КинеНова Скопје Филм Фест

Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.579
Поени од реакции
4.149
Мислам јасно е, 100 прашав кога ќе игра. Поред мене. :D
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.244
без врска ептен. Единствениот филм кој сакав ептен да го гледам го ставиле во четврток. Заедно со цел ден предавања, Еклер во кино Карпош, претстави во МНТ.. Епа фак, тешко дека ќе им отидам.
И јас не знам што попрво да гледам, цела недела има нешто интересно. Кога е Еклер утре? Сакав да одам во 21ч на Љубовници во МНТ, ако е кај 7-8 да мрднам и до таму.

Јас по се изгледа ништо нема да изгледам, викендот не сум во Скопје, утре тешко да можам, вечерва сакав на Слава ама не успеав, во 17:15 бев на Бриџис а после бев скроз утепан од работа. Ми е криво за некои филмови, се надевам ќе ги најдам на торенти. Инаку гледам многу познати кои биле на фестивалов, не знам кој се јавува како организатор, ама доста доби внимание од медиумите и социјалните мрежи. Во секој случај, честитки, успешни фестивалски денови, гледам и интересни работилници, секоја чест! :love::love:
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.579
Поени од реакции
4.149
И јас не знам што попрво да гледам, цела недела има нешто интересно. Кога е Еклер утре? Сакав да одам во 21ч на Љубовници во МНТ, ако е кај 7-8 да мрднам и до таму.

Јас по се изгледа ништо нема да изгледам, викендот не сум во Скопје, утре тешко да можам, вечерва сакав на Слава ама не успеав, во 17:15 бев на Бриџис а после бев скроз утепан од работа. Ми е криво за некои филмови, се надевам ќе ги најдам на торенти. Инаку гледам многу познати кои биле на фестивалов, не знам кој се јавува како организатор, ама доста доби внимание од медиумите и социјалните мрежи. Во секој случај, честитки, успешни фестивалски денови, гледам и интересни работилници, секоја чест! :love::love:
Еклер е денес од 9. Љубовници е исто од 9, Поред мене во кинотека од 10. И на крај си земав карти за Буре Барут во драмски. :icon_lol:
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.579
Поени од реакции
4.149
Киненова далеку поагилни од Манаки.
12 дена пред почетокот објавени и филмовите од главната програма.

КИНЕНОВА 2017 од 6 - 11 октомври
Главна селекција за награди на дебија и втори филмови на авторите:

1. МАЖИТЕ НЕ ПЛАЧАТ/ MEN DON’T CRY, by Alen Drljevic, Bosnia 2017
2. КОЛУМБУС / COLUMBUS, by kogonada, USA 2017
3. КВАЛИТЕТНО ВРЕМЕ / QUALITY TIME, by Daan Bakker, Netherlands 2017
4. ЛЕТО 1993 / SUMMER 1993, by Carla Simon, Spain 2017
5. СЕМЕЈСТВО / FAMILY, by Gustavo Rondon Cordova, Venezuela 2017
6. МЕДА ИЛИ НЕ БАШ ВЕДРАТА СТРАНА НА НЕШТАТА / MEDA OR THE NOT SO BRIGHT SIDE OF THINGS, by Emanuel Parvu, Romania 2017
7. КУЛА / TOWER, by Keith Maitland, USA 2016
8. СПОКОЈНА НОЌ, СПОКОЈНА СВЕТЛИНА / STILL NIGHT, STILL LIGHT, by Sophie Goyette, Canada 2016
9. ЗВУКОТ НА НЕШТАТА / THE SOUND OF THINGS, by Ariel Escalante, Costa Rica 2016
10. ЕДНА НЕДЕЛА И ЕДЕН ДЕН / ONE WEEK AND A DAY, by Asaf Polonsky, Israel 2016
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.871
Поени од реакции
19.789
Киненова далеку поагилни од Манаки.
12 дена пред почетокот објавени и филмовите од главната програма.

КИНЕНОВА 2017 од 6 - 11 октомври
Главна селекција за награди на дебија и втори филмови на авторите:

1. МАЖИТЕ НЕ ПЛАЧАТ/ MEN DON’T CRY, by Alen Drljevic, Bosnia 2017
2. КОЛУМБУС / COLUMBUS, by kogonada, USA 2017
3. КВАЛИТЕТНО ВРЕМЕ / QUALITY TIME, by Daan Bakker, Netherlands 2017
4. ЛЕТО 1993 / SUMMER 1993, by Carla Simon, Spain 2017
5. СЕМЕЈСТВО / FAMILY, by Gustavo Rondon Cordova, Venezuela 2017
6. МЕДА ИЛИ НЕ БАШ ВЕДРАТА СТРАНА НА НЕШТАТА / MEDA OR THE NOT SO BRIGHT SIDE OF THINGS, by Emanuel Parvu, Romania 2017
7. КУЛА / TOWER, by Keith Maitland, USA 2016
8. СПОКОЈНА НОЌ, СПОКОЈНА СВЕТЛИНА / STILL NIGHT, STILL LIGHT, by Sophie Goyette, Canada 2016
9. ЗВУКОТ НА НЕШТАТА / THE SOUND OF THINGS, by Ariel Escalante, Costa Rica 2016
10. ЕДНА НЕДЕЛА И ЕДЕН ДЕН / ONE WEEK AND A DAY, by Asaf Polonsky, Israel 2016
Подобра програма од лани, мора да се признае, ако за пола филмови прв пат слушам.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.579
Поени од реакции
4.149
Подобра програма од лани, мора да се признае, ако за пола филмови прв пат слушам.
Која половина, само за босанскиот Мушкарци не плачу и романскиот Меда имам слушнато.

Е сега според оцените треба да се доста добри, што викаш и подобри од лани, сепак второ издание е, за прво сите имаат некоја недоверба. Допрва треба да станува уште подобар со подобри филмови.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.871
Поени од реакции
19.789
Која половина, само за босанскиот Мушкарци не плачу и романскиот Меда имам слушнато.

Е сега според оцените треба да се доста добри, што викаш и подобри од лани, сепак второ издание е, за прво сите имаат некоја недоверба. Допрва треба да станува уште подобар со подобри филмови.
Не, не сум ги гледал оценките, само по насловите што ми се познати. Овој шпанскиот Summer 1993 е во конкуренција за Европските филмски награди, и е шпански кандидат за Оскар годинава, а Family, венецуелскиот, беше на Кан годинава. Значи 4 се, сепак, помалку од пола, ама со оглед на тоа што лани ми беа сите 10 непознати, подобро е.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.579
Поени од реакции
4.149
@MARCELLO ете ги филмовите од ретро програмата што ќе одат на 24ка од 1 до 7 октомври, да не прашуваш во погрешна тема. :D

20200925_183900.jpg
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.176
Поени од реакции
5.240
Нема да бидат сите филмови на телевизија, само ова ретро ?
 
На врв Bottom