Квалитетот на горивата во РМ

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Татко ми вика дека никогаш не можеш да начекаш константо дорбра нафта.Некогаш вика трома е не прима како што треба, некогаш вика супер е како стиснеш така иде...Е сега што прават со нафтата појма немам...Кога ја земавме колата од Германија првите 5-6 месеци имавме проблеми нерамномерно работење на мотрот, и сецкаше у вожња ама подоцна си се навикна на нашево срање и сеа си фура нема гајле...
Во Германија нафтата нема воопшто сулфур. Во Македонија има во изобилство. Тој еуродизелот што го продаваат по Македонија би требало да има помало количество на сулфур. Проблемот е што сулфурот загадува и теоретски може да го запуши филтерот за гориво доколку не се мења редовно. А од друга страна е добар за моторот пошто има своиство на подмачкување. Затоа колата возена на германска нафта сецкала а после на македонската си се подмачкала и се "навикнала" :)
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.534
Лукоил точат најдобро гориво. 50-60 км плус добивам за разлика од останатите пумпи на полн резервоар.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Зависи за кое гориво...дизелот во Лукоил беше и остана катастрофа.


Инаку 99 % од бензиските во МК во моментов набавуваат гориво од Окта/Хеленик петролеум (т.е. пуцко). Па сеа поарно купи од кај нив одколку во некоја друга бензиска која се полакомила и ставила и малку вода во горивото што го зела од Окта за поголем ќар.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Лукоил точат најдобро гориво. 50-60 км плус добивам за разлика од останатите пумпи на полн резервоар.
Јас ова го приметив веднаш кога ја купив колата и од тогаш, значи од сам почеток, на ново, само од таму полнам.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.534
Зависи за кое гориво...дизелот во Лукоил беше и остана катастрофа.


Инаку 99 % од бензиските во МК во моментов набавуваат гориво од Окта/Хеленик петролеум (т.е. пуцко). Па сеа поарно купи од кај нив одколку во некоја друга бензиска која се полакомила и ставила и малку вода во горивото што го зела од Окта за поголем ќар.
Јас точам бензин 98.
Другар што работи со механизација и е нон стоп по патиштава ја фалеше и нафтата на Лукоил.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Зависи за кое гориво...дизелот во Лукоил беше и остана катастрофа.


Инаку 99 % од бензиските во МК во моментов набавуваат гориво од Окта/Хеленик петролеум (т.е. пуцко). Па сеа поарно купи од кај нив одколку во некоја друга бензиска која се полакомила и ставила и малку вода во горивото што го зела од Окта за поголем ќар.
бензин и вода не се меша. Водата е потешка од бензинот и не се меша со него.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Ни дизел не се меша...али тоа никого не спречило во ништо

Автоматски споено мислење:

Јас точам бензин 98.
Другар што работи со механизација и е нон стоп по патиштава ја фалеше и нафтата на Лукоил.

Не знам за другар ти...ама сите бошисти во МК препорачуваат дизел од макпетрол...јас од лукоил кога полнам дизел за 200 метра колата ја менува работата на полошо...за механизација реално нема и како да направиш разлика багер или камион секогаш
ќе работи ко багер или камион (тресе, бучи, итн.) каков сакаш дизел стави му.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Ни дизел не се меша...али тоа никого не спречило во ништо

Автоматски споено мислење:




Не знам за другар ти...ама сите бошисти во МК препорачуваат дизел од макпетрол...јас од лукоил кога полнам дизел за 200 метра колата ја менува работата на полошо...за механизација реално нема и како да направиш разлика багер или камион секогаш
ќе работи ко багер или камион (тресе, бучи, итн.) каков сакаш дизел стави му.
булшит ти е муабетот. Нема никакво фајде некој да ти тура вода у бензинот. Они и да турат вода ќе падне тоа најдоле у резерварот што им е на бензинска. Фактички ќе ја вшмука одма и ќе му го наполни резерварот со вода некому. А тоа никому не му се случило. Така да теорија за пред кооперација ти е муабетов.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
булшит ти е муабетот. Нема никакво фајде некој да ти тура вода у бензинот. Они и да турат вода ќе падне тоа најдоле у резерварот што им е на бензинска. Фактички ќе ја вшмука одма и ќе му го наполни резерварот со вода некому. А тоа никому не му се случило. Така да теорија за пред кооперација ти е муабетов.
Не се меша со вода ама се меша со био-дизел зејтинче кое е срање. Замастуе дизни клипови и ги поцрнува и гори ко тавче. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom