Квалификации за ЕУРО 2020

Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Финска е најголемо изненадување. Заслужија да си прослават пласман на ЕП. Криво ми е за Босна ама реално не беа на ниво овие квалификации. Ајде барем имаат Босанците обезбедено плеј оф...

Кога сме веќе кај плејофите еве како сега стои ситуацијата:

Лига А: Сега за сега само Швајцарија и Исланд не се на позиција што води на ЕП. Ама Швајцарците имаат прелесен распоред и 99% ќе се пласираат па останува само Исланд. Другите три места ќе се пополнат од другите лиги...

Лига Б: Ако вака заврши во плејоф ќе играат БиХ, Велс, Словачка и Северна Ирска. Сепак по се изгледа Данска или Ирска ќе извисат во квалификациите па некој од нив ќе игра плејоф. Тогаш С. Ирска ќе оди во плејоф во Лига А. Ако случајно и Чешка испадне, таа ќе влета место Словачка, а тие ќе одат во Лига А.

Лига Ц: Шкотска ќе игра плејоф 100%. Многу веројатно и Норвешка и Србија. Финска ќе се пласира на ЕП сигурно, така да Бугарија влегува место неа. Ако останат празни места во Лига А, Израел ќе влезат таму, а можеби и Унгарија или Романија (ако претходно не се пласираат преку квалификации).

Лига Д: Тука е многу јасно. Грузија и Белорусија се сигурно во плејоф. Ние и Косово уште сме со шанси за пласман. Ако некој успее преку квалификации Луксембург влегува на негово место.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.897
Поени од реакции
16.207
Финска е најголемо изненадување. Заслужија да си прослават пласман на ЕП. Криво ми е за Босна ама реално не беа на ниво овие квалификации. Ајде барем имаат Босанците обезбедено плеј оф...

Кога сме веќе кај плејофите еве како сега стои ситуацијата:

Лига А: Сега за сега само Швајцарија и Исланд не се на позиција што води на ЕП. Ама Швајцарците имаат прелесен распоред и 99% ќе се пласираат па останува само Исланд. Другите три места ќе се пополнат од другите лиги...

Лига Б: Ако вака заврши во плејоф ќе играат БиХ, Велс, Словачка и Северна Ирска. Сепак по се изгледа Данска или Ирска ќе извисат во квалификациите па некој од нив ќе игра плејоф. Тогаш С. Ирска ќе оди во плејоф во Лига А. Ако случајно и Чешка испадне, таа ќе влета место Словачка, а тие ќе одат во Лига А.

Лига Ц: Шкотска ќе игра плејоф 100%. Многу веројатно и Норвешка и Србија. Финска ќе се пласира на ЕП сигурно, така да Бугарија влегува место неа. Ако останат празни места во Лига А, Израел ќе влезат таму, а можеби и Унгарија или Романија (ако претходно не се пласираат преку квалификации).

Лига Д: Тука е многу јасно. Грузија и Белорусија се сигурно во плејоф. Ние и Косово уште сме со шанси за пласман. Ако некој успее преку квалификации Луксембург влегува на негово место.
За каков плејоф зборуваш ?
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.644
Поени од реакции
9.223
Можеби има на претходните страни (не сум внимавал добро), ме интересира дали Португалија како победник на Лигата на нации се пласира директно на ЕП?
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Можеби има на претходните страни (не сум внимавал добро), ме интересира дали Португалија како победник на Лигата на нации се пласира директно на ЕП?
Не. Ако не успее во квалификациите ќе игра плејоф во Лига А (бараж).
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.644
Поени од реакции
9.223
Не. Ако не успее во квалификациите ќе игра плејоф во Лига А (бараж).
Имаше плејоф во Лига А. Португалија ја победи Холандија во финалето и ја освои Лига А т.е Лигата на нации.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
WTF шо правила се овие?..како можи Португалија како победник на Лигата на нации да не оди директно на ЕП??..и за каков плејоф пишите?..и дали Србија ќе оди на ЕП ако Португалија е веќе пласирана?
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.644
Поени од реакции
9.223
WTF шо правила се овие?..како можи Португалија како победник на Лигата на нации да не оди директно на ЕП??..и за каков плејоф пишите?
Денес баш на муабет ми падна оваа тема и ме убедуваа дека Португалија не се пласирала, а јас мислам дека е пласирана со победата на А дивизија и со тоа победа на Лига на Нации. За плејоф мислам на дуелите што ги играа Португалија, Холандија, Швајцарија и Англија како победници во групите од А дивизија.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Денес баш на муабет ми падна оваа тема и ме убедуваа дека Португалија не се пласирала, а јас мислам дека е пласирана со победата на А дивизија и со тоа победа на Лига на Нации. За плејоф мислам на дуелите што ги играа Португалија, Холандија, Швајцарија и Англија како победници во групите од А дивизија.
Реално нема логика Португалија да ги игра квалификациите освен за билдање форма, бидејќи не само што ја освоија Лигата на Нации туку се и директни Европски прваци од 2016..не знам што треба повеќе да направат за да играат на ЕП во 2020.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.372
Поени од реакции
42.562
Денес баш на муабет ми падна оваа тема и ме убедуваа дека Португалија не се пласирала, а јас мислам дека е пласирана со победата на А дивизија и со тоа победа на Лига на Нации. За плејоф мислам на дуелите што ги играа Португалија, Холандија, Швајцарија и Англија како победници во групите од А дивизија.
Мислам дека тоа е само Фајнл 4 турнир ама не и плеј оф за кој оди на ЕП. Ќе се игра исто и од А групата плеј оф во Март.


Edit: Еве и од УЕФА. Значи Португалија не е пласирана на ЕП.

Реално нема логика Португалија да ги игра квалификациите освен за билдање форма, бидејќи не само што ја освоија Лигата на Нации туку се и директни Европски прваци од 2016..не знам што треба повеќе да направат за да играат на ЕП во 2020.
Да завршат на едно од првите 2 места во квалификационата група. :D
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.839
Поени од реакции
3.293
Романија има предност пред Бугарија за место во плеј-оф. Имаа освоено 12 бода, наспроти 11 на Бугарија..
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.988
Романија има предност пред Бугарија за место во плеј-оф. Имаа освоено 12 бода, наспроти 11 на Бугарија..
Да, ама во ранкинзите во Лигата Ц не се сметаат поените освоени против четврто пласираната екипа.

Ова е поради тоа што веќе има една група во лигата со само три екипи, па не би било фер за таа екипа.

А кога се гледаат поените освоени од мечевите со екипите што не се четврто пласирани - Бугарија, Израел и Унгарија се пред Романија.

Ова испаѓа ко да се праам паметен, ама нема везе, интересни ми се стастискиве и овие глупави правила на Лигава на нацииве, па затоа :D
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.839
Поени од реакции
3.293
Да, ама во ранкинзите во Лигата Ц не се сметаат поените освоени против четврто пласираната екипа.

Ова е поради тоа што веќе има една група во лигата со само три екипи, па не би било фер за таа екипа.

А кога се гледаат поените освоени од мечевите со екипите што не се четврто пласирани - Бугарија, Израел и Унгарија се пред Романија.

Ова испаѓа ко да се праам паметен, ама нема везе, интересни ми се стастискиве и овие глупави правила на Лигава на нацииве, па затоа :D
Штета за Романија тогаш, ако 06 позивен отиде место нив во плеј-оф...
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Да завршат на едно од првите 2 места во квалификационата група. :D
Нема логика..не сум јас никој и ништо да кажва што и како ама навистина нема смисла Португалија после освоените Лига на Нации да не игра на ЕП..значи дека за џабе играа буквално..не дека нема да обезбедат пласман преку квалификации бидејќи ионака имаат лесна група ама сепак правилата се двосмислени и нелогични.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Португалија игра дома со Литванија и гости со Луксембург... Сами си ја кројат судбината, иако сум убеден 100% дека ќе ги тепаат и двете.. Големи фаворити се во двата дуели, не би требало да имаат проблеми..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom