Квиз

Член од
21 март 2014
Мислења
510
Поени од реакции
366
Гледајќи Потера(The Chase), ми дојде идеја да направиме мини квиз турнирче/лига било како во зависност од пријавените :) .

Теми може да бидат спорт, култура, уметност, историја, наука и се што може да ви падне на памет.

Предлагам ако има доволно интерес да понудите начин на изведување и формат и за победникот може да обезбедиме кило ореви :)

Еве начин на пријавување нека биде модератор(што ќе пишува/подготвува прашања, или има техничка идеја за реализација) и учесник.

Може да направиме и livestream :)

Инаку за време на карантинов мора да биде on-line, меѓутоа понатаму може да се реализира и во живо т.е. pub mode.

Се надевам ќе има интерес за реализација на вакво нешто :)

Let's find the Kajgana Rockstar ! ..?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Квиз за Android уреди, некои игрици што ги фурам (PUBG, Cities Skylines, The Forest), and i'm all in baby.

Озбилно не е лоша идеава.
Како што на дозина корисници и модератори им текна да одржуваат разноразни натпревари и гласања, може и квизови да се одржуваат, на пр. еднаш во годината и секој да си добива титула, и да си има натпревари така секоја година за разноразни прашања.

Сега Вучиќ од кога почина, квизовиве доста ќе опаднат, барем он за мене беше еден интересен водител, со него квизовиве беа 200% по интересни, смешни, и забавни. Сега џабе ова другиве, и тој на алфа што го даваа, и овој листа за 300(никаков хејт на Марко) се се релативно досадни квизови и не толку интересни.
Вучиќ си беше Вучиќ, и неговите квизови за секогаш ќе останат запаметени.


Еве јас ќе предложам, пребарајте на интернет, на пр. прости прашање кој бил првиот софтвер на Samsung; кога искочил првиот Galaxy Note уред; Кога искочил првиот со екран што се вие од Samsung; Кога искочил првиот Flagship Killer уред од Xiaomi; Кој најевтин уред може да се направи да има солидна камера со помош на GCam, итн итн... ова се само прости примери, барем за тој оддел што се разбирам јас. Немора вака да бидат прашањата, и нормално немора сите да бидат прости прашања, може нешто по комплицирано, по тешко прашање.

И друго, како ќе се знае кој мами? Еве јас имам 2 монитора. На едниот куцам, на другиот си гледам.
Нема сигурно со share screen да се гледаме, или мојот идентитет да си го покажувам, нели?
 
Последно уредено:
Член од
21 март 2014
Мислења
510
Поени од реакции
366
Квиз за Android уреди, некои игрици што ги фурам (PUBG, Cities Skylines, The Forest), and i'm all in baby.

Озбилно не е лоша идеава.
Како што на дозина корисници и модератори им текна да одржуваат разноразни натпревари и гласања, може и квизови да се одржуваат, на пр. еднаш во годината и секој да си добива титула, и да си има натпревари така секоја година за разноразни прашања.

Сега Вучиќ од кога почина, квизовиве доста ќе опаднат, барем он за мене беше еден интересен водител, со него квизовиве беа 200% по интересни, смешни, и забавни. Сега џабе ова другиве, и тој на алфа што го даваа, и овој листа за 300(никаков хејт на Марко) се се релативно досадни квизови и не толку интересни.
Вучиќ си беше Вучиќ, и неговите квизови за секогаш ќе останат запаметени.


Еве јас ќе предложам, пребарајте на интернет, на пр. прости прашање кој бил првиот софтвер на Samsung; кога искочил првиот Galaxy Note уред; Кога искочил првиот со екран што се вие од Samsung; Кога искочил првиот Flagship Killer уред од Xiaomi; Кој најевтин уред може да се направи да има солидна камера со помош на GCam, итн итн... ова се само прости примери, барем за тој оддел што се разбирам јас. Немора вака да бидат прашањата, и нормално немора сите да бидат прости прашања, може нешто по комплицирано, по тешко прашање.

И друго, како ќе се знае кој мами? Еве јас имам 2 монитора. На едниот куцам, на другиот си гледам.
Нема сигурно со share screen да се гледаме, или мојот идентитет да си го покажувам, нели?
Па незнам треба да има повеќе интересирани за формат и дефиниција на квиз, меѓутоа на пример ако сакаме да нема мамење најверојатно би требало да биде спринтерски што би значело кој ќе одговори повеќе прашања точно во рок од 3 минути, и така пример 16 учесника и 8,4,2,2(значи ~200а прашања) * 3 минути ќе има материјал за 1 час дружење, тоа мислам дека лесно се имплементира на веб а може и има такво нешто, ако може да има опција најавување со форумскиот акаунт ќе биде прејако и не би имало време да се пребарува по Интернет затоа што времето е прекратко, а и би било различно бодување да кажеме ако е избор или внес на одговор, така да сметам вака не би имало мамење.

Пред се треба да се покаже интерес на барем 15ина луѓе, инаку нема како да биде квиз во „натпреварувачки“ формат.

Мислења?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom