Кајл Ритенхаус

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.529
Поени од реакции
7.440

A Wisconsin judge on Monday ruled that prosecutors in the Kyle Rittenhouse trial cannot refer to the men he is accused of shooting as "victims."

Rittenhouse, 18, has been charged with shooting three people — two fatally — during a protest against police brutality last year, and his trial is set to start on Monday. Kenosha County Circuit Judge Bruce Schroder said in his Monday decision that he has a standard rule banning use of the word "victim" until a person is convicted of a crime, USA Today reports.

He is more lenient when it comes to other words — Schroeder did not approve a request from Assistant District Attorney Thomas Binger, who asked that defense lawyers not be allowed to call the men "looters, rioters, arsonists, or any other pejorative term." Binger argued that there is no proof that the people who were shot had participated in looting, rioting, or arson, and those are even more "loaded" terms than the word "victim." Schroeder responded, "Let the evidence show what it shows."
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.676
Поени од реакции
27.586

A Wisconsin judge on Monday ruled that prosecutors in the Kyle Rittenhouse trial cannot refer to the men he is accused of shooting as "victims."

Rittenhouse, 18, has been charged with shooting three people — two fatally — during a protest against police brutality last year, and his trial is set to start on Monday. Kenosha County Circuit Judge Bruce Schroder said in his Monday decision that he has a standard rule banning use of the word "victim" until a person is convicted of a crime, USA Today reports.

He is more lenient when it comes to other words — Schroeder did not approve a request from Assistant District Attorney Thomas Binger, who asked that defense lawyers not be allowed to call the men "looters, rioters, arsonists, or any other pejorative term." Binger argued that there is no proof that the people who were shot had participated in looting, rioting, or arson, and those are even more "loaded" terms than the word "victim." Schroeder responded, "Let the evidence show what it shows."
Ај со малку покорисни работи во врска со Ритенхаус


Перфектно новинарство.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.529
Поени од реакции
7.440
Ај со малку покорисни работи во врска со Ритенхаус


Перфектно новинарство.
Чиста самоодбрана од страна на Кајл.

Секако ќе го осудат бидејќи убил Евреи но реално е самоодбрана.
Автоматски споено мислење:По конфронтација со БЛМ толпата Кајл се издвојува од групата наоружани граѓани и е притеснет без можност да се повлече и нападнат од страна на педофилот кого го застрелува во глава.

Потоа се јавува на полиција и добива инструкции да тргне кон нив но почнува да го следи толпа крвожедни БЛМ дебили со намера да го линчува, по клоцање и удирање со скејтборед Кајл паѓа и во самоодбрана го застрелива скејтбордерот.

Додека сеуште е на земја кукавички му приоѓа "медикот" со пиштол во рака и се обидува да го убие но Кајл го застрелува во рака по што станува и сам оди до полицијата.

Image


Image
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.676
Поени од реакции
27.586
Чиста самоодбрана од страна на Кајл.

Секако ќе го осудат бидејќи убил Евреи но реално е самоодбрана.
Автоматски споено мислење:По конфронтација со БЛМ толпата Кајл се издвојува од групата наоружани граѓани и е притеснет без можност да се повлече и нападнат од страна на педофилот кого го застрелува во глава.

Потоа се јавува на полиција и добива инструкции да тргне кон нив но почнува да го следи толпа крвожедни БЛМ дебили со намера да го линчува, по клоцање и удирање со скејтборед Кајл паѓа и во самоодбрана го застрелива скејтбордерот.

Додека сеуште е на земја кукавички му приоѓа "медикот" со пиштол во рака и се обидува да го убие но Кајл го застрелува во рака по што станува и сам оди до полицијата.

Image


Image
Тие шо го нападнаа со скирол и ќеси од Тинекс ги застрела и ги уби, тој што го „нападнал и сакал да го убие“ го застрелал у рака xD Браво Кајл xD ти си наш херој xD Free Kyle!

Дошол од нигде никаде, 17 годишен мрсул, очигледен white power нацист, ќе бранел бизниси...
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.529
Поени од реакции
7.440
Тие шо го нападнаа со скирол и ќеси од Тинекс ги застрела и ги уби, тој што го „нападнал и сакал да го убие“ го застрелал у рака xD Браво Кајл xD ти си наш херој xD Free Kyle!

Дошол од нигде никаде, 17 годишен мрсул, очигледен white power нацист, ќе бранел бизниси...

Скирол, кеси од тинекс и пенис. Овој да не го упуцал веројатно ќе го силувал.
1635768720110.png

Самоодбрана и неверојатна воздржаност додека е прогонуван од крвожедна (веројатно и издрогирана) толпа.

А некој мора да ги брани малите бизниси кога надлежните институции не сакаат.

Ништо лошо не направил Кајл, и дегенериците да не му го загрозиле животот и чмарната невиност никој немало да настрада. Примети дека сите тројца застрелани физички го нападнале. а вториот и третиод го бркале додека бегал. Да сакал можел 20 - 30 луѓе да убије.


Буквално го бркаат да го убијат, што да направи?
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.165
Поени од реакции
26.766
Самоодбрана и неверојатна воздржаност додека е прогонуван од крвожедна (веројатно и издрогирана) толпа.

А некој мора да ги брани малите бизниси кога надлежните институции не сакаат.
Веројатно не е најпаметна работа на светот да земаш учество во вакви настани, посебно со оружје... Ама не е тоа муабетот, туку фактот има право да го прави тоа исто како и баграта од БЛМ што има право да крши и уништува.


Туку вчера искочи нешто ново:Перфектно новинарство.
Некој може озбилно да те разбере... Бљувотинава е чиста пропаганда, минимум факти завиткани во наративата „крив е“ и „антифа&блм се жртви и херои“.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.165
Поени од реакции
26.766
Заебанции настрана ама копиљот одреагира на ниво на професионалец/ветеран, веројатно и подобро... Настрана што никој нормален не би влегол онака сам во непријателска толпа, па сеедно колку е наоружан.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.984
Се гледа дека малиов имал солиден тим зад себе, гледав инсерти од одбраната, одлично одговараше на прашањата.

Ама ова не може да помине без плачот на СиЕнЕн т.е. на Дон Лемон.

Требало него да го земат како јавен обвинител, само е лигле. Но нема цврстина во неговиот карактер, нема борбеност. Чудно ми е како некогаш овој вид републиканец со овој наратив и со овие ставови!

Само во однос на наративот на медиумите, овој случај има сличност со оној на Џорџ Флојд. Но и медиумите направија лошо профилирање на детето! Сега не може да ја прифатат вистината дека се работело за самоодбрана. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.165
Поени од реакции
26.766
...медиумите направија лошо профилирање на детето! Сега не може да ја прифатат вистината дека се работело за самоодбрана. :)
Кога ќе кажеш вака делува како да згрешиле нешто и сега не можат да се соочат со тоа. Не, туку си одработуваат што им е кажано и ич око не им трепнува колку е очигледно.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.165
Поени од реакции
26.766
Автоматски споено мислење:

 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.676
Поени од реакции
27.586
А бе, колку време отприлика мислите ќе трае ова судење? Кога ќе се знае шо-како?
Од 1ви ноември почна?
Еден месец ќе трае? Вообичаено колку траат?
Кога ќе заврши одма ќе се знае пресуда?
Чекај, клоузинг аргументс? Завршува???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom