Кајгана CodeOpen. Reopened!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 април 2006
Мислења
273
Поени од реакции
4
Само се надевам дека ќе ги постирате и овде задачите за да може да ги видат и другите кои немаат баш време (и знаење) да се натпреваруваат официјално...:smir:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Interesno a moze GUI ili uste so konzola ke se zaebavame .... Mislam dolzina na zbor eden plus tri ili ke ima poteski zadaci .... Aj ke probam da srpam nesto interesno .....
Шо ќе ти е ГУИ, не правиме некој производ. РЕшаваме проблеми. Значи имаш еден куп податоци од фајл и ти треба да ги процесираш. ГУИ е крајно непотребно (дури и контрапродуктивно).
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Шо ќе ти е ГУИ, не правиме некој производ. РЕшаваме проблеми. Значи имаш еден куп податоци од фајл и ти треба да ги процесираш. ГУИ е крајно непотребно (дури и контрапродуктивно).
Што знаеш, можно е некој да постира решение со ГУИ exe и ем тоа со инсталација :wink:.

Туку, крајно зафатен сум оваа недела, така да очекувајте старт после тоа. Дотогаш, давајте предлози и такви ствари.
 

ElektriX

Велешанче :)
Член од
30 март 2007
Мислења
127
Поени од реакции
3
И ја ќе се пријавам.. (ќе се обидам,ако не успеам не тепате,нели?)
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Гренд риопенинг

Ајмо сите, втора рунда, други правила, други задачи и друга мотивација.

1. Типовите на задачи ќе бидат ала topcoder.com стил. Тоа значи дека задачите ќе ги копаме од таму и ќе ги тестираме таму.
2. Таму нема многу трте мрте со неефикасни кодови. Се што е апла неефикасно уште како ќе паѓа на време, а со тоа и задачата ќе се смета за нерешена.
3. Ќе има фиксни термини, двапати неделно од по два саати време за решавање. Резултати тогаш кога ќе се проверат сите решенија.
4. Поени ќе добиваат сите кои ќе приложат точно решение према подоле критериумите.
5. Ќе се задаваат во секоја рунда по 4 задачи. Две од пониска и две од повисока категорија. Вие избирате кои сакате да ги решаватe (може и сите ако сакате)
6. Решена задача од повисока категорија +3 поени.
7. Решена задача од пониска категорија +1 поен.
8. Првите тројца кои до нова година ќе имаат над 15 поени и добиваат награда Kajgana маичка (јеби га, толку ни е буџетот)
9. Задачи може да предложува секого, број на задача и локација на топкодер (тие што знаат таму нели). Оној кој ја предложил задачата и ако истата ја прифатам, нема право за на нејзе да се натпреварува. Ако никој не му ја реши задачата а тој ја има решено, добива 2 поени :).
10. Термини фиксни секоја недела: среда 20.00-22.00, недела 20.00-22.00. Ако испадне нешто да не можам да сабмитирам, ќе бидете известени.

Околу тоа како се предаваат решенијата:
1. Задачите сите се во стилот на да се напише функција која ќе прима тоа и ќе враќа тоа. Значи нема замаранции со влез и излез. Се што се прави е строго пресметки.
2. Кодовите ќе ги приложувате НА ТЕМАТА во рок 10 минути после дозволеното време. Значи како што е закажано од 20:00 - 22:00, кодовите ги пастирате од 22:00 до 22:10. СТРОГО ВО CODE или QUOTE таг. Никако PHP.
3. Може да проиграмирате во C или Java сега засега. Во скоро време ќе прегледам како стои ситуацијата со другите јазици и ќе пишам.
3. Секогаш УБАВО, ама УБАВО прочитајте ја задачата. Нешто може да се крие.
4. Задачите се на англиски. Верувам дека не би имале проблем со тоа.

Така. Прашања и коментари до недела до 20. Тогаш веќе ќе имате задачи.
Ранг листата е исчистена. Сите почнувате од нула.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
25
Поени од реакции
6
Zavisi kolku vreme ke im treba da go najdat sorsot na NET . Valjda google ke im zavrsi rabota bidejki tie zadaci verojtano negde predhodno postoele ...

Znaci jas ke treba da ja pastiram zadacata na google resenieto samo ke ispadne ... ne e fer taka ...

:pos2::tapp: ...... nekoj ke utupi , .....nekoj copy paste ....

Bez kompajler i tvoja zadaca ne go bigava ... pa i ja ne sum tolku pameten sam da ja resavam 90% od kodot ke bide od google ..... Mislam ja samo ke ja skrpam da raboti ...... Aj smisli neso tvoe da ne se natprevaruvame koj poprv ke go najde sorsot na google .....

pozz Dame 1612
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Zavisi kolku vreme ke im treba da go najdat sorsot na NET . Valjda google ke im zavrsi rabota bidejki tie zadaci verojtano negde predhodno postoele ...

Znaci jas ke treba da ja pastiram zadacata na google resenieto samo ke ispadne ... ne e fer taka ...

:pos2::tapp: ...... nekoj ke utupi , .....nekoj copy paste ....

Bez kompajler i tvoja zadaca ne go bigava ... pa i ja ne sum tolku pameten sam da ja resavam 90% od kodot ke bide od google ..... Mislam ja samo ke ja skrpam da raboti ...... Aj smisli neso tvoe da ne se natprevaruvame koj poprv ke go najde sorsot na google .....

pozz Dame 1612
Немај гајле, првин јас ќе направам едне гугл лукап. Плус сорсови скори и нема никаде, едно што може да најдеш е само error-resolving.

EDIT: поради сериозни проблеми со конекција (читај: НЕМАЊЕ интернет), го постпонирам првиот натпревар за понатака. Може да ќе направам некои отстапки на старт од конкретните термини поради тоа што ќе ме нема во земјата на кратко ама сепак ништо нема да откажам.

Пис.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Ајмо сите, втора рунда, други правила, други задачи и друга мотивација.

1. Типовите на задачи ќе бидат ала topcoder.com стил. Тоа значи дека задачите ќе ги копаме од таму и ќе ги тестираме таму.
2. Таму нема многу трте мрте со неефикасни кодови. Се што е апла неефикасно уште како ќе паѓа на време, а со тоа и задачата ќе се смета за нерешена.
3. Ќе има фиксни термини, двапати неделно од по два саати време за решавање. Резултати тогаш кога ќе се проверат сите решенија.
4. Поени ќе добиваат сите кои ќе приложат точно решение према подоле критериумите.
5. Ќе се задаваат во секоја рунда по 4 задачи. Две од пониска и две од повисока категорија. Вие избирате кои сакате да ги решаватe (може и сите ако сакате)
6. Решена задача од повисока категорија +3 поени.
7. Решена задача од пониска категорија +1 поен.
8. Првите тројца кои до нова година ќе имаат над 15 поени и добиваат награда Kajgana маичка (јеби га, толку ни е буџетот)
9. Задачи може да предложува секого, број на задача и локација на топкодер (тие што знаат таму нели). Оној кој ја предложил задачата и ако истата ја прифатам, нема право за на нејзе да се натпреварува. Ако никој не му ја реши задачата а тој ја има решено, добива 2 поени :).
10. Термини фиксни секоја недела: среда 20.00-22.00, недела 20.00-22.00. Ако испадне нешто да не можам да сабмитирам, ќе бидете известени.

Околу тоа како се предаваат решенијата:
1. Задачите сите се во стилот на да се напише функција која ќе прима тоа и ќе враќа тоа. Значи нема замаранции со влез и излез. Се што се прави е строго пресметки.
2. Кодовите ќе ги приложувате НА ТЕМАТА во рок 10 минути после дозволеното време. Значи како што е закажано од 20:00 - 22:00, кодовите ги пастирате од 22:00 до 22:10. СТРОГО ВО CODE или QUOTE таг. Никако PHP.
3. Може да проиграмирате во C или Java сега засега. Во скоро време ќе прегледам како стои ситуацијата со другите јазици и ќе пишам.
3. Секогаш УБАВО, ама УБАВО прочитајте ја задачата. Нешто може да се крие.
4. Задачите се на англиски. Верувам дека не би имале проблем со тоа.

Така. Прашања и коментари до недела до 20. Тогаш веќе ќе имате задачи.
Ранг листата е исчистена. Сите почнувате од нула.
Мали забелешки.
1. Барав едно време малку порелаксирани термини значи 2-3 дена ако не можи чоек да стигни до компјутер денес да можи утре да ја реши задачата а не вака фиксни 2 саати. (времето е ок ама за поозбилни натрпревари)
2. среда и недела 20:00-22:00 wow, тамам за фудбалите :)

Ако е со ваков распоред јас не учествувам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom