Квалификации за СВЕТСКО ПРВЕНСТВО 2022

Член од
30 мај 2019
Мислења
1.852
Поени од реакции
3.320
Не ми се верува дека Канада играше на нива во Едмонтон. Стадионот за играње како на Братство Житоше, катастрофа. Ама ја утепаа Костарика (не дека се нешо добри овие)
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Јакичка темава во последниве страни. Германија не биле толку јаки оти газеле против Лихтенштајн и Ерменија. Ама затоа велесилата Аргентина се отепа јаки репрезентации нокаутирање.
Нз во кој филм сте влезени деак јужно американциве ќе се главни фаворити на СП. Ајде Бразил може и да го вметнеме некако, ама Аргентина?
Бразил при прва утакмица против Белгија, Англија, Франција се аут. Како баба-внуче ќе ги нашлакаат.
Не се исклучува можноста и од некој од тие второразредните да го јади. Уште сеа го гледам џупакот Нејмар како ја приватизира топката на 30-40 метри од голот и се прпела без потреба.
Odamna go zborev ova.. Inace ne e tolku jak Brazil kolku sto se slabi ostanatite juznoamericki.. Gledav tekmi, primer cile bolivija, ko da gledas 3ta liga engleska, ma i taa 3ta pak ima akcii i fudbal,, ovie samo rogni i individualno nesto ke probaat.. Evropskive imaat koncept i igra, ke gi somelat na brazil, duri i vtori rang od evropa mozat da gi tepaat ko holandija, hrvatska, danska.. Pogolem kvalitet i roster imaat evropskive, taka da ne gledam juznoamericka ni u 1/2 finale vo Katar, a ne pak da osvoi..
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Нормално е Европските да се подобри од сите останати континентални држави, и како што врви времето очекувам квалитетот уште повќе да се зголемува и ќе бидат уште подоминантни.

Едноставно премногу се вложва во Европскиот фудбал од најмлади категории,цел фудбалски крем е стациониран таму од сите можни сфери...од најситни детали,методи,концепти,шаблони...од исхрана,тренинзи,recovery....па се останато што придонесува за да бидиш професионален фудбалер во денешно време.

Можите да забележите дека Европските клубови веќе ретко купуваат млади Јужно Американци како пред 15-20 години...сите си форсираат играчи претежно од нивната држава или од друга Европска ако се погоди малце да дели со квалитет...за да купат некој од Аргентина или Уругвај треба да е екстра талент како онај Дарвин Нуњез од Бенфика...или Вини машината.

Пример ќе ги земам клубовите од Германската Бундеслига...па милион таленти и одлични млади фудбалери има низ клубојте таму и сите до еден се ризница за веќе изградени фудбалери со широк распон на improvement.....зошто клубојте да се заебаваат со сумливи Јужно Американци кога можат да тропнат на врата кај МХГладбах,Волфзбург,Леверкузен,Лајпцих и да си купат физички топ играчи што побрзо можат да се вклопат , и плус неисхајпани за помалце пари.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Јакичка темава во последниве страни. Германија не биле толку јаки оти газеле против Лихтенштајн и Ерменија. Ама затоа велесилата Аргентина се отепа јаки репрезентации нокаутирање.
Нз во кој филм сте влезени деак јужно американциве ќе се главни фаворити на СП. Ајде Бразил може и да го вметнеме некако, ама Аргентина?
Бразил при прва утакмица против Белгија, Англија, Франција се аут. Како баба-внуче ќе ги нашлакаат.
Не се исклучува можноста и од некој од тие второразредните да го јади. Уште сеа го гледам џупакот Нејмар како ја приватизира топката на 30-40 метри од голот и се прпела без потреба.

Буквално додека си го пишувал ова Аргентина го победи Уругвај среде Монтевидео. :D
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.047
Ааа па Германија едно газење што им удира на појаките што да ти зборам.

На европското лани 2-4 против Португалија, претходно у 2019та 2-3 против Холандија у квалификации за Европско за на реваншот да испијат 2-4 дома, па у 2017та ја тепале Англија на пријателска, на Еуро 2016та ја тепале Италија на пенали, претходно истата година ја тепале Италија на пријателска, и у 2014та Шпанија на пријателска.
Претходно Аргентина у финале на Светско.

Е од тоа светско Германија тепала на само 3 утакмици против јаки репрезентации на битни утакмици од кои едната на пенали.

Честитки.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.734
Поени од реакции
13.358
Кој циркус се Босанците. Одбрана смешна, Пјаниќ е само поранешен фудбалер, тој што им е место Џекп во напад за сега на ништо не личи. Како и играта на Босна, не знаат каде одат.

Финците на почеток им се исплашија, кога видоа какви се ги средија за 5 минути.

Може да ги спаси само некаков гол и потоа на ура.
Автоматски споено мислење:

Третиот гол од прекин. Што прават?! :D :D :D

 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.741
Поени од реакции
2.665
Босна како да имаше 2 играчи помалку, а не играч повеќе, без Џеко се многу лоши.
Туку Финска многу дисциплинирано одиграа, пред се во одбрана, таму се јаки скандинавските држави.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Е од тоа светско Германија тепала на само 3 утакмици против јаки репрезентации на битни утакмици од кои едната на пенали.

Честитки.
Ajde da речиме дека се што напиша е во ред...ама овај дел од репликата ми е смешен искрено.....како тоа 3 утакмици од 7 е малце?..тоа се нешто помалку од 40% од натпреварите а ти го прикажваш како да се 5% и на светското се играле 40 утакмици а не 7.....чудна констатација ...како да сите други светски шампиони да имаат изиграно 7 утакмици со сите јаки противници, па Германија имале 3 јаки утакмици.

По оваа логика титулата на Бразил во 2002 да не ја рачунаме најдобро каде само Англија му беше пристоен и силен противник а сите други натпревари му беа тренинг вклучувајќи и ја преполовена Германија во финалето.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.047
Ajde da речиме дека се што напиша е во ред...ама овај дел од репликата ми е смешен искрено.....како тоа 3 утакмици од 7 е малце?..тоа се нешто помалку од 40% од натпреварите а ти го прикажваш како да се 5% и на светското се играле 40 утакмици а не 7.....чудна констатација ...како да сите други светски шампиони да имаат изиграно 7 утакмици со сите јаки противници, па Германија имале 3 јаки утакмици.

По оваа логика титулата на Бразил во 2002 да не ја рачунаме најдобро каде само Англија му беше пристоен и силен противник а сите други натпревари му беа тренинг вклучувајќи и ја преполовена Германија во финалето.
Не ме сфаќаш. После финалето на СП Германија тепала на 3 утакмици од кои 1 е на пенали на официјални натпревари, другите у постот се пријателски.
А имаат изиграно уште многу каде губеле или играле нерешено против јаки репрезентации.

Едноставно кажано откако освоиле СП, до ден денес имаат негативен скор против јаки репрезентации, 3 победи у 7 ГОДИНИ.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Не ме сфаќаш. После финалето на СП Германија тепала на 3 утакмици од кои 1 е на пенали на официјални натпревари, другите у постот се пријателски.
А имаат изиграно уште многу каде губеле или играле нерешено против јаки репрезентации.

Едноставно кажано откако освоиле СП, до ден денес имаат негативен скор против јаки репрезентации, 3 победи у 7 ГОДИНИ.
Ок ,не те разбрав...ете можеби не му оди,фатија смена на генерации, можеби се прочитани со оглед на тоа дека играат предвидливо и максимално офанзивно без респект...повеќе фактори се во игра...ама факт е дека се фудбалска велесила.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.047
Ок ,не те разбрав...ете можеби не му оди,фатија смена на генерации, можеби се прочитани со оглед на тоа дека играат предвидливо и максимално офанзивно без респект...повеќе фактори се во игра...ама факт е дека се фудбалска велесила.
Не реков дека не се велесила, нема смисла да се коментира такво нешто.
Само вака подетално коа ќе видиш у резултати испаѓа дека стварно газеле само Естонци и Луксембуржани.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
Preeska za ista vakva situacija (udar vo raka posle sut) sudijata dosudi penal za Finska protiv Bosna, a sega nema za Crna Gora protiv Holandija?
Ti ebam sudiite skapani.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom