Квиз за Бугарите, прашања и одговори!

skywallker77

realen pragmaticar
Член од
1 октомври 2009
Мислења
223
Поени од реакции
28
Abe drugarce, vie Bugarive navistina ste straknati i toa skroz do kraj odnosno vi nema kraj. Cel svet se Bugari pa posle se se ostanato odnosno srbi,hrvati,bosanci,makedonci,spanci,francuzi,anglicani,irci i dr no pred se se Bugari i da rascistime so e taka taka e vo pravo ste.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
-Братот, ајде да не почнуваме со емиграцијата! Кого имаш предвид? Ванчо Михајлов ли, дето умре во Италија!? Да ти пуштам ли видео што вели тој, преди да умре во 1990 година и дето целиот си живот е поддржувал ?!

Или имаш предвид Македонската емиграција во Канада:
Ти ли ќе ми ја водиш дискусијата на темава?

Ако имаш нешто за докажување почни првин да го избришеш тоа што е напишано на темиве:

Генерална тема за македонската емиграција!

I С.В. и Црвен Крст - податоци за Македонците! 1915 год.

1920 год. попис во САД - нотирани Македонци и македонски јазик

Масакрите врз Македонците и Ерменците - евидентирани во книга од 1920 г.

Македонци - присуствуваат на прогласувањето на Турскиот Устав во 1908 г.!

Јазичната композиција во Грција меѓу 1907-1981!

Greek language census 1928

Официјален грчки документ - МАКЕДОНСКИ јазик 1923 г.

Македонски "Јенки" во Првата Светска Војна

Репутацијата на “Македонски работници“ во Америка, година 1916!

Руски автори за посебноста на Mакедонскиот народ

Македонско етничко потекло декларирано во 1846 год.!

Македонија е Мајка на сите Македонци- 1856!

Писмото на Василка Петров 1939 од САД

АНТОН ХАМПЛ, Максимилијан Брандајс, ЕМАНУЕЛ ДИВИЈАР во однос на Македонското прашање.

и...

Компилација на историски извори за Македонците!


Редот на оваа тема е прашања кон и одговори од - Бугарите, така запази го домаќинот овде и држи се до правилата на игра.

Пропагандни закачки од стилот на Бунева или Михајлов задржи си ги за на бугарските форуми, каде дискутирате сами со себе.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Не треба никакви квизови ни за бугари ни за гејци туку треба да се наоружаме сите до заби за ако се обиде некој да ни го одземе и овој дел што ни остана, да му го покажеме директниот пат до пеколот. Нив не ги интересираат никакви докази ни историски документи, мислам дека некои од нив и ја знаат вистината само пак делуваат во насока на асимилирање на Македонците.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286


Секој трет Бугарин ќе биде Циган!


Со годишен прираст од два насто Ромите во Бугарија за 13 години ќе претставуваат 30 проценти од вкупното население, а по 20 години секој петти Бугарин ќе биде неписмен, се тврди во истражување на Бугарската академија на науките


Секој трет Бугарин по 13 години ќе биде Циган.Тоа станува јасно од проучувањата на Институтот по социологија на Бугарската академија на науки, пишува деновиве софиски "Монитор". Според проучувањето приближно 2 проценти е прирастот на ромското население за периодот од 2007 до 2009 година.

Како што истакнува еден од носителите на проектот за истражување, Алексеј Пампоров. Бројот на Циганите во земјата ќе биде околу 815.315 или 11 насто од вкупното население. Експертите пресметале дека при сегашниот прираст на Циганите кои живеат во "гета" и со зголемување на смртноста кај Бугарите, во 2020 година Циганите ќе бидат 30 проценти. Инаку, според податоци од породилиштата, во моментот 70 насто од новородените деца во Бугарија се со темна кожа.

"Монитор", исто така, објави дека според едно друго научно иследување констатирано е дека секој петти граѓанин во Бугарија по 20 години ќе биде неписмен.
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
во Босна:
-Бугарите се пренесли богомилската ерес во Босна во 11-12 векови. Босна како граница меѓу Католицизмот и Православието била уморна од верскиот ривалитет меѓу двете и во мнозинството си е избрала Богомилството и бидејќи од бугарски наставници-затоа и "Бугарска ерес". А Богомилите, дури и да са били етнички Босанци се нарекувале "Бугри". Истите отпосле пак станале муслимани и денес Босна е Мјусјулманска нација.- штом како оваа нација е официјално признаена како такава во наши денови, тогаш зошто да не се признае дека преди тоа пак е била Бугарска нација?

Ова да ти се разјасни ќе ти го укажа како слично со случајот со Еврејската нација: Бугарите во Бугарија са како Евреите во Израел а Босанците се како Евреите надвор од Израел.

во Србиja
Населението во Шумадија (од Белград па до Сремска Митровица дури) си е било чисто Бугарско до 18 век кога Патријархот Павле изселва Србите од родното им Косово по несполучливото востание и ги населил во Белград и Војводина. Тие отпосле пос'рбили Бугарите таму и оттогаш (18 век) Шумадија е Српска!
Но за сметка на тоа, оттогаш Косово се обезсрбило и Албанците станале мнозинство..

Поморавието / Ниш, Врање, Пирот, Алексинац и др. / на свој ред е посрбено меѓу 1878-1915г. -Таму сепак за разлика од Шумадија нема населување на никакви етнички Срби а просто Бугарите се прогласуваат за Срби.
Не знам што да речам после ваквите глупости кои ги изнакажа..... :tapp: :kesa: :tv:

Ало бе човек - ОДИ СКРИЈ СЕ! Абе на крајот ќе испадне дека сите балкански нации се некакви си неосознаени Бугари!?!?
Босанците биле Бугари??? Имаше една тема мислам кај што и Албанците ги правевте Бугари!? Оди речи им го на нив барем, ајде и онака ни скиснавте овде, одете по босански форуми, да видите што ќе ве дочека.

И да, земете и од Босанците барајте да се признаат како некакви си потомци на луѓе кои во минатото се нарeкувале Бугари.
Сите луѓе од Балканов земете па тормозете ги да си ги "признаат" "бугарските корени", за да можете да се фалите самите на себеси, и да ви се поткрене самочувството и да ви се поткрене мислењето за самите себеси. пффф мизерно. :kesa:

Кога ќе помислам како си правите вицеви демек ние сме ја правеле дури и месечината Македонска, а види само вие колку сте откачиле! Ама забраив дека за вас не важит. Откачалки.
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
149
Поени од реакции
7
Vovekot ne pisuva deka bosancite bili bugari a deka bugarite prenesli bogomiskata eres vo Bosnia.Mi se cini namerno se pravis ce ne si razbral :)
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Сосема случајно налетав на неколку линка за некои МАКЕДОНСКИ села на бугарската википедија.
И ... нормално татари ко татари, се си присвојле. Ете на пример , Слоештица и Жван (а веројатно и многу други, нејќам појќе ни да гледам) напишале дека во 19 век овие села се бугарски и во нив живеат бугарски христијани.
За Слоештица
За Жван


Мене не ми е јасно од кај имат толку бујна фантазија овие човеколиките татари.

Само едно и кратко прашање, до кога мислите да ширите фалсификати по Википеидија и слични на неа веб портали ??
 
Член од
29 август 2008
Мислења
149
Поени од реакции
5
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Toa татарско лајно било пратено да ги бугаризира Македонците. Врз неговите "податоци" ширеле една од лагите за нашето потелкло со умисла.

Вистината е дека нашите стари самите се нарекувале Македонци, а Кнчов ги преименуал во Бугари:

“Местните б'лгари и куцовласи, които живејат в пределите на Македонија се наричат сами македонци и околните народи ги зов'т т'ј. Турците и арнаутите не се казват' македонци, но попитани от к'де са, отговарјат': от Македонија.”

(Васил Кнчов,“Орохидрографија на Македонија”, Пловдив, Печатница Хр. Г. Данов, 1911)

http://www.narodnavolja.com/articles2008/07/txt05.asp


Ја препрочитав цела тема, татариштава немаат дадено еден единствен валиден аргумент!
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
И твојот аргумент е многу валиден. Значи имаме два вида на Македонци. Така? Едните сливенизирани, другите латинизирани.

Важно е да се каже за кој град или село го пишува тоа. Изгледа да се од гркоманските реони на Македонија.
Тоа се тезите на грчката пропаганда.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Не клавај зборови во уста ниту си интерпретирај како што ти одговара.

Катунец само ти го даде признанието на К'нчов дека Македонците себе се нарекувале само - Македонци.


Ју арсе ис оунед
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Не пишува дека се нарекувале САМО Македонци, а САМИ СЕ НАРЕКУВАЛЕ Македонци, ама истото се однесува и на Куцовласите - И ТИЕ САМИТЕ СЕБЕ СИ СЕ НАРЕКУВАЛЕ МАКЕДОНЦИ. Колку е точен цитатот не знам, ама пак да си кажам дека тоа се тезите на грчката пропаганда.

И дали ОМОвците не пропуштиле еден збор пред Македонија?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Одамна е речено дека и Власите се Македонци, исто како и Торбешите и како Мијаците.

Субкултури на Македонскиот етнос.

Битното е дека НЕ ги исклучува обичните Македонци кои ТОЈ сака да си ги нарекува Бугари, а другите ги нарекуваат Македонци.

Џабе си правиш бајрам со умот.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Сосема случајно не мож да читаш?

Пишува дека:
Според статистиката на Васил К'нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) от 1900 г. Слоештица е има 650 жители, всички б'лгари христијани.[1]


Исто така пишува:
"според пребројаването от 2002 година селото има 221 жители македонци".[4]

Hе можам јас, а ко шо гледам ти можиш ...

Значи во 1900 година сите се бугари во селото, според тој вашиот фалсификатор, а денес се сите македонци.

И според вас, испаѓа дека наеднаш бугарите од селото исчезнале и селото е населено со македонци.

Далеку од секој памет.

Пробвав малце по малце да ви пишам, да видам колку можите да мислите со мозокот, ама очигледно размислувањето ви е непознат поим.

Ако пак не гледате логика , ќе ја разгледаме ситуацијата и од друг агол.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
112
Поени од реакции
26
..Когато зборуваш за бугари,за теб колко вида бугари постоjaт и за коj период и кои бугари ти зборуваш,заштото бугарите во 6-7 век са едно,во 9-10 век веке са совсем друго,а во 20 век совсем трето...
hahahahaaa

Prostete mi sto go vadam ovoj citat od pred edna godina, ete, sednav da ja procitam ovaa tema od pocetok do kraj, mnogu mi e interesna, i naletav na ova pa nemam srce da ne prokomentiram nesto.

Tuka jasno i glasno se gleda razlikata pomegu Makedoncite i bugarcinjava: Makedoncite odsekogas znaele sto se, sto bile i sto ke bidat, a bugarcinjava sega se edno, utre drugo a drugiden treto. Posto nemaat svoja istorija, vo tekot na vekovite se obiduvale da mu ja kradat na sekoj komsija.

Na nasa zalost, vo odredeni periodi koga Makedoncite bile mnogu slabi, uspeale da ukradat najmnogu od nas.

No, poleka vistinata si izleguva i se nadevam kako sto rece Bratot, i svetskite enciklopedii ke bidat promeneti vo nasa polza, a vo interes na VISTINATA, se nadevam deka ke go doziveam toa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom