Квалитетот на горивата во РМ

Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Кој има фризиран мотор на колата сигурно осетил дека бензините се катастрофа тропаат вентилио на велико:nesum:
И кога ке донесат кај нас 100 октански бензин да не мора да носиме од грција или па да ставаме Buster power во овие бензини.
Ако ти треба адитив за подобро согорување а истиот и да биде поефтин кажи а и можам дати обезбедам доста евтино 100 октанско гориво само кажи пиши на пп
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Не ги разбирам многу горивата ама личен сведок сум на то дека еден комшија од старата зграда донесе крајслер веза неам што верзија беше не можеа да го запалат мислејки дека дефект а колата нова свете и на крај испадна дека мораа да донесат гориво од хрватска мислам дека беше и ја запалија и излезе дека немаме доволно октани за тоа гориво да ја спотера колата.Фала пријатно :toe::toe::toe::toe::toe:
 

diesel fan

dizelas do groba
Член од
2 јули 2009
Мислења
71
Поени од реакции
4
па не чекавме ти да ни кажеш пошто ние вака не сакаме да дегустираме и срање и нафта па да можеме да кажеме дека имаат ист вкус

Него само од искуство со бензин (95) од Словенија се поминуваат некои 5% повеќе километри а со бензин од Германија се поминуваат скоро 10% километри со истото количество.
Od kaj sega vkus????

Pa ti be da ne go pijas gorivoto more??????

AEEEEEEEEE:nesum:
 
C

cige

Гостин
Едно другарче имаат авто-сервис, и ми кажа гориво ставање исклучиво на ЛукОил, ако немате во близина па на МакПетрол. Во никој случај на Окта и Брако(за Велешани). Кажува дека секојдневно им иделе на сервис коли со полни резервари вода:jaj:
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
256
Поени од реакции
19
И макпетрол и лукоил зимаа бензин од окта, со тоа што макпетрол не викам дека и лукоил не, го доработува во лабаротрии по исо стандарди, дизелот на макептрол е поквалитетен од оној на лукоил, 95ка и 98ца се тука негде исто срање, у секој случај горивото не е на којзнае колкаво високо ниво, меѓутоа работата е тоа што лукоил влезе ама не со негово гориво и не му обрнува внимание на горивото со тоа што макпетрол не го гледа како којзнае каква конкуренција и си го држи тоа гориво што го има.
 

peppeGT

BMW piacere di Guidare...
Член од
10 април 2009
Мислења
363
Поени од реакции
12
gorivo!!!!!! sranjeeee....................kolata go arci a ne odii rezultati nikakvi :kesa:
 
C

cige

Гостин
И макпетрол и лукоил зимаа бензин од окта, со тоа што макпетрол не викам дека и лукоил не, го доработува во лабаротрии по исо стандарди, дизелот на макептрол е поквалитетен од оној на лукоил, 95ка и 98ца се тука негде исто срање, у секој случај горивото не е на којзнае колкаво високо ниво, меѓутоа работата е тоа што лукоил влезе ама не со негово гориво и не му обрнува внимание на горивото со тоа што макпетрол не го гледа како којзнае каква конкуренција и си го држи тоа гориво што го има.
ЛукОил има рафинерија во Кочани.
Од мое лично искуство сум приметил дека со бензин од ЛукОил поминувам повеќе километри одколку со на МакПетрол.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
ЛукОил има рафинерија во Кочани.
Од мое лично искуство сум приметил дека со бензин од ЛукОил поминувам повеќе километри одколку со на МакПетрол.
Брат, немаат рафинерија туку складиште. И не е во Кочани во близина на Штип е.

Единствена рафинерија во Македонија е Окта. Мислиш дека ако имаше Лук-Оил рафинерија немаше да знаеме? Не се секирај ке го имаше на 153427823 пати во сите вести што постојат.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Горивата се повеќе од мизерни.
Се возат автомобили од по 100.000 евра, со нафта која се рафинира по стандарди од 1975.
Бензин мешан со вода.
Дизел кој во немачка не го ставаат ни во трактори.
 
Член од
22 декември 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Tocno, od licno iskustvo mozam da kazam deka luk oil imaat pokvaliteten dizel (toa koristam) kolata poubavo raboti pomalce trosi i mozebi malce dobiva u moknost. so eden rezervoar od makpetrol minuvav 750-800 km prosek a od lukoil preku 1000, no nekad i luk oil znaat da zajebat
 

Ibracadabra

Волшебник
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
65
Македонски бензин.. упс нафта.. Што ли беше тоа?!

Абе незнам дали има ваква тема.. т.с. за истава работа ме мрзи да барам.. Ако има нека го префрлат постов модераторите..

Абе си купив јас нова кола, кај ноември месец.. и си турам бензин на станиците на Лукоил.. 98 откани..
Моментално колава има 6.500 км поминато.. И полека таа си се разработуваше и потрошувачката си се намалуваше.. Викаат откако ќе ја купиш тек кај 5.000 км ќе се стабилизира..

Нон стоп си го полнам резервоарот до крај.. 50 кила за некои 3.600 ден..
На почетокот поминував 550 км, потоа 580.. па 600.. за последните 2-3 полнења да поминувам од 670 до 700 км.. Тоа е претежно градска вожна.. Мислам дека и по техничките податоци таа е потрошната.. 7.3 % до 7.6 %.. Зависи како ја возиш колата..

И сеа си викам последниов пат, дај бе да ја наполнам од Макпетрол.. Сите ми викаа дека поубав е на Лукоил.. И очекував на Макпетрол да биде барем за некои 10 тина км помалку..

Сега моментално имам поминато 450 км, а до крајот остануваат според борд комп уште 140!!!
Сума сумарум, до крајот макс што би можел да отидам мислам дека се 610 км.. Цели 90 км помалку од Лукоил..

Сега кој треба да одговара за ова?!
Му се случило ли ова на некој друг?

П.С. Прости ми боже што помислив на Макпетрол.. Никогаш повеќе..!!
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Абе неможеш така да пресметуваш, зависи кај возиш како возиш. Не е исто на отворен пат и градска.
Најдобро можеш да споредиш ако поминуваш иста релација секој ден. Јас пример со 500 денари сум поминал еднаш 100км, еднаш 150км, еднаш 90-80км. Ама сум возел различни патишта а сум турал бензин од иста бензиска.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
идете у некоја европска земја ставете бензин на приемр и грчка е добра да видите колку квалитет има, кај нас вода ставаат и плус ако пуниш на макпетрол немаат компјутр тој што ти пуни воздух два три патиу че ти шприцне и отиде помалку км поминати
 
T

Tetro

Гостин
идете у некоја европска земја ставете бензин на приемр и грчка е добра да видите колку квалитет има, кај нас вода ставаат и плус ако пуниш на макпетрол немаат компјутр тој што ти пуни воздух два три патиу че ти шприцне и отиде помалку км поминати
Никаде не ставаат вода бе, шо ти е? Само квалитетот е различен на нафтата, ама скоро секаде, на сите бензински е слична, а се разликува во секоја пратка што ја имаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom