Кај се наоѓаат скопските Tuning & Styling работилници?

Член од
20 октомври 2011
Мислења
14
Поени од реакции
2
imam skoda fabia 1.4mpi na plin i sakam da imam podobar zvuk no ne znam so da mu stavam kakov izduv ili dali voopsto da mu stavam, sum slusal deka deluvat na potrosuvackata a na kineskite raboti ne mu se veruva ima li nekoj iskustvo za toa
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
imam skoda fabia 1.4mpi na plin i sakam da imam podobar zvuk no ne znam so da mu stavam kakov izduv ili dali voopsto da mu stavam, sum slusal deka deluvat na potrosuvackata a na kineskite raboti ne mu se veruva ima li nekoj iskustvo za toa
Многу зависи колку пари имаш да дадеш, само заден лонец колку за звук нема ништо да ти промени во потрошувачката а ако сакаш да смениш од грана тоа е друго, тука добиваш и коњажа. Тука не сум сигурен дали ке најдеш освен турски, кинески и грчки издуви ама пак од друга страна доста е и тоа ако ти е само за звук. За бренд издуви најблиску во Грција. Спортски филтер (печурка) исто го менува звукот при нагло додавање гас, ама бидејќи имаш вградено плин не се препорачува зошто ке ти се поремети мешавината и ке имаш проблеми со плинот. Друга работа можеш да го извадиш катализаторот (по предходна консултација во сервис), исто се менува звукот без него и подобро прима колата. Тоа е тоа во кратки црти. :)
 
Член од
20 октомври 2011
Мислења
14
Поени од реакции
2
Многу зависи колку пари имаш да дадеш, само заден лонец колку за звук нема ништо да ти промени во потрошувачката а ако сакаш да смениш од грана тоа е друго, тука добиваш и коњажа. Тука не сум сигурен дали ке најдеш освен турски, кинески и грчки издуви ама пак од друга страна доста е и тоа ако ти е само за звук. За бренд издуви најблиску во Грција. Спортски филтер (печурка) исто го менува звукот при нагло додавање гас, ама бидејќи имаш вградено плин не се препорачува зошто ке ти се поремети мешавината и ке имаш проблеми со плинот. Друга работа можеш да го извадиш катализаторот (по предходна консултација во сервис), исто се менува звукот без него и подобро прима колата. Тоа е тоа во кратки црти. :)
Значи само со заден лонец можам да добијам добар звук иначе коњажа не ми треба може да го чипувам или да му сменам софтвер и да добијам нешто од тоа. Фала за мислењето
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Значи само со заден лонец можам да добијам добар звук иначе коњажа не ми треба може да го чипувам или да му сменам софтвер и да добијам нешто од тоа. Фала за мислењето
Да, да, само со заден лонец се менува звукот. Е сега овие поефтиниве (турски, грчки) повеке брчат него ли бренд фирмите кои се правени по сите светски стандарди за бука, зборам за ниски обртаи, на високи сите брчат.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
И јас сум заинтересиран за заден лонец :) Колку пари се движат од прилика? Иначе се работи за опел астра 1.6 исто на плин :D
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Иначе се работи за опел астра 1.6 исто на плин :D
Шојма врска дали е плин или бензин? Моторот е тој, звукот што го произведува е ист...

п.с. до сега не сум видел некој да монтира издув на дизел. Има таков? И ефекти?
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Шојма врска дали е плин или бензин? Моторот е тој, звукот што го произведува е ист...

п.с. до сега не сум видел некој да монтира издув на дизел. Има таков? И ефекти?
Не е ист звукот.Колите на плин имаат специфичен звук. Спореди плин и бензин кола ќе видиш.
Незнам како да ти го опишам,како потуп доаѓа...
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Не е ист звукот.Колите на плин имаат специфичен звук. Спореди плин и бензин кола ќе видиш.
Незнам како да ти го опишам,како потуп доаѓа...
Го нема она "Ззннннн...." :D Брчи ко фен :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Не е ист звукот.Колите на плин имаат специфичен звук. Спореди плин и бензин кола ќе видиш.
Незнам како да ти го опишам,како потуп доаѓа...
Сакаш да ми кажиш дека ако ти донесам бензинска кола ти по звукот ќе познајш дали работи на плин или на бензин?

Седи не ме драпај, знам дека звукот е различен, ама дека има толкава осетна разлика (како бензинец и дизел) ...
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Сакаш да ми кажиш дека ако ти донесам бензинска кола ти по звукот ќе познајш дали работи на плин или на бензин?

Седи не ме драпај, знам дека звукот е различен, ама дека има толкава осетна разлика (како бензинец и дизел) ...
Баш така :) Незнам дали кај опел е само тоа, но имам приметено огромен број на таксисти (најчесто вектри) што звучат така. Можеби има поголеми вибрации кога е на плин па затоа така работи, а можеби треба да отидам до кај плимонт... :)
Да не одиме премногу офтопик, можеме да продолжиме по пп. :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Баш така :) Незнам дали кај опел е само тоа, но имам приметено огромен број на таксисти (најчесто вектри) што звучат така. Можеби има поголеми вибрации кога е на плин па затоа така работи, а можеби треба да отидам до кај плимонт... :)
Да не одиме премногу офтопик, можеме да продолжиме по пп. :)
Да да се осеќа посебно ако е затворен плинот за да троши помалку па моторот се гуши од воздух
 
Член од
22 јануари 2016
Мислења
124
Поени од реакции
61
Да не се лажеме во Македонија такви не постојат,или ако несто се прикрпи се оди од едно место па на друго и се до 10то,ако збориме во вистинаска смисла на зборот,значи што треба еден таков сервис да поседува?!
Пред се најмалце 3-4 лугјо односно 2ца механичари,електричар,лимар,како второ делови во изобилство,педантерија (што ретко ја има кај нас) и да не одам до крајност еве и алат кој не е само гедоре и рачваста 10ка..
Се се купува од Јужниот сосед,Турција,лично јас имам порачувано од Ирска и Англија,тргнете од тоа дека Порше Македонија кај што има многу стручњаци јаки,за пасат една бош пумпа викаат ја нема треба да се нарача,кој е тој сервис овластен што нема на лагер бош пумпа? зборам за стандард ауто,а камо ли за нешто многу повеќе,да не пишуваме празни муабети туку да бидеме реални,сите аута во Мк кој се направени,значи направени не тие крпениците со бандажи само што се,не се ни 15% цепнати во Мк,со сигурност..
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Custom Car Macedonia ќе го барате на фејсбук ама пак не е тоа тоа


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Custom Car Macedonia ќе го барате на фејсбук ама пак не е тоа тоа


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Custom Car Macedonia ќе го барате на фејсбук ама пак не е тоа тоа


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Custom Car Macedonia ќе го барате на фејсбук ама пак не е тоа тоа


Sent from my iPad using Tapatalk
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
Скоро се е хом мејд возила...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom