Квадкоптери и правење видеа од птичја перспектива

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
940
Сигурно повеќето од вас слушнале за квадкоптери, тоа се мали хелихоптери опремени со 4 перки, не поголеми од 50х50цм.
Меѓу популарните модели е DJI Phantom Quadcopter а неговата цена се движи во ранг од $400-$500


Ме интересира дали некој поседува ваква "играчка" за возрасни и дали воопшто има да се купи кај нас?
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
135
Поени од реакции
99
знам имаше такво нешто како за колекција од една игра: Call of Duty Black Ops 2, и интересна направа е :D

--- надополнето: 3 јануари 2014 во 16:08 ---
Quadrotor with submachine gun:

 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.095
Поени од реакции
988
Финки има некоја слична направа, знам ја летаа лани на првиот академски час.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.480
Вакво нешто мислам дека видов пред едно 7 години во Бугарија..... интересна работа е :)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.675
Поени од реакции
7.161
Вакво нешто планирам да купам во иднина не е премногу скапо бидејќи јас планирам да купам но без камера бидејќи така е поефтино. На квадкоптерот може да се прикачи камера па така поефитно доаѓа да се купи посебно gopro камера плус квадкоперот. Цената некаде излегува за двете работи околу 25.000 ден. најмногу. Инаку во Македонија има вакви барем јас имам видено на плоштад каде што снимаа со квадкоптер. Навистина интересна работа е и доста добри снимки можат да се извадат.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
940
Вакво нешто планирам да купам во иднина не е премногу скапо бидејќи јас планирам да купам но без камера бидејќи така е поефтино. На квадкоптерот може да се прикачи камера па така поефитно доаѓа да се купи посебно gopro камера плус квадкоперот. Цената некаде излегува за двете работи околу 25.000 ден. најмногу. Инаку во Македонија има вакви барем јас имам видено на плоштад каде што снимаа со квадкоптер. Навистина интересна работа е и доста добри снимки можат да се извадат.
И јас сум заинтересиран за купување, посебно од помоќните модели што можат да носат товар до некојси половина килограм и имаат поголема автономија на летање.
Гледам има модели со вграден GPS систем на кој може да се програмира траекторија на движење со што го прави летањето уште поинтересно.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.675
Поени од реакции
7.161
И јас сум заинтересиран за купување, посебно од помоќните модели што можат да носат товар до некојси половина килограм и имаат поголема автономија на летање.
Гледам има модели со вграден GPS систем на кој може да се програмира траекторија на движење со што го прави летањето уште поинтересно.
Јас би ти предложил да си купиш преку ebay од подобрите кои јас ги најдов е ова чудово кое чини околу 1,200 долари или во наши пари околу 56.400 ден. Инаку доколку не е тајна што планираш да снимаш?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
940
Јас би ти предложил да си купиш преку ebay од подобрите кои јас ги најдов е ова чудово кое чини околу 1,200 долари или во наши пари околу 56.400 ден. Инаку доколку не е тајна што планираш да снимаш?
Ризик ми е преку ebay толку пари да спукам а и буџетот си го имам замислено до кај 500 евра :)
Иначе чисто со панорамски снимки малце да експериментирам сакам. Може да ставиш линк од тој што го најде за 1200 и какви перформанси нуди?
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.675
Поени од реакции
7.161
Ризик ми е преку ebay толку пари да спукам а и буџетот си го имам замислено до кај 500 евра :)
Иначе чисто со панорамски снимки малце да експериментирам сакам. Може да ставиш линк од тој што го најде за 1200 и какви перформанси нуди?
Еве линк DJI-PHVIS.jpg

Одлично е чудово само што малку е скапо но битно доста голема работа може да заврши. Инаку од 200 евра па нагоре имаш одлични но според мене мислам дека подобро е да се купи само основата а камерата додатно бидејќи за 200-300 евра само основата да ја купиш од подобрите марки отколку за тие пари да се земе нешто кинеско шит. Камера gopro на интернет има доста евтини па така да поефитно ќе те фати а ќе имаш марка. Само лошо е тоа што со едно полнење од некои 7-8 часа можат да летаат најмногу од 7 до кај 15 мин.
--- надополнето: 3 јануари 2014 во 17:54 ---

Погледнете го ова чудо кое лета :vozbud:
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
940
Ги гледам сеа на youtube DJI Phantom одат и до 600 метра висина, ептен се попалив :) Исто можат еден куп системи да се инсталираат на нив, се надевам има и со 3G и FPV па комплетно од дома пред PC да го возиш :vozbud:
 

VGC9DCTX9C

Prof. Dr. Zgembo Adišlić
Член од
3 мај 2006
Мислења
101
Поени од реакции
46
Јас сум сретнал едни момци со хекса-коптер, баш сега тазе им го гледав сајтот.
FlyCam
Имаат доста добри дела.

 
Член од
3 јануари 2014
Мислења
8
Поени од реакции
13
Еве линкПрегледај го приврзокот 81219

Одлично е чудово само што малку е скапо но битно доста голема работа може да заврши. Инаку од 200 евра па нагоре имаш одлични но според мене мислам дека подобро е да се купи само основата а камерата додатно бидејќи за 200-300 евра само основата да ја купиш од подобрите марки отколку за тие пари да се земе нешто кинеско шит. Камера gopro на интернет има доста евтини па така да поефитно ќе те фати а ќе имаш марка. Само лошо е тоа што со едно полнење од некои 7-8 часа можат да летаат најмногу од 7 до кај 15 мин.
--- надополнето: 3 јануари 2014 во 17:54 ---

Погледнете го ова чудо кое лета :vozbud:

Ова е супер квадрикоптер и е наменет ваш за хобисти, а за батеријата мора да те поправам се полни мах до час и половина а има автономоја околу 20 минути.
--- надополнето: 3 јануари 2014 во 22:21 ---
Сигурно повеќето од вас слушнале за квадкоптери, тоа се мали хелихоптери опремени со 4 перки, не поголеми од 50х50цм.
Меѓу популарните модели е DJI Phantom Quadcopter а неговата цена се движи во ранг од $400-$500


Ме интересира дали некој поседува ваква "играчка" за возрасни и дали воопшто има да се купи кај нас?
Vo Makedonija nema kade da se DJI oprema ke treba da baras vo srbija ili vo grcija. Jas ja koristam opremata I sum prezadovolen, normalno si bara posvetenos I sledenje na upatstvsta sto gi davaat.
Pozdrav pa ako kupis nesto vakvo se gledame na nekoja livada :)
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.292
Поени од реакции
2.998
Летово дур трчав на кеј увек имаше еден човек од другата страна на Вардар кај Палас со вакво...интересна работа увек застанував и буљав едно 2-3 минути као удрен XD
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
175
Поени од реакции
303
Веќе 2 год имам хелихоптери (3d) ....а пред месец дена и првиот Квадкоптер со FPV опрема.... Гледам повеќе почетници овде (вклучувајќи ме и мене, иако скоро 2год се занимавам со ова хоби ) ... но..претпочитам да си купите прво аматерски 4 канален хелихоптер , НИКАКО 2.5 или 3 канален што се продаваат во Мк , 4 канален за да научите да летате (чинат од 15$ до... ) .... Квадкоптерите се слични како и 4 каналните хеликоптери, можете и квадкоптер да купите но никако поскап од 30-50$ затоа што ќе ви паѓа, ќе ги кршите деловите итн... деловите не скапи но ...ќе чекате достава од кина пример за нив , 15-20дена.... еве ви ја нај евтината веб страна за ова хоби (па и за др. работи ) ... www.banggood.com , и уште една исклучиво за RC hoby www.hobbyking.com.

Еве ги моите убавици ...
почетничкиот Nine Eagles Bravo Sx
професионалните Walkera 120d02s , Walkera Mini cp upgradeted ...
quadcopter WL V262 so FPV oprema i Mobius full hd sport cam (се комплет околу 200-250 $)

и делови за нив една кутија :)

Имајте на ум, хобито е скапо, порачувајте исклучиво квалитетни делови, порачате си делови кој што мислите дека ќе ви се кршат за да не ги чекате одпосле, И ЧИТАЈТЕ ЗА ХОБИТЕ МНООГУ ВРЕМЕ пред да го започнете и пред да почнете да купувате. Колку за лустрација DJ Phantom 2 кошта околу 1300 $ со камера и постоље за камера, но е полупрофесионален квадкоптер т.е. аматерски , професионалните се движат над 3000 $ + камерите и апаратите кои може да се и над 4000 $
 

Attachments

Dr. Wish

Bastard.
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.334
Поени од реакции
2.775
Mene malo hilokopterce tatko mi od slovenija mi zema 25€ i na nego ima za prikacuvanje na kamera. Ama koja kamera e za nego samo eden Bog znae. P.s so 4 perki e 2po 2 idat vo par i se povrzani so nesto kako stapcinja. Jas tie stapcinja gi izgubiv :(

Sent from my Vodafone Smart II using Tapatalk 2
 

Kajgana Shop

На врв Bottom