Кајганџиите бираат: Најдобрите музички албуми на сите времиња

Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Али како го кажа ова, ко некоја голема неправда. Веројатно не си го слушнал Pet Sounds никогаш, ама зато Pink Floyd дубинааа, воааау.
Ајде објасни ми ја дубината тогаш на цимолењето и певушкањето во Pet sounds
 
Член од
24 април 2014
Мислења
106
Поени од реакции
110
Ајде објасни ми ја дубината тогаш на цимолењето и певушкањето во Pet sounds
Само некој со ни најмало познавање од мелодија, хармонија и продукција може да го каже ова :)
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Само некој со ни најмало познавање од мелодија, хармонија и продукција може да го каже ова :)
Ајде повели објасни ми мене и на сите кои немаме никакво познавање зошто ВИС Бич Бојс заслужуваат второ место.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.336
Поени од реакции
3.305
Iskreno, mislam deka listata na roling stouns use od start e mnogu losa osnova za merenje na znacenjeto ili estetikata na eden ili drug album. Dzabe trosenje vreme.

Se cini deka tie sto ja sostavuvale listata najvekje go cenat komercijalniot uspeh na eden album, i zanemaruvaat umetnicki dostig ili istorisko vlijanie. Ova se srekjava, za zal, mnogu cesto kaj rock kriticari. Na primer, King Crimson gi nema nikade na lista. Faust, Popol Vuh, Slint takodze.
Koga vekje zborime za Pink Floyd, ironicno, Piper at the gates of dawn e na 347mo mesto, dodeka Dark side of the moon na 43to. Saurceful of secrets ne e ni spomnat... Drugo sto e smesno e kako Velvet Underground i The Doors ne se ni vo prvi deset. Captain beefhart ne e ni vo prvi 50... Da, fakt e deka bitlsi se (najverojatno) komercijalno najuspesna grupa vo istorijata, ama sto pridonele za muzikata od denesna perspektiva? Tri minutni baladi, pitomi rifovi i provereni melodii? Nula umetnicki izraz, nula eksperimentiranje, nula vlijanie na rok muzikata.

Tuka vprocem i se razlikuvaat so Pet sounds. Beach boys se pioneri vo pop muzikata koi go zapocnaa celiot toj bran na boy bands megjutoa go zadrzaa toa sto gi pravi originalni (chuck berry style african beats, atmosferski zvuci, psihodelicni vokali itn.) Bitlsi se tie koi gi kopiraa Beach boys vo cekor. Se cudam kako voopsto zatalkal Pet Sounds so ovaa bagra. Moja teorija e deka go stavile cisto radi reda, token kolku da gi razdeluva prvite dva bitlsi.

Celata lista bez klikanje po peeset pati: https://gist.github.com/maddox/133da7abd68ca0c7f870
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
2.954
Поени од реакции
1.349
12. Pink Floyd - The Division Bell
10. Moby - 18
8. The Doors - The Doors 1967
7. Led Zeppelin - Led Zeppelin 1969
6. Muse - Black Holes and Revelations
5. Muse - The Second Law
4. Arhangel - Heart Core
3. AC/DC - High Voltage
2. Moby - Play
1. Area - Нешто недостасува

12. Linkin Park - Hybrid Theory
10. Linkin Park - Meteora
8. Metallica - Metallica 1991
7. Muse - Drones
6. Pink Floyd - The Dark Side of the Moon
5. Pink Floyd - Wish You Were Here
4. SOAD - Toxicity
3. Red Hot Chili Peppers - Californication
2. Muse - Absolution
1. EKV - Samo Par Godina Za Nas

Бонус
Bijelo Dugme - Bitanga i Princeza
Nirvana - Never mind
Area - Vrati na Imaginacija
Pink Floyd - The Wall
Deep Purple - Made in Japan
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Iskreno, mislam deka listata na roling stouns use od start e mnogu losa osnova za merenje na znacenjeto ili estetikata na eden ili drug album. Dzabe trosenje vreme.

Se cini deka tie sto ja sostavuvale listata najvekje go cenat komercijalniot uspeh na eden album, i zanemaruvaat umetnicki dostig ili istorisko vlijanie. Ova se srekjava, za zal, mnogu cesto kaj rock kriticari. Na primer, King Crimson gi nema nikade na lista. Faust, Popol Vuh, Slint takodze.
Koga vekje zborime za Pink Floyd, ironicno, Piper at the gates of dawn e na 347mo mesto, dodeka Dark side of the moon na 43to. Saurceful of secrets ne e ni spomnat... Drugo sto e smesno e kako Velvet Underground i The Doors ne se ni vo prvi deset. Captain beefhart ne e ni vo prvi 50... Da, fakt e deka bitlsi se (najverojatno) komercijalno najuspesna grupa vo istorijata, ama sto pridonele za muzikata od denesna perspektiva? Tri minutni baladi, pitomi rifovi i provereni melodii? Nula umetnicki izraz, nula eksperimentiranje, nula vlijanie na rok muzikata.

Tuka vprocem i se razlikuvaat so Pet sounds. Beach boys se pioneri vo pop muzikata koi go zapocnaa celiot toj bran na boy bands megjutoa go zadrzaa toa sto gi pravi originalni (chuck berry style african beats, atmosferski zvuci, psihodelicni vokali itn.) Bitlsi se tie koi gi kopiraa Beach boys vo cekor. Se cudam kako voopsto zatalkal Pet Sounds so ovaa bagra. Moja teorija e deka go stavile cisto radi reda, token kolku da gi razdeluva prvite dva bitlsi.

Celata lista bez klikanje po peeset pati: https://gist.github.com/maddox/133da7abd68ca0c7f870
Пошто другарчето @Snuff, како и секој овдешен експерт, наеднаш ни го снема, ќе те замолам ако можеш да ми објасниш што е доброто, квалитетното и иновативното во музика на Бич Бојс. Јас, како што и пишав погоре, ги сметам само за ВИС налик октет Македонија, ми звучат како nice guys, културни тие на мајка, со сите тие цимолења и завивања и не можам да пронајдам ништо комплексно, длабоко и иновативно. Што е тоа што не го гледам?

П.С. Ислушан ми е само Pet sounds
П.П.С. Не тврдам дека се лоши, туку само дека не можат никако да се носат со Флојд и Битлси inside my ears.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2014
Мислења
106
Поени од реакции
110
Пошто другарчето @Snuff, како и секој овдешен експерт, наеднаш ни го снема, ќе те замолам ако можеш да ми објасниш што е доброто, квалитетното и иновативното во музика на Бич Бојс. Јас, како што и пишав погоре, ги сметам само за ВИС налик октет Македонија, ми звучат како nice guys, културни тие на мајка, со сите тие цимолења и завивања и не можам да пронајдам ништо комплексно, длабоко и иновативно. Што е тоа што не го гледам?

П.С. Ислушан ми е само Pet sounds
П.П.С. Не тврдам дека се лоши, туку само дека не можат никако да се носат со Флојд и Битлси inside my ears.
Почитувано другарче, за ствари кои се оценуваат пред се субјективно, би било глупаво да расправаме. Никој не кажа дека Beatles(мојот омилен бенд), или Floyd(еден од моите омилени бендови) се помалку добри од Beach Boys.
Pet Sounds е албум кој содржи доста комплексни песни во поглед на хармонија, генијални key changes, прекрасни мелодии, и доста напредна продукција, како за албум кој е стар повеќе од пола век. Не е ни чудно што бил една од основните инспирации за Beatles да го склопат Sgt Pepper.
Ама ок ствар на вкус :D
 

madrock

Bogey
Член од
23 април 2014
Мислења
590
Поени од реакции
1.926
Апропо дискусијата... Вчера го слушав Pet Sounds од Beach Boys, можам да кажам одличен албум, се забележува влијанието врз Битлси.

А кој би рекол дека ABBA имале големо влијание врз Nirvana... :)
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.336
Поени од реакции
3.305
Пошто другарчето @Snuff, како и секој овдешен експерт, наеднаш ни го снема, ќе те замолам ако можеш да ми објасниш што е доброто, квалитетното и иновативното во музика на Бич Бојс. Јас, како што и пишав погоре, ги сметам само за ВИС налик октет Македонија, ми звучат како nice guys, културни тие на мајка, со сите тие цимолења и завивања и не можам да пронајдам ништо комплексно, длабоко и иновативно. Што е тоа што не го гледам?

П.С. Ислушан ми е само Pet sounds
П.П.С. Не тврдам дека се лоши, туку само дека не можат никако да се носат со Флојд и Битлси inside my ears.
Ok. Dve dodatni prasanja:
Sto e toa sto go gledas vo Bitlsi a go nema vo Beach Boys?
Sto e kompleksno, dlaboko i inovativno kaj Bitlsi i kaj podocneznite albumi na Pink Floyd?
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Помина рокот за номинации. Ќе има дуели од денес?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
@BilboBaggins Друже бе, да не си ја заборави темата? :D
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
@BilboBaggins Друже бе, да не си ја заборави темата? :D
Ооо :facepalm: :facepalm: :facepalm:
Малку заборавив, малку си реков дека имаме малку пријавени и така се по малку...
Не знам, некако не сум задоволен од одзивот. Не знам колку ќе биде веродостојно. Ако членството е за, можеме да истераме некако, а може и некој да се пријави за припомош :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.809
Поени од реакции
15.732
дискутабилни се поимите, најдобар, најпродаван, најквалитетен...итн...
Мене ми e еден од најквалитетните, Албумот
https://www.discogs.com/Tom-Jones-Memories-Dont-Leave-Like-People-Do/release/403745 ..
чартуван е, но не на самиот врв, ама многу е ценет кај стручните лица и љубителите на содржајни песни..кога ја купив касетата 1976 во Трст,беше најскапа од сите други касети во продавницата, не само поради Долби системот на Decca ...
песмите во албумот се од врвни композитори и лиричари, во брилиантна изведба на Том Џонс..
тука има 10 песни, автори се Бристол, Провизор, Фурлонг, Бакарак, Расел, Дин, Батлер, Гловер, Реј, Ривс, Варнер...
називот на албумот е по песната Memories-Dont-Leave-Like-People-Do , а која е од 4 автори..
......
Tracklist
 

Kajgana Shop

На врв Bottom