Кинеска Синофарм или руска вакцина Спутник В против SARS-CoV-2?

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.345
Јас пак читам и не сфаќам..... Вакциниве не се за да те спречат од зараза, вакциниве се за ако се заразиш да немаш тешки симптоми, не? Исто како другиве вакцини за сипаници, заушки и слично. Не знам зошто се гледа колку заболени има. Ко се вакцинираат сите, ќе си тераме нормално, луѓе ќе си се заболуваат ама ќе си го поминуваат вирусов како секој друг вирус/грип.
Автоматски споено мислење:

П. С. Мајка ми и татко ми се вакцинираа со Синофарм завчера, сосема ок се, немаат никакви нуспојави.
Сето се врти околу тоа да се регистрираат инфицирани, ете со многу нежен ПЦР тест кои открива и минимални количини корона во телото. Дали сите тие се заболени? Ваљда не. Дали се опасни за пренос, ваљда да. Е сега каде е границата некој да е заболен или не? Мора да е вболница, или ако шмрка, или само со позитивен тест? Вакцините имаат една голема цел: Да штитат од смрт првично и од тешки заболување. Спореден ефект е што тие луѓе многу потешко пренесуваат. Секако дека може пак да го закачат вирусот ама телото е спремно одма да се справи. На крај со вакцините ем ќе имаме помалку ширење на вирусот ем помалку болни и мртви. Далеку помалку. Со тоа вирусот губи опасност иако ќе биде присутен и ќе прави штети.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Денеска јас и сопругата се вакциниравме со Синофарм. Двајцата имаме само локална болка на местото на вакцината. Ако има нешто друго ќе споделам тука.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.481
Скоро сите што ги знам и млади и стари се без никакви или минимални нусефекти после кинескава вакцина. Исто како и со вакцините порано што сме ги примале. За разлика од претходните вакцини, каде по 2-3 дена беа луѓево ко воз да ги прегазил.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.942
Скоро сите што ги знам и млади и стари се без никакви или минимални нусефекти после кинескава вакцина. Исто како и со вакцините порано што сме ги примале. За разлика од претходните вакцини, каде по 2-3 дена беа луѓево ко воз да ги прегазил.
Зависи од човек до човек.
Со Спутник познавам 2ца што се вакцинираа (43 и 58 години), 1 ден благо покачена температура, блага омалаксаност и болка во рамото им беа единствените симптоми.
Со АЗ се вакцинираа 7 мина екс колеги (од 37 до 46 години возраст), благо покачена температура еден ден и болка околу тој дел.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Дедо ми 83 години се вакцинираше на 05.05. со Синофарм, никакви рекации немаше.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.963
Замисли да имате реакција после 10години :)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.963
Па не така е. Пример еве да речеме ја пушам 2 кутии цигари во денот - Иде некој конспираси теори ми вика - Ќе умриш млад со толку многу испушени цигари.
Глеам паклово повлекувам дим - Еве ме жив сум. Long term штетите никој не ги гледа.
Или иде А1/EVN и вика ќе стаиме над твојот стан еден репетитор/далековод, ама ти воопшто да не се секираш 500€ ќе си диплиш рента за земјиштето.
Ќе кажеш една конспираси мисла дека тоа можда е штетно толкаво зрачење - И агентот ми вика ај по 100 - сите ќе сме под земја ;) дипли си 500че секој месец ич да не ти чуе. Long term штетите никој не ги гледа.

Така и Ваксајнс. Не викам дека се штетни меѓутоа не знаеме ни дали не се. Еден доказ нема дека не се штетни на долгорочен период.

Знаете ова како е - Ко Политетрафлуороетилен или на нашки кажано Тефлон - Случајно откриен синтетички полимер кој некоја си жедни за пари увиделе дека се топи тек на 327'C па го ставиле во кујнски тави како нелеплива површина.
Несвесно труејќи генерации и генерации - Се додека не е покрената интензивна студија во која е пронајдена корелација помеѓу заболени од рак и луѓе кои биле изложени на големи количини тефлон.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.345
Па не така е. Пример еве да речеме ја пушам 2 кутии цигари во денот - Иде некој конспираси теори ми вика - Ќе умриш млад со толку многу испушени цигари.
Глеам паклово повлекувам дим - Еве ме жив сум. Long term штетите никој не ги гледа.
Или иде А1/EVN и вика ќе стаиме над твојот стан еден репетитор/далековод, ама ти воопшто да не се секираш 500€ ќе си диплиш рента за земјиштето.
Ќе кажеш една конспираси мисла дека тоа можда е штетно толкаво зрачење - И агентот ми вика ај по 100 - сите ќе сме под земја ;) дипли си 500че секој месец ич да не ти чуе. Long term штетите никој не ги гледа.

Така и Ваксајнс. Не викам дека се штетни меѓутоа не знаеме ни дали не се. Еден доказ нема дека не се штетни на долгорочен период.

Знаете ова како е - Ко Политетрафлуороетилен или на нашки кажано Тефлон - Случајно откриен синтетички полимер кој некоја си жедни за пари увиделе дека се топи тек на 327'C па го ставиле во кујнски тави како нелеплива површина.
Несвесно труејќи генерации и генерации - Се додека не е покрената интензивна студија во која е пронајдена корелација помеѓу заболени од рак и луѓе кои биле изложени на големи количини тефлон.
Mesas nekoi raboti mislam. Ti baras dokaz deka vakcinite ne predizvikuvaat dolgotrajni steti znaekji deka mora da pominaat godini za toa. Znaci na start imas neostvarliv uslov. Inace koi steti ocekuvas? Seriozno koi steti posle vakciniranje protiv drugi bolesti si videl posle 5, 10 ili 20 godini? Ako ima nesakani dejstva tie se pojavuvaat brzo, za nekolku minuti, dena ili meseci a ne posle 10 godini na primer. Za vakcinite ima standardizirani procesi pred da se pustat vo upotreba. Primerot AZ pokazuva deka instituciite ne se slepi i mizat tuku strogo reagiraat. Primer ne davanje na postari od 60 oti nemalo dovolno podatoci, pa potoa koga dobija pustija. Potoa pri pojava na mnogu retko trombozi preporaka samo da se dade na postari. Vo slucajov mRNA vakcinite se dosta dobri vo smisla na efikasnost i podneslivost na lugjeto i predizvikuvaat mnogu malku nus efekti vo sporedba so drugi vakcini pa i lekovi.

Pak ke recam, naukata e dosta ednoglasna okolu toa deka vakcinive nemaat dolgorocni steti. Za razlika skepticarite (ete taka da gi narecam) nemaat apsolutno nikakov dokaz deka ima dolgorocni steti. Ni rak, ni sterilitet, ni ke staneme krokodili kako sto Bolsonaro vika.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.481
Реално, не знаеме ни вакцината ни вирусот што долгорочни ефекти ќе има. Идеме према тоа што го знаеме, дека краткорочните ефекти од вирусот се далеку позаебани од вакцината.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.963
Па не знаеме. Проблемот е што една вакцина се развива отприлика 3-5 години. Околностите налагаа таа да биде пуштена во употреба за помалку од 1 година развивање и тестирање. Се употребија и некој нови методи на креирање на вакцини и се е тоа сега пуштено во употреба.

Неколку пати беше нагласено дека не треба да се вакцинира без претходен серолошки тест.
Луѓе со 200-300 Igg антиеген се вакцинираат и им вбризгуваат антитела. Антитела и Антиген не е исто! Врзување на Антиген со Антитела ствараат Имунокомплекс кој на долгорочен рок е погубен за вашето тело. https://en.wikipedia.org/wiki/Immune_complex

Потоа опасноста антителата да станат rogue и да се врзат со здрави клетки кој ќе направат курцлуш во организмот плус тоа RNA месинџерите никој не знае како функционираат и дали некогаш престануваат да реагираат со останатите клетки или само тлеат во телото чекајќи некој тригер да направат пореметување и мутација на некоја клеточна DNA
 
D

Deleted member 95595

Гостин
На 15ти се вакцинираше жена ми со Синофарм, веќе 5 дена и доцни менструација. Ќе видиме дали е некаква реакција од вакцината или сме направиле нешто.... Денес или утре брз тест ќе правиме...
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
На 15ти се вакцинираше жена ми со Синофарм, веќе 5 дена и доцни менструација. Ќе видиме дали е некаква реакција од вакцината или сме направиле нешто.... Денес или утре брз тест ќе правиме...
За бременост?

Sent from my M2003J15SC using Tapatalk
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.311
Поени од реакции
7.446
На 15ти се вакцинираше жена ми со Синофарм, веќе 5 дена и доцни менструација. Ќе видиме дали е некаква реакција од вакцината или сме направиле нешто.... Денес или утре брз тест ќе правиме...
Да не ја боцнал медицински брат?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Дали некој знае зошто не препорачуваат физичка активност и спортување после примена вакцина едно 3-4 дена без разлика дали ќе имаш или ќе немаш реакција на вакцината?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom