Кајганџиите бираат: Најдобрите музички албуми на сите времиња

Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Одам со 25ка.

Pink Floyd - Animals (12)
Television - Marque Moon (10)
King Crimson - In the Court of the Crimson King (8)
Neil Young - After the Gold Rush (7)
Love - Forever Changes (6)
Blue Oyster Cult - Secret Treaties (5)
Steely Dan - Can't Buy a Thrill (4)
Supertramp - Crime of the Century (3)
Camel - Mirage (2)
Velvet Underground - Loaded (1)
-------------------------------------------------------------------------
Tool - Lateralus (12)
Captain Beyond - Captain Beyond (10)
Pixies - Doolittle (8)
Harmonium - Les Cinq Saisons (7)
Wishbone Ash - Argus (6)
John Martyn - Solid Air (5)
The Feelies - Crazy Rhythms (4)
Spirit - Twelwe Dreams of Dr. Sardonicus (3)
Jethro Tull - Stand Up (2)
Grateful Dead - American Beauty (1)
-------------------------------------------------------------------------
Bonus:
Comus - First Utterance
QOTSA - Songs for the Deaf
The Band - The Band
Roy Harper - Stormcock
Jeff Buckley - Grace
-------------------------------------------------------------------------
Bonus 2:
The Stone Roses - The Stone Roses
The Sound - Jeopardy
Dinosaur Jr - You're Living All Over Me
The Replacements - Lit It Be
Rush - Moving Pictures
Бирај кои 5 од бонусите :)
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.321
Поени од реакции
3.171
12. Wish you were here Pink Floyd
10. Dark side of the moon Pink Floyd
8. Rucni rad Leb i sol
7. Toxycity SOAD
6. Blood Sugar Sex Magic RHCP
5. Putujemo Leb i sol
4. Stadium Arcadium RHCP
3. Mizar Mizar
2. By the way RHCP
1. The Wall Pink Floyd
Znaes deka postojat i drugi bendovi osven lepisol, rhcp i pink floyd, taka? :)
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.004
Поени од реакции
7.705
Znaes deka postojat i drugi bendovi osven lepisol, rhcp i pink floyd, taka? :)
хаха некако сурово ми звучи ова твоето ама листата ми е таа, особено сум поврзан со овие албуми, тие ми паѓаат секогаш на ум ко ќе се спомни албум.
 

madrock

Bogi
Член од
23 април 2014
Мислења
589
Поени од реакции
1.921
Nirvana - Nevermind 12
Dead Kennedys - Bedtime for Democracy 10
Pink Floyd - The Wall 8
Metallica - Metallica (Black Album) 7
Iron Maiden - Fear of the Dark 6
Guns N' Roses - Appetite for Destruction 5
R.E.M. - Out of Time 4
Faith No More - The Real Thing 3
Oasis - (What's the Story) Morning Glory? 2
Sepultura - Roots 1
-------------------------------------------------------
The Exploited - Death Before Dishonour
Green Day - Dookie
The Offspring - Smash
Therapy? - Troublegum
Pearl Jam - Ten
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.321
Поени од реакции
3.171
хаха некако сурово ми звучи ова твоето ама листата ми е таа, особено сум поврзан со овие албуми, тие ми паѓаат секогаш на ум ко ќе се спомни албум.
Nema vrska, se zezame :cool:
Inace i ja si gi postuem leb i sol i pink floyd
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
GNR - Use Your Illusion I 12
GNR - Appetite for Destruction
10
Str2 - Ne zaboravaj 8
Deep Purple - Machine Head 7
Prljavo Kazaliste - Lupi petama... 6
Prljavo Kazaliste - Korak od sna 5
Prljavo Kazaliste - Zaustavite Zemlju 4
Riblja Corba - Ujed za dušu 3
Kerber- Ratne Igre 2
Beogradski Sindikat - Diskretni Heroji 1

Веројатно вака ептен random ви делува изборот, ама едноставно така ми легнале според мој вкус, знам дека никој нема да се сложи со него или барем со дел во него, ама тоа е. :D

Сега гледам воведниот пост, одам со уште една 10ка.

GNR - Use Your Illusion II 12
Bon Jovi - These Days 10
Bijelo Dugme - Bitanga i Princeza 8
Bon Jovi - New Jersey 7
RNS - Cvetot na Svetot 6
Green Out - Nekoi Skopski Banditi 5
Strajk - Kutija 4
Aerosmith - Get a Grip 3
Divlje Jagode - Divlje Jagode 2
Nas - Illmatic 1
 
Последно уредено:

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Отпосле видов дека сум избрзала и дека можат да се направат две листи. Дури и да не се уважи, да си направам ќеф и да си ја пишам мојата втора. :)

Are you experienced од Jimi Hendrix experience - 12

I got dem ol' kozmic blues again mama! од Janis Joplin - 10

Slowhand од Eric Clapton - 8


The real thing од Faith no more - 7

Kao kakao од Leb i sol - 6

Before the rain од Anastasia - 5

Krushevo од Vlatko Stefanovski & Miroslav Tadić - 4


The fat of the land од Prodigy - 3

Selected Ambient Works 85–92 од Aphex twin - 2

California од Mr. Bungle - 1.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Многу не го тупев, зашто многу албуми ќе бидат пропуштени на секако, ја склопив за 15-20 минути листава и тоа е тоа, неблагодарна е темава секако и покрај тоа што изборот не е мал, може 25 албуми да се предложат максимум, толку и ќе предложам. Гледав да сум поразнолик во однос на имиња и жанрови, има пример некои албуми од тие во бонус што ги сакам и повеќе од стандардно номинираните, али сакав да не се повторуваат имиња, во иницијалните номинации, само со Металика сум направил исклучок јебига.
Оваа е листа на албуми што ги имам слушано веројатно највеќе и што први ми дошле на ум сега, не е меродавно за некаква општа реалност (ако воопшто и постои таква) али е некоја моја реалност. Секогаш се зезнати овие теми, али тоа е. Постирам дур не сум почнал да размислувам многу и да се предомислувам :)

Санаториум - На Работ на Разумот 12
Iron Maiden - The Number of the Beast 10
Alice in Chains - Dirt 8
Guns N' Roses - Appetite for Destruction 7
Prodigy - The Fat of the Land 6
Леб и Сол - Леб и Сол 5
Riblja Corba - Kost u Grlo 4
Terminator 2 Judgment Day Soundtrack 3
My Dying Bride - Turn Loose the Swans 2
Scatterbrain - Infernal Angel 1

Metallica - Ride the Lightning 12
Metallica - Master of Puppets 10
Black Sabbath - Paranoid 8
Nirvana - Nevermind 7
Pearl Jam - Ten 6
Megadeth - Rust in Piece 5
Ramones - Ramones 4
Neil Young - Harvest 3
Jean-Michel Jarre - Oxygene 2
Rocky - Soundtrack 1

Bonus:

Guns N' Roses - Use Your Illusion 1 and 2 (ова го рачунам како еден албум, ако мора да се бира нека биде 2-ката)
Black Sabbath - Master of Reality
Iron Maiden - Iron Maiden
Prodigy - Music for the Jilted Generation
The Terminator Soundtrack
 

M!K!

supersonic
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.224
Поени од реакции
1.966
Pink Floyd - The Dark Side of the Moon 12
The Beatles - Rubber Soul 10
Radiohead - OK Computer 8
The Smiths - The Queen is dead 7
Joy Division - Unknown Pleasures 6
Pearl Jam - Ten 5
Nirvana - Nevermind 4
Red Hot Chilli Pappers - By the way 3
Jeff Buckley - Grace 2
Idoli - Odbrana i Poslednji dani 1
 
Последно уредено:

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
12. Motörhead - Ace Of Spades 1980 - Кизнајт колку време имат поминато (одамна) и то на касета, е тогај уште дупевме и ги враќавме со молив/боица наназад. Добивам некоја си рандом касета (од мој брачед), снимвена преснивмена ко шо праевме (порано чекај по станицине и стегај, тогаш таквите касетофони нашиве од подома кредит земаја за да ги купвет хахах). Имаше различни песни, но Аce Of Spades одма наежвење, еуфорија во мене, тапани лупање, се чудам кој е бендов, враќам поќе пати и преслушвам. Незнам колку време бев во потрага да го најдам цел албум. И ето ти го, ми го најџвет цел албум (ево ти го на пусти се, дрогирај се, пијани се:D) и ги слушам останативе песни Love Me Like A Reptile и Shoot You in the Back и We Are The Road Crew, уствари се запознавам со Моторхед и одма овие ми се поубај него ли истава песна шо го носит и истово име на албумов. До тогаш не ни знаев се дур не ги видов на телевизија дек биле тројца и дека тројца љуѓе уствари может да нарапет онаква бучава. Најголемо влијание и најомилем бенд ми се Моторхед.

10. ZZ Top - Eliminator 1983 - Ах ре кој не ги знајт ЗиЗи Топ, that little ol' band from Texas јако значит. Били, Дасти и Френк го слушаш само почетокон од Gimme All Your Lovin и готовo заразен бев, пристапов на љуѓево и музикава шо ја прает ме Got Me Under Pressure, Legs, Dirty Dog, леле не чекај и Sharp Dressd Men упм.
И ги следиш се до ден денес, истиот стил, имиџон вриштит, непроменети, истите движења истооо све заедно 50 години го фурет филмот и не ни планирет да се сменат.

8. Metallica - Master Of Puppets 1986 - Кинит цел албум, нек си ебит мајката. Master Of Puppets, Battery, Welcome Home Sanitaruim... И све си слушаш со ред и идат пред крај, е тогаш, идаш на една нумера шо се викат Orion (е та е химната). Сваќаш дека Клиф братон е забеган, незнам ама она шо го напрам никој поќе, нит имало нит ќе имат да рушит онака.

7. Ramones - Ramones 1976 - Шо да речам, шо лајна да изедам?
Абе знајте колку ми идат да ги размавам овие ко ќе ги видам со мајци нивни та женско та машко (пошо ја купиле ради принтон, а и познативе брендој принтет) а појма немет уствари кој се. Ае нив им е битно како се носиш зш гарант некој онаму инфлуенсер/чепејнца од Мајами имет и им е идол, па ај виделе та ми терет мода плус оние наочарчињана. Четврт песна од ниве немет чујано, абе која четврт, тие кизнајт шо мислет, абе то требит све да се уапсит. 30 минути албумчево и замисли само една песна имет така бавна (нит за наваму нит за натаму:D) све друго партали, абе партали а замисли 30 минути. То испаѓат, идет парче прает си заминвет. Е до толку се јаки бе.

6. Led Zeppelin - Led Zeppelin IV 1971 - Е ак имат и такви шо ги немет слушнато Лед Зепелин или барем татко му не му кажал дек ги слушал, посери му се на тој чоек. Овде имат излезено незнам, чекај имат уште никој шо не ја знајт Stairway to Heaven, Бог да чуват и да бранит. А се двоумев меѓу два албуми, али ништо немојт, барем за мене да се мерит со Black Dog.

5. Creedence Clearwater Revival - Chronicle Vol.1 1976 - Или скратено CCR, мене ме фаќат жал шо многу кратко постоеја, песничињана му се сите незнам. Овие да креираја уште, да опстанеја подолго, па батои сестро да додам(зш имат момичиња не читет да не се љутат)... "идеш под мач" е сите ќе одевме.
Воглавно сите ја знает Proud Mary oд другарка ни Тина (јас ја викав Стојна зш ми личеше исто ко една тетка:pos:), уствари не е нејзина пробвиш да им објасниш на љуѓево и ги запознаваш со овие од бушојте. Чек слушаш музика стара 60 години ми имет речено, па на дотичната среде паб пробиш да и објасниш шо се, дупни на јутуб ко ќе имаш време, ѕирни ги. (Та за следниот викенд дупната, е таму долу, то после излегвење на Have You Ever Seen The Rain...овде не се фаљам само си дискутираме музика), Хев ју евер син Стојмир од Бичимци:D
Ај со ред, Fortunate Sone, Bad Moon Rising, Green River, Susie Q, Run Throug The Jungle... или пак слушни го ова I Heard It Through The Grapevine и попушти си глас не се срами, уживај.

4. Pink Floyd - Wish You Were Here 1975 - Пример ево опули се горе, не ги знајш шо реков во ред. Е сега и за овие ак незнајш или татко ти не ти кажал, не бе имаш видено, слушнато сигурно Another Brick In The Wall на VH1 или на МТV (пушти на маќедонскана:tvg:). Незнам! Значит шо би рекол стрико ти Мирољуб "Хапси све то".
Не стварно ќе те земам следно на Долни Сарај на NUMB трибјутов за Pink Floyd знам со Ѓока е (не бил идеален јадет комат со праз), е таму секоја нумера ќе ја дискутираме ќе се објасниме колку шо мојме и немојме, башка шо љуѓе ќе сретниш од различни генерации. Закон!

3. Rolling Stones - Beggars Banquet 1968 - Саде Кит Ричардс и овај подолу, под ними шо ќе го спомнам чим досега од дрога не се умрени, то корона oва шо знам ти јас, не бе, не... Уууу уууу Плис алу ме то интјудс мај селф, само почетоков е доволно и инстанто станав зависен од Стоунси. Ова е буквално првиот албум шо го слушнав од нив, се двоумев да пишам други, али ради то шо сум некако сентиментално врзан со овај. Слушаш Parachute Women, не бе си викаш имат имат нешто, не се објасвит, те држит уште, држиш некое внимание шо го немаш, расурет бе едноставно.

2. Iggy Pop and The Stooges - The Stooges 1969 - Не дек претходно не се дрогирав, ама од ко почнав да ги слушам овие е тогаш веќе интензивно:icon_mrgr: Исто ко Иги играм само шо не се слеквам, уствари микс ми играњево од Иги и Мик Џегер со ноџињава слаби (се зезам не ми се ко клечки) ко ќе одам на свирки.
Овие ми се значит, толку ми звучит албумов се кладовме се уљкучви радијата свириме, дисторзија да пукат. Све почвит со I Wanna Be Your Dog, продолжвит со No Fun, Real Cool Time, Not Right... И ти уствари ко мене пуздер си.

1. Queen - A Night At The Opera 1975 - E така де, ајде сега имало филм пред некоја година, па популарно било сите да слушаме Квин. Как да не, мрш таму. И сеа сите го знает како демек по Bohemian Rhapsody, Love Of My Life, aм шо прајме со Good Company? Eј стварно албумов ми се чинит немат слаба страна, само шо немат кој да го слушат е работава.

Можело и по две листи, кој ти знаел така јас само преку ред ломотам, ај здраво до следно јаување.
ЕДИТ: Mикс Песама од Милица ак можит да ја пуштите, таја ми е омилена
:brlav:
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
12. The Doors - Strange Days - 1967
10. Deep Purple - Deep Purple in Rock - 1970
8. Ekaterina Velika - Samo par godina za nas - 1989
7. Bjelo Dugme - Bitanga i princeza - 1979
6. 2pac - 2Pacalypse Now - 1991
5. Leb i sol - Kao kakao - 1987
4. Metalica - Kill'Em All - 1983
3. Bob Marley - Catch a Fire - 1973
2. Aerosmith - Permanent Vacation - 1987
1. Studeni noze - Нејќу Колор Телевизор !!! - 1994

Bonus
12. Red Hot Chili Peppers - Californication - 1999
10. Beogradski sindikat - Diskretni Heroji - 2010
 
Член од
24 април 2014
Мислења
106
Поени од реакции
110
(Бич Бојс на второ место, Пинк Флојд не се ни во топ 30 :facepalm::facepalm::facepalm:)

Али како го кажа ова, ко некоја голема неправда. Веројатно не си го слушнал Pet Sounds никогаш, ама зато Pink Floyd дубинааа, воааау.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom