Кајгана CodeOpen. Reopened!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Ја само ќе ти ја поздравам идејата. Супер ти е. И да може и тие што не се пријавени да имаат пристап до темата, задачите (да не биде со некаков приоритет) . . . и ние да развиваме мозочни ќелии на друг начин :)
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
@HsIlOmEdUs jas poveke sum za da se napravi nesto korisno otkolku da resavame algoritmi.
Pred nekoe vreme najdov interesna kniga so naslov "101 online biznis idei".
Moze da se napravi mutant od Flickr, myheritage i google earth(lupnav).
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Јас сум ЗА, вакво нешто чекав... од мене целосна поддршка :)
Let's code !
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Добра идеа ја подржувам :)
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.332
колега ти ветив и јас се пријавувам :pos: :pos:
 

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
Супер идеја! Јас сум за, само не ми се верва дека би се приклучил во натпреварувањето до крајот на овој месец заради тие пусти испити....... :)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Поздрав за идејата, баш ме интересира како ќе се покажат квазихакериве низ форумов. Ако ме предизвикате со некоја задача можи ќе се приклучам засега само ќе набљудувам :) (п.с. ксиломедус: ко ќе поставваш задача гледај да не е некоја за која лесно се наоѓа решение на нет)
 

DarkWalker

Think globaly , Act Localy!!!
Член од
4 февруари 2006
Мислења
1.209
Поени од реакции
70
закон ... може да се проба :) таман за некое време имам програмирање испит би се изнавежбал :)
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
8 луѓе за, доволно за старт. Се надевам дека се ќе биде во ред и дека ќе привлечеме голем број на жртви.
Статус: апрув'д. Утре ќе ги докомпактирам правилата за да нема никакви пропусти, одбирам стартна задача и тргнуваме.
 

DarkWalker

Think globaly , Act Localy!!!
Член од
4 февруари 2006
Мислења
1.209
Поени од реакции
70
Напомени барем одприлика време да поголемиот дел да бидеме онлајн , а не кој каде стигне да решава :)
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
Интересна идеја,
инаку јас имам и имав слична идеја, но да се направи нешто како online judge на македонски. Познавам еден пријател од Турција кој замоли да му се отстапи простор на еден online judge и тој доби административни права за да објавува задачи и да го преведе на турски. Значи јас сакав да им пишам на главните на тој online judge но сфатив дека ми треба сепак време, што факултетот не ми го дозволуваше (се до сега да ви се пофалам :D ) а плус и треба да се најдат и да се преведат и да се адаптираат на македонски разни алгоритамски задачи.

Значи имам предлог до Halisomedus да се договориме (и други заинтересирани ако има), ако имаш време се разбира, и да создадеме македонска верзија на тој online judge. За деталите околу тоа кој online judge и како ќе го изведеме тој проект можеме да се договриме. Плус не ми се нафаќа сам на овој проект, а по поставувањето на задачата таму веднаш може да се види кој кога ја решил задачата, па... :)

Се надевам дека ќе добијам повратен одговор за овој предлог, а се разбира и другите членови на форумот се добредојдени да допринесат во дискусијата.
Поздрав :)
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Интересна идеја,
инаку јас имам и имав слична идеја, но да се направи нешто како online judge на македонски. Познавам еден пријател од Турција кој замоли да му се отстапи простор на еден online judge и тој доби административни права за да објавува задачи и да го преведе на турски. Значи јас сакав да им пишам на главните на тој online judge но сфатив дека ми треба сепак време, што факултетот не ми го дозволуваше (се до сега да ви се пофалам :D ) а плус и треба да се најдат и да се преведат и да се адаптираат на македонски разни алгоритамски задачи.

Значи имам предлог до Halisomedus да се договориме (и други заинтересирани ако има), ако имаш време се разбира, и да создадеме македонска верзија на тој online judge. За деталите околу тоа кој online judge и како ќе го изведеме тој проект можеме да се договриме. Плус не ми се нафаќа сам на овој проект, а по поставувањето на задачата таму веднаш може да се види кој кога ја решил задачата, па... :)

Се надевам дека ќе добијам повратен одговор за овој предлог, а се разбира и другите членови на форумот се добредојдени да допринесат во дискусијата.
Поздрав :)
Мој фаворит за CodeGuru на форумот. :)
За онлајн џаџ, и ние имаме размислувано ( на acm што бевме ), ама поентата е што заинтересираноста е крајно мала и башка веќе има направено нешто за кое се има намера да стане многу поголемо - <codefu/>.
Догодина ќе ти предава Трајковиќ по алгоритми, и тој ќе ви спомнува вакви работи. Беше и самиот заинтересиран да се стави сервер во факултетот со токму таа намена. Сепак, досега ништо. Ама не верувам ни дека ќе треба.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Мој фаворит за CodeGuru на форумот. :)
За онлајн џаџ, и ние имаме размислувано ( на acm што бевме ), ама поентата е што заинтересираноста е крајно мала и башка веќе има направено нешто за кое се има намера да стане многу поголемо - <codefu/>.
Догодина ќе ти предава Трајковиќ по алгоритми, и тој ќе ви спомнува вакви работи. Беше и самиот заинтересиран да се стави сервер во факултетот со токму таа намена. Сепак, досега ништо. Ама не верувам ни дека ќе треба.
Го чекав оваа мислење ајде отвори ги картите не ја филмувај идејта
<codefu/>
Дали ќе дојдеш во судир на интересите???
Кој е спонзор?
Каде работиш?
На етф си уште 1 година...
Наредниот пат кога сакаш да направиш нешто биди искрен.

Да нема деволперски натпревар.
Што ќе има само препишување на алгоритми???:pos2:
Btw како ќе функционира бес посебен систем за натпреварување?

Незнам дали си запознат но пред <codefu/> има во Македонија друг систем.
Официјални натпревари по информатика.

ioi.pmf.ukim.edu.mk

Е пред многу време сакав да ти кажам се игра во еден спорт и во еден тим.


loverboy добро рече посебен систем...

btw
Кој сака да помогне со интересни примери http://www.algoritmi.mkd.net
Искрено кажано супер е идејта да им се покаже на денешните македонски “хакери“ дека програмирање не е да се смени бојата на формата.

п.с Поздрав до твојта блиска околина
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom