Кајганџии трчаат 21.097 км. на Скопски Маратон

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Исто темпо ќе трчаме, не сум јас воопшто брз.

Иначе и јас се прашувам што е тоа пластичното.



Верувај дека уште се чудам за МекДоналдс. Не ми е јасно.

Него, ова картичкава од Визеар.....што треба да значи?
Можда бесплатно вработување у Мекдоналдс за секој шо ќе го истрча маратонов? :LOL:
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
3,26 km со брзина од 4:31 у 12 ипол, ќе трчав од кај мене до Џамбо (целев до 5 километри да идам), мада веќе ко дојдов близу центар шубе ми беше да се буткам помеѓу луѓе, едно време намалив малу брзина, и на крај се откажав и реков доволно е, па и не сум толку лошо спремен.

Си купив капче, држач за телефон и енергетски гел. Па уше плејлиста фали утре да напрам и нека ми е со среќа :))
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Со среќа на сите во недела,шо ве читам тука криво ми станува шо ќе трчам на 5км,иако сум спремен за личен на полу.
Ацид го познавам само ако го видам ќе дојдам да се запознаеме и со другите. :)
Најбитно е сите максимум да дадеме у недела,се ќе си дојде на свое место. И не се залетувајте на почеток,ако е топло и ако не сте спремни може ногу лошо да ви се одрази во вториот дел од трката :)
 

Charon

Нинџа
Член од
31 октомври 2010
Мислења
428
Поени од реакции
1.104
Ова зошто е?

 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
Со среќа на сите во недела,шо ве читам тука криво ми станува шо ќе трчам на 5км,иако сум спремен за личен на полу.
Ацид го познавам само ако го видам ќе дојдам да се запознаеме и со другите. :)
Најбитно е сите максимум да дадеме у недела,се ќе си дојде на свое место. И не се залетувајте на почеток,ако е топло и ако не сте спремни може ногу лошо да ви се одрази во вториот дел од трката :)
Те читав во другата тема за претходна година имаше ако добро се сеќавам време од 1:31 на полумаратонот? Што е супер. Зошто годинава се реши на 5km само, или планираш да ги скинеш на таа трка? :)
Charon и јас се мислам за што е тоа, вајда Acid како поискусен ќе ни објасни :)
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Те читав во другата тема за претходна година имаше ако добро се сеќавам време од 1:31 на полумаратонот? Што е супер. Зошто годинава се реши на 5km само, или планираш да ги скинеш на таа трка? :)
Charon и јас се мислам за што е тоа, вајда Acid како поискусен ќе ни објасни :)
1:31 истрчав на скопски лани,инаку личен ми е 1:24 од Подгорица лани во Октовмри го трчав.
праев некој тестови кај еден доктор сеа пред 1 месец,на него му требаше за истражување за лактати у крв,такви работи не е битно и покажа тестот дека идеален пејс за полу ми е 3:52мин/км шо е далеку под моменталниот мој личен. Ќе трчам 5 км затоа што од зимата наваму немам правено должина поголема од 7-8 км и тоа ги идев ептен лесно затоа шо се спремам за 1500 метри на стаза.
Ептен ми е криво шо нема да трчам полу,ама се ќе си дојде на свое место во свое време. :)
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
1:31 истрчав на скопски лани,инаку личен ми е 1:24 од Подгорица лани во Октовмри го трчав.
праев некој тестови кај еден доктор сеа пред 1 месец,на него му требаше за истражување за лактати у крв,такви работи не е битно и покажа тестот дека идеален пејс за полу ми е 3:52мин/км шо е далеку под моменталниот мој личен. Ќе трчам 5 км затоа што од зимата наваму немам правено должина поголема од 7-8 км и тоа ги идев ептен лесно затоа шо се спремам за 1500 метри на стаза.
Ептен ми е криво шо нема да трчам полу,ама се ќе си дојде на свое место во свое време. :)

Некоја грешка да немаш во бројкиве....

3:52 на километар = 232 секунди по километар
232 * 21 = 4872 секунди севкупно шо е еднакво на
1: 21 за цела трка (под претпоставка дека ќе ја оддржуваш таа брзина цела трка)
.....
Ако тој ти е идеален pace, ти би можел со тој pace и нишо повеќе да си го надминеш рекордот од Подгорица, не?
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Некоја грешка да немаш во бројкиве....

3:52 на километар = 232 секунди по километар
232 * 21 = 4872 секунди севкупно шо е еднакво на
1: 21 за цела трка (под претпоставка дека ќе ја оддржуваш таа брзина цела трка)
.....
Ако тој ти е идеален pace, ти би можел со тој pace и нишо повеќе да си го надминеш рекордот од Подгорица, не?
На тој пејс лактатите се во граница на нормалата во телото(млечните киселини што го заморуваат мускулот) ако забрзам се надминува лактатниот праг и мене ќе ми стане многу тешко,кога многу ти се качат лактатите телото те тера да ја намалиш брзината и нема да можеш да идеш со појако темпо.
Е сеа тоа ми е идеален пејс,но тоа не значи дека неможам појако од тоа да истрчам во овој момент. Колку појако ќе идам толку потешко но ако можеш да ја издржиш болката ќе направиш и појак резултат.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.324
Момци, јас ќе дојдам да ве бодрам и да се видам со сите. За жал, стомачниот вирус ме искина кога најмалку треба и се осеќам ептен слабо. Немате појма колку се нервирам, ама здравјето пред се. Знам каков предизвик е 21 и знам дека би ризикувал да се онесвестам.

Се гледаме во недела!

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
Момци, јас ќе дојдам да ве бодрам и да се видам со сите. За жал, стомачниот вирус ме искина кога најмалку треба и се осеќам ептен слабо. Немате појма колку се нервирам, ама здравјето пред се. Знам каков предизвик е 21 и знам дека би ризикувал да се онесвестам.

Се гледаме во недела!

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2
Нееееее :( Еј стварно криво ми е, нема никакви шанси да ти помине до недела сабајле?
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Момци, јас ќе дојдам да ве бодрам и да се видам со сите. За жал, стомачниот вирус ме искина кога најмалку треба и се осеќам ептен слабо. Немате појма колку се нервирам, ама здравјето пред се. Знам каков предизвик е 21 и знам дека би ризикувал да се онесвестам.

Се гледаме во недела!

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2
Кој малер си друже тоа е страшно.Прво Гази Баба сеа ова.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Момци, јас ќе дојдам да ве бодрам и да се видам со сите. За жал, стомачниот вирус ме искина кога најмалку треба и се осеќам ептен слабо. Немате појма колку се нервирам, ама здравјето пред се. Знам каков предизвик е 21 и знам дека би ризикувал да се онесвестам.
Од енергетскиот гел да не ти е ? често доколку организмот не поднесува некои состојки кои можеби ги има во него може да се јават вакви проблеми. Пробај пиј многу вода (или уште подобро изотоник) плус банана, ориз, варен компир и никако благо или пак млечни производи (и мрсни).. па утре кога ќе станеш види во каква состојба си па одлучи дефинитивно дали ќе трчаш ;)
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Acid брат, многу ми е жал. Се надевам ќе се средиш до Недела и ќе смогнеш сили.

Него, останува ли кај Прометеј (тој со гаќите) како локација за чекање. 08:00?

П.С. Ни мене не ми е јасно што е цревото:confused:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom