Кајгана CodeOpen. Reopened!

Статус
Затворена за нови мислења.

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Мали забелешки.
1. Барав едно време малку порелаксирани термини значи 2-3 дена ако не можи чоек да стигни до компјутер денес да можи утре да ја реши задачата а не вака фиксни 2 саати. (времето е ок ама за поозбилни натрпревари)
2. среда и недела 20:00-22:00 wow, тамам за фудбалите :)

Ако е со ваков распоред јас не учествувам.
Планот ми е да давам кратки задачки кои може да се решават во тоа време, пошо ако дадам пак еден два дена, треба да изберам некои по онака мазохистички ствари.
Кажувајте како ви одговара.

За тахминг, давајте предлози, да направиме општа согласност.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Планот ми е да давам кратки задачки кои може да се решават во тоа време, пошо ако дадам пак еден два дена, треба да изберам некои по онака мазохистички ствари.
Кажувајте како ви одговара.

За тахминг, давајте предлози, да направиме општа согласност.
Мене исто ми одговара повеќе да има подолго време пример два дена оти во то време тешко да се погодам дома или слободен или слично :)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Планот ми е да давам кратки задачки кои може да се решават во тоа време, пошо ако дадам пак еден два дена, треба да изберам некои по онака мазохистички ствари.
Кажувајте како ви одговара.

За тахминг, давајте предлози, да направиме општа согласност.
Јас сум за варијантата со 2-3 дена.
За оваа со 2 саати ептен не можам да кажам термини :(
Ако им одговара на другите така тогаш со среќа.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Ne mi se dopadja ovoj predlog so 2-3 dena period. Sepak nemam tolku vreme da odvojam na nekoi obemni zadaci, imam i drugi obvrski i licno mene ne mi odgovara bas. Baska mislam deka poentata e ima kratki i logicni zadaci, nesto za sto ke treba na brzina da odgovorime a ne da tupime mozok i da se vleckame so denovi. Toa e mojata ideja.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Ne mi se dopadja ovoj predlog so 2-3 dena period. Sepak nemam tolku vreme da odvojam na nekoi obemni zadaci, imam i drugi obvrski i licno mene ne mi odgovara bas. Baska mislam deka poentata e ima kratki i logicni zadaci, nesto za sto ke treba na brzina da odgovorime a ne da tupime mozok i da se vleckame so denovi. Toa e mojata ideja.
Па то ми е идејата, кога сакаш реши ја во тие 2-3 дена. Неможат сите да се погодат слобдни баш во тоа време кога шо ќе биди закажан натпреварот ама во 2-3 дена белку ќе најдат 2 саати слободни да решат нешто
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Ми претрчуваат некои информации као демек еве и codefu.com.mk ќе направат дел за јузери да си прават свои натпревари со тоа што ќе го користат истиот сервер. Во меѓувреме пак, колега мој ми предложи сами да поставиме некое готово judge-че на некоја машина, па да пичиме така. Како и да е, и двете идеи ми стојат прилично добри.

Дотогаш, сте за неколку по ред маратонски кругови? Со повеќе задачи и многу време (2-3 дена споуз)?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Па то ми е идејата, кога сакаш реши ја во тие 2-3 дена. Неможат сите да се погодат слобдни баш во тоа време кога шо ќе биди закажан натпреварот ама во 2-3 дена белку ќе најдат 2 саати слободни да решат нешто
Da mozebi si vo pravo. Togas, moj predlog za terminot e od 22:00, petok, do 22:00 nedela. Mislam deka preku vikend ke moze da se najde vreme.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Ми претрчуваат некои информации као демек еве и codefu.com.mk ќе направат дел за јузери да си прават свои натпревари со тоа што ќе го користат истиот сервер. Во меѓувреме пак, колега мој ми предложи сами да поставиме некое готово judge-че на некоја машина, па да пичиме така. Како и да е, и двете идеи ми стојат прилично добри.

Дотогаш, сте за неколку по ред маратонски кругови? Со повеќе задачи и многу време (2-3 дена споуз)?
A do togas ajde da probame nesto onaka neoficijalno, da vidime kako ke ide.
 
Член од
15 мај 2006
Мислења
167
Поени од реакции
1
Еј codefu закон беше, многу добро им работеше системот. Ако може нешто со тоа да се направи ќе биде супер. Меѓутоа од друга страна тоа беше само за Java, па ако сака некој да кодира во некој друг програмски јазик... нема да може...
Во секој случај многу е тешко да се направи балансирана задача за повеќе програмски јазици, па можеби ова е единствено фер решение. А ако си правиме задачи меѓу нас најдобро би било да направиме нешто како Google Code Jam: ќе направиме програмче што ќе работи со валидација повеќе input-и и output-и кои ќе бидат кодирани :) Па нека куца секој во што и да сака!
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
@HsIlOmEdUs

http://acm.tju.edu.cn/toj/

Ова е страната каде може да се организира Virtual Contest. Задачите се одбираат од таму, има илјадници. Може да се намести кога да почне, колку да трае, кои задачи...

http://www.ecs.csus.edu/pc2/

Ова најдов дека е online систем за проверка на задачи. Не сум баш најсигурен, не ми е инсталирано. Ова истото го имавме на ACM натпреварот во Романија. Значи open source online judge ако добро разбрав.

Поздрав
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
@HsIlOmEdUs

http://acm.tju.edu.cn/toj/

Ова е страната каде може да се организира Virtual Contest. Задачите се одбираат од таму, има илјадници. Може да се намести кога да почне, колку да трае, кои задачи...

http://www.ecs.csus.edu/pc2/

Ова најдов дека е online систем за проверка на задачи. Не сум баш најсигурен, не ми е инсталирано. Ова истото го имавме на ACM натпреварот во Романија. Значи open source online judge ако добро разбрав.

Поздрав
Првото: ЗАКОН! Ќе правиме работа со него.

PC^2. Да, ама колку е комплицирано за одржување, у ПМ. Плус работи client-server, а тоа не ни треба.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Планот ми е да давам кратки задачки кои може да се решават во тоа време, пошо ако дадам пак еден два дена, треба да изберам некои по онака мазохистички ствари.
Кажувајте како ви одговара.

За тахминг, давајте предлози, да направиме општа согласност.
Добар план.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Се запустивме бе.
Утре, во 23:00 (или тука некаде), пробен натпревар.
Стил, ала топкодер, условот и барањата ќе ви ги постирам јас, решенијата вие на мене по ПП.
Време за решавање (бидејќи е пробен нели, 1 ден). Ама задачите, ќе ги изберам.... уф.

Ај баш да видиме што ќе биде.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Задача 1:

Распределба на текст

Даден ви е стринг кој содржи листа од зборови оддалечени со единечни празни места, без водечки или следечки празни места. Имате панел на кој сакате да ги напишете овие зборови, во редослед, по потреба во повеќе линии. Зборовите идат од лево кон десно во секоја линија, а редовите од горе према доле. Секоја линија мора да содржи само целосни зборови и секој пар од соседни зборови во линија мора да биде оддалечен со празно место. Не смее да има водечки или следечки нули.

Вие морате да ги напишете зборовите во фонт поголем од 7. Во фонт со големина N, висината на секоја буква е 2*N пиксели, а ширината е N+2 пиксели. Нема дополнителен простор помеѓу соседни карактери и соседни линии.

Даден ви е Стринг кој ги содржи зборовите кои мора да ги напишете и димензиите на панелот. Не ви е дозволено да го ротирате панелот.

Вратете ја најголемата големина на фонт (во интеџер вредност, строго поголема од 7) со која што може да ги напишете зборовите. Ако не е возможно тоа, вратете -1.

Дефиниција:

Класа: RaspredelbaTekst
Метод: najgolemFont
Параметри:String, int, int
Враќа: int
Метод: int najgolemFont(String text, int width, int height)
(public method)


Забелешки
- Ако започнете нова линија помеѓу два збора, тогаш празниот простор кој ги дели не се пишува на панелот.

Ограничувања
- text ќе биде помеѓу 1 и 50 карактери (вклучително)
- Секој карактер во text ќе биде голема буква (A-Z) или празно место ' '
- широчината и висината ќе бидат помеѓу еден и 10000 вклучително

Примери:
0)

"ONE TWO THREE FOUR FIVE"
150
40
Враќа: 9

1)

"ONE TWO THREE FOUR FIVE"
150
60
Враќа: 10

2)

"ONE TWO THREE FOUR FIVE"
150
10000
Враќа: 28

3)

"ONE TWO THREE FOUR FIVE"
10000
10000
Враќа: 1250
4)

"ONE TWO THREE FOUR FIVE"
50
50
Враќа: -1

5)

"A"
9
14
Враќа: -1
Забележете дека големината на фонтот мора да биде поголема од 7.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom