Километража за велосипед

Член од
2 февруари 2022
Мислења
19
Поени од реакции
7
ЗДраво форумџии :) Ке ве молам за мислење. Сакам да купам километража за велосипедот , разгледував тука на сајтот од outdoor има добра Sigma километража, еве линк. https://outdoor.mk/index.php?route=product/product&manufacturer_id=44&product_id=1619 Е сега според карактеристиките и описот километражата ми делува како да е за Монт бајк (МТБ) . Дали има врска тоа, или сеедно дали за МТБ, дали за роад бајк исти се? Има ли разлика или ... ? Ве молам за помош
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.275
Поени од реакции
7.858
ЗДраво форумџии :) Ке ве молам за мислење. Сакам да купам километража за велосипедот , разгледував тука на сајтот од outdoor има добра Sigma километража, еве линк. https://outdoor.mk/index.php?route=product/product&manufacturer_id=44&product_id=1619 Е сега според карактеристиките и описот километражата ми делува како да е за Монт бајк (МТБ) . Дали има врска тоа, или сеедно дали за МТБ, дали за роад бајк исти се? Има ли разлика или ... ? Ве молам за помош
Знаеш дека на телефонот ја имаш истата функција за кои ќе фрлиш 100 еврича.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.275
Поени од реакции
7.858
Во тој случај треба да го ставам телефонот на воланот од велосипедот, не е практично така, и во тој случај секако ке треба да потрошам пари, за држач на телефон или сл. Затоа барам километража. Затоа ве молам одговерете ми конкретно на моето прашање
Има држачи за телефон кои се местат на исто место каде ќе ја ставиш километражата држачот ќе е поефтин од километражата.
 
Член од
2 февруари 2022
Мислења
19
Поени од реакции
7
Има држачи за телефон кои се местат на исто место каде ќе ја ставиш километражата држачот ќе е поефтин од километражата.
Во тој случај треба да го ставам телефонот на воланот од велосипедот, не е практично така, и во тој случај секако ке треба да потрошам пари, за држач на телефон или сл. Затоа барам километража. А ми треба километража како и да е, пример ке возам доколку сакам да нападнам некој сегмент , и ке мора километража да има, сепак е инструмент практичен за мерење на време, просечна брзина и сл. Затоа ве молам одговерете ми конкретно на моето прашање.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.275
Поени од реакции
7.858
Во тој случај треба да го ставам телефонот на воланот од велосипедот, не е практично така, и во тој случај секако ке треба да потрошам пари, за држач на телефон или сл. Затоа барам километража. А ми треба километража како и да е, пример ке возам доколку сакам да нападнам некој сегмент , и ке мора километража да има, сепак е инструмент практичен за мерење на време, просечна брзина и сл. Затоа ве молам одговерете ми конкретно на моето прашање.
Истот го имаш и на телефон и калории ќе ти мери и надморска висина али купи си километража твои пари трошиш.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
199
Поени од реакции
254
Во тој случај треба да го ставам телефонот на воланот од велосипедот, не е практично така, и во тој случај секако ке треба да потрошам пари, за држач на телефон или сл. Затоа барам километража. А ми треба километража како и да е, пример ке возам доколку сакам да нападнам некој сегмент , и ке мора километража да има, сепак е инструмент практичен за мерење на време, просечна брзина и сл. Затоа ве молам одговерете ми конкретно на моето прашање.
Мене искрено не ми се допаѓа, ова e постар модел на Sigma и не ми допаѓа изгледот на дисплејот (не знам колку параметри покажува наеднаш).
Многу подобро ми изгледа дисплејот на https://outdoor.mk/index.php?route=product/product&path=119&product_id=2603
Најбитно да внимаваш дисплејот да може да се подесува да ти ги покажува работите ти што сакаш да ги гледаш и да има добра видливост!
Инаку ако сакаш да бркаш live segments со Strava premium, со овие нема да можеш!
Најефтина опција за live segmentsе мислам е Garmin edge 130!
Еве ти листа кои подржуваат live segments
Иначе ако не ти се брза на Алиeкспрес имаш солидни GPS километражи за 2-3 пати помала цена од Sigmava,
нормално без Strava live segments!
 
Член од
6 септември 2018
Мислења
31
Поени од реакции
9
Истот го имаш и на телефон и калории ќе ти мери и надморска висина али купи си километража твои пари трошиш.
Малце враќање на темава од мртвите, ама мислам дека вреди поради предупредувањево. Да ставиш телефон на рачките од МТБ и да се пуштиш по патека не е паметна работа. После некое време можат да ти се појават проблеми со стабилизација на камерата поради вибрациите. Прогуглај на темава и ќе најдеш многу луѓе што се жалат дека останале без камера на телефонот баш зошто сакале да го користат како компјутер за километража.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.275
Поени од реакции
7.858
Малце враќање на темава од мртвите, ама мислам дека вреди поради предупредувањево. Да ставиш телефон на рачките од МТБ и да се пуштиш по патека не е паметна работа. После некое време можат да ти се појават проблеми со стабилизација на камерата поради вибрациите. Прогуглај на темава и ќе најдеш многу луѓе што се жалат дека останале без камера на телефонот баш зошто сакале да го користат како компјутер за километража.
Мене лично камерата не ми значи ич други работи гледам кога купивам телефон.
А инаку може да имаш проблем со камерата од вибраци али шансите се поголеми тие проблеми да се од паѓање на уредот.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
757
Поени од реакции
933
100 pati e podobro da si kupis kilometraza otkolku telefon...

so kilometraza samo se kacuvas i vozis i zdravo, toa sto ti treba kako info go imash... plus ako e bezzicna i nema da se pletkas so zici gluposti. plus e tocna, si imas tagce i tacno znaes kolku si vozil, koja brzina i slicni gluposti :P

so telefonot prvo da go namestis, pa aplikacijata, pa vaka taka, pa ti zvonel nekoj se isklucilo, pa ne znam sto... komplikacii sto za 50-100 eur ne ti trebaat

pozdrav
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.596
Поени од реакции
16.534
Купив XOSS од али експрес, ја имам од август, првртев 2-3 000 со неа и за сега сум задоволен. Единствен проблем који ми прави е што елевацијата на Страва кога ке прикачам податок ми ја покачува, не знам зошто. Пробував да најдам калибрација, ама за тоа нема.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.291
Поени од реакции
16.338
Купив XOSS од али експрес, ја имам од август, првртев 2-3 000 со неа и за сега сум задоволен. Единствен проблем који ми прави е што елевацијата на Страва кога ке прикачам податок ми ја покачува, не знам зошто. Пробував да најдам калибрација, ама за тоа нема.
Дај линк од кој продавач ја имаш порачано.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.487
Поени од реакции
5.271
Купив XOSS од али експрес, ја имам од август, првртев 2-3 000 со неа и за сега сум задоволен. Единствен проблем који ми прави е што елевацијата на Страва кога ке прикачам податок ми ја покачува, не знам зошто. Пробував да најдам калибрација, ама за тоа нема.
Батали ја стравата затоа што е ѓубре од апликација.Ако сакаш да направиш споредба ќе земеш Garmin Edge 520 или друг модел од бајкерските или планинарски Etrex 30 проверено во пракса.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.596
Поени од реакции
16.534
Батали ја стравата затоа што е ѓубре од апликација.Ако сакаш да направиш споредба ќе земеш Garmin Edge 520 или друг модел од бајкерските или планинарски Etrex 30 проверено во пракса.
Лошо ме разбра. Мерачов ми покажува поголема елевација за околу 500-600 метри кога ке го ставам податокот на Страва. :)
Автоматски споено мислење:

Дај линк од кој продавач ја имаш порачано.

Oва е официјалната страна на продавачот.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.487
Поени од реакции
5.271
Лошо ме разбра. Мерачов ми покажува поголема елевација за околу 500-600 метри кога ке го ставам податокот на Страва. :)
Автоматски споено мислење:
Oва е официјалната страна на продавачот.
А на самиот дисплеј на мерачот колку покажува?
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.596
Поени од реакции
16.534
А на самиот дисплеј на мерачот колку покажува?
E види ретко гледам, ама кога ке ставам (ми ја покажува и средната брзина или авг), покажува добра нмв. Е сега кога ке влезам на Страва кај што ја покажува елевацијата, секогаш ми накачува на врвот на највисокото искачување. Пример ако е 555 м, го прави 600 и нешто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom