класична вакцина и баш многу луѓе ја преферираат оваа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
...Светската здравствена организација (СЗО) одобри втора кинеска вакцина за итна употреба - CoronaVac (КоронаВак) чија целокупна заштита е помала од онаа што ја даваат седумте други вакцини, но, инактивирана-вирусна вакцина произведена од пекиншката компанија Sinovac ќе придонесе во глобалната борба против КОВИД-19 како безбедна и умерено ефективна вакцина САРС-КоВ-2“,

CoronaVac одржува кампањи за вакцинација во повеќе од 40 земји (Чиле, Боцвана) испорачани се повеќе од 600 милиони дози, итното одобрување од СЗО сега може да ја олесни понатамошната дистрибуција на двете вакцини до земјите со ниски примања, преку иницијативата COVID-19 Vaccines Global Access (COVAX).

... проценката на ефикасноста на СЗО од 51% се базирале на податоци од испитувања во доцна фаза на здравствени работници во Бразил, од 9.823 учесници вклучени во анализата, 253 имале КОВИД-19, 85 во вакцинираната група и 168 меѓу оние кои примиле плацебо, ниту еден од вакцинираните волонтери не бил хоспитализиран или починал поради КОВИД-19, помали, доцни фази во Индонезија и Турција покажаа поголема ефикасност до 84%.

... прелиминарните наоди на 2,5 милиони луѓе во Чиле процениле дека CoronaVac е 67% ефикасен во спречување на КОВИД-19 и 80% ефикасен во спречување смрт од болеста и покрај присуството на Алфа (Б.1.1.7 ) и гама (Р.1) варијанти на вирусот САРС-CoV-2.

... и двете одобрени кинески вакцини користат технологија заснована на инактивиран вирус и може да се чуваат на температури во фрижидер, што ја прави лесна за дистрибуција во сиромашни земји, но ваквите вакцини COVID-19 се чини дека нудат помала заштита од болеста отколку mRNA вакцини,
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
...Светската здравствена организација (СЗО) одобри втора кинеска вакцина за итна употреба - CoronaVac (КоронаВак) чија целокупна заштита е помала од онаа што ја даваат седумте други вакцини, но, инактивирана-вирусна вакцина произведена од пекиншката компанија Sinovac ќе придонесе во глобалната борба против КОВИД-19 како безбедна и умерено ефективна вакцина САРС-КоВ-2“,

CoronaVac одржува кампањи за вакцинација во повеќе од 40 земји (Чиле, Боцвана) испорачани се повеќе од 600 милиони дози, итното одобрување од СЗО сега може да ја олесни понатамошната дистрибуција на двете вакцини до земјите со ниски примања, преку иницијативата COVID-19 Vaccines Global Access (COVAX).

... проценката на ефикасноста на СЗО од 51% се базирале на податоци од испитувања во доцна фаза на здравствени работници во Бразил, од 9.823 учесници вклучени во анализата, 253 имале КОВИД-19, 85 во вакцинираната група и 168 меѓу оние кои примиле плацебо, ниту еден од вакцинираните волонтери не бил хоспитализиран или починал поради КОВИД-19, помали, доцни фази во Индонезија и Турција покажаа поголема ефикасност до 84%.

... прелиминарните наоди на 2,5 милиони луѓе во Чиле процениле дека CoronaVac е 67% ефикасен во спречување на КОВИД-19 и 80% ефикасен во спречување смрт од болеста и покрај присуството на Алфа (Б.1.1.7 ) и гама (Р.1) варијанти на вирусот САРС-CoV-2.

... и двете одобрени кинески вакцини користат технологија заснована на инактивиран вирус и може да се чуваат на температури во фрижидер, што ја прави лесна за дистрибуција во сиромашни земји, но ваквите вакцини COVID-19 се чини дека нудат помала заштита од болеста отколку mRNA вакцини,
Темава е за синофарм и спутник. Не е за коронавак.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Јас се вакцинирав сабајле без термин со Синовак бидејќи претходно го пропуштив терминот поради патување и сега немав друг избор. Во Охрид немаше воопшто гужва, за 5 минути завршив работа.

Сега барем следниов период кога се очекува нов бран ќе бидам колку-толку заштитен, сигурно позаштитен отколку да не примев ниедна. Па здравје после 6 месеци или колку и да се немам проблем да се ревакцинирам уште еднаш ако треба. Ионака гледам и Фајзер бараат дозволи за трета доза така да било која и да ја примиме изгледа ќе треба и понатамошно ревакцинирање.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Па здравје после 6 месеци или колку и да се немам проблем да се ревакцинирам уште еднаш ако треба. Ионака гледам и Фајзер бараат дозволи за трета доза така да било која и да ја примиме изгледа ќе треба и понатамошно ревакцинирање.
Демек Фајзер бараат трета ревакцинација за општо добро.... Немојнемерадуј
Бараат за од нешто да прават пари. Да можат 100год да вакцинираат 7 миљарди народ секој 3 месеци тоа и ќе го прават

Zimmer Biomet бога молат да се искршиш на патон Кичево Охрид за да ти вградат импланти, а пак овие другиве Merits да останеш инвалид за да ти продаваат колички на секој 3-4 години.
Phfizer, Novartis и Roche бога молат да фатиш рак за да можат да ти клуцаат хемотерапии, посебен плус ако ти се врати канцерот па да ти поноват третманите тоа е бонус среќа за нив....
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Демек Фајзер бараат трета ревакцинација за општо добро.... Немојнемерадуј
Бараат за од нешто да прават пари. Да можат 100год да вакцинираат 7 миљарди народ секој 3 месеци тоа и ќе го прават

Zimmer Biomet бога молат да се искршиш на патон Кичево Охрид за да ти вградат импланти, а пак овие другиве Merits да останеш инвалид за да ти продаваат колички на секој 3-4 години.
Phfizer, Novartis и Roche бога молат да фатиш рак за да можат да ти клуцаат хемотерапии, посебен плус ако ти се врати канцерот па да ти поноват третманите тоа е бонус среќа за нив....
Не реков дека бараат за општо добро, не ме занима тоа, јас лично ништо не платив за вакцината, така да институциите што даваат дозволи и ги носат тие одлуки нека се замараат со тоа дали треба да им купуваат вакцини или не.
Но имаат основа за барањето зашто и со две дози Фајзер луѓе пак заболуваат од Делта сојот. Ако тоа им донесе екстра заработка јбг, капитализам.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Па добро државата плаќа за вакцини од буџетот кој се збира од даноци и профит од граѓаните, така да врти сучи пак плаќаш ти.
Работата е дека Компанија секогаш ќе сака да ти наметне нивен производ независно дали тебе ти треба или не.
2004год. фармацевтските компании креираа вакцина за Свински Грип и имаа произведено бројка од неколку милиони дози. Се аплицираа неколку десетици илјади.
Останато заврши во отпад. Некој таму проценил или не се собрале доволно аргументи за да се аплицираат тие вакцини.
"The firewall that should exist between the commercial interests, the pharmaceutical bodies, and the scientists has been breached."
Сега е поинаква ситуација и се додека постои и најмала шанса и Организации и платени доктори и научници одобруваат да се прави монетизација на оваа пандемија ќе има и вакцинации и ќе се држи народ во некој благи стеги.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom