Квалитетни аудио снимки од приказни со гласот на Борис Мајсторов?

Член од
1 јули 2014
Мислења
65
Поени од реакции
30
Се отепав барајќи по интернетов, најдов приказни од Оливера Николова, народни приказни од МРТВ, ама од Борис Мајсторов нема никаде ништо, само тоа што е ставено на YouTube со екстра лош квалитет...

Има ли некој што ги има некаде, или некој што познава некој што ги има?

Издадени се CD „Сто и една приказна“, касети „Приказни за добра ноќ“. Но не постојат на интернет...

Би било фино ако може некој некаде да ги набави да се стават со добар квалитет онлајн, имам две деца што сакам да се запознаат со Борис како јас кога бев дете :)

Ги контактирав од МРА за ако може некако да се извадат од нивните архиви, ама не очекувам никаков одговор, особено не позитивен... Али за секој случај :)
Од МРА ништо, добивам "Address not found" на секој емаил што пробав...
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.743
Ако некако можеш, побарај пријатели и познаници кои работат во МРТВ. Ми текнува дека на времето архивските снимки/копии се чуваа на Бетакам ленти... дали нешто дигитализирале од тоа, немам поим, ама макар оригиналите веројатно ги чуваат.
 
Член од
1 јули 2014
Мислења
65
Поени од реакции
30
Ако некако можеш, побарај пријатели и познаници кои работат во МРТВ. Ми текнува дека на времето архивските снимки/копии се чуваа на Бетакам ленти... дали нешто дигитализирале од тоа, немам поим, ама макар оригиналите веројатно ги чуваат.
За жал не познавам никој од МТВ. А дека се чуваат, сигурно се чуваат. Додуша не верувам дека се во дигитален формат, ама не би ми било проблем јас да ги префрлам, само да ги добијам некако :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.743
Teшко дека имаш бетакам плеер, ти или било кој друг овде (освен МРТВ). :)
Кој и да врши работа, ќе треба да пресними на нешто на лице место. Нема шанси да дозволат да излезат надвор лентите.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
вика дека имало цд и касети, некој сигурно ги има купено, па ако може да ги сними во дигитален формат и да ги подели.
 
Член од
1 јули 2014
Мислења
65
Поени од реакции
30
Teшко дека имаш бетакам плеер, ти или било кој друг овде (освен МРТВ). :)
Кој и да врши работа, ќе треба да пресними на нешто на лице место. Нема шанси да дозволат да излезат надвор лентите.
Да, така и мислев. Ама не очекувам дека ќе се најде некој што воопшто би се замарал со ова...

вика дека имало цд и касети, некој сигурно ги има купено, па ако може да ги сними во дигитален формат и да ги подели.
На тоа и најмногу се надевав со темава :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.867
Поени од реакции
7.554
Последно уредено:
Член од
1 јули 2014
Мислења
65
Поени од реакции
30
Нешто ова ли бараш. На Јутјуб има само неколку приказни и нешто поезија. Приказните се со лош квалитет т.е се слуша во позадина шум, шуштење.
https://www.youtube.com/user/Viknix/videos?sort=dd&shelf_id=0&view=0
https://www.youtube.com/user/Kostaatanasovski1987/videos?view=0&sort=dd&shelf_id=0
https://www.youtube.com/watch?v=FXIU9aSaTcI&list=PL2ZbWRW2YA_s1z31SC_AjdOszXhOUvSb0
> само тоа што е ставено на YouTube со екстра лош квалитет...
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Бате гугл ме донесе тука, а темата мртва за жал. Иначе го барам името на актерот кој го играше гласот на цртаниот филм Тарзан и Раскажувачот. Ако му текне на некој како се викаше. Можеби треба да пробаме кај Тврдокорните ако ги има на јутуб. @Natan 3.0 Твоја помоч би добро дошла!
 
Член од
8 јануари 2011
Мислења
2
Поени од реакции
1
Бате гугл ме донесе тука, а темата мртва за жал. Иначе го барам името на актерот кој го играше гласот на цртаниот филм Тарзан и Раскажувачот. Ако му текне на некој како се викаше. Можеби треба да пробаме кај Тврдокорните ако ги има на јутуб. @Natan 3.0 Твоја помоч би добро дошла!
Вукан Динески
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Вукан Динески
Добро, веќе уште од зимото некој го пиша Вукан Диневски, ама незнам зашо мислењето го нема. Изгледа е избришано.
Туку регистиран 2011та, а тек сега го пишуваш првото мислење буразеру! :eek:
 
Член од
8 јануари 2011
Мислења
2
Поени од реакции
1
Добро, веќе уште од зимото некој го пиша Вукан Диневски, ама незнам зашо мислењето го нема. Изгледа е избришано.
Туку регистиран 2011та, а тек сега го пишуваш првото мислење буразеру! :eek:
Јас само се интересирам;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom