Кајгана собиранки во природа (тури, рекреација, кампување, собирање чаеви....)

Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
За да не се оптоваруваат темите за специфични локации како на пример "Убавините на Матка" отварам тема за договарање на тури, рекреација, пешачење во природа, кампирање, заедничко собирање чаеви и слично. Се надевам вака ќе биде попрегледно за сите членови на Кајгана и Vespertine да нема изговор за недоаѓање, а Kaiser да може да види на време.

Значи сите активности во природа на едно место (ТУКА), како и импресии, фотки, и поплаки после турата.

Доколку постои слична тема или е на несоодветно место се моли администрацијата за корекција. Олимпија Исто така доколку е возможно постовите за договарање од темата Убавините на Матка да се префрлат тука за темата да остане чиста.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Конечно негде да видам собиранка во природа.
Секаде се собираат во кафани ама во природа е многу подобро место.
 

UncleSam

Будока
Член од
23 јануари 2011
Мислења
269
Поени од реакции
509
Околу собирањето на чаеви, имам слушнато дека е забрането берење на "китки" по планињево. Бар така збореа кога бев на Кораб за денот на Републиката, доколку има некој повеќе информации би било добро да пише.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Околу собирањето на чаеви, имам слушнато дека е забрането берење на "китки" по планињево. Бар така збореа кога бев на Кораб за денот на Републиката, доколку има некој повеќе информации би било добро да пише.

....да сега се плаќа такса за собирање....но за лична употреба мислам дека не прават проблем....инакум во националните паркови собирањето отсекогаш било забрането...исто така забрането е и собирањето на ретките и ендемични видиви
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Ако одите на Матка, а да сум во Скопје јас сум ЗА!
Сум и за по другиве места низ Скопје кои се во природа али секако да сум во Скопје тој ден. Наредниов викенд најверојатно ќе сум на некое дрво низ Прилеп :)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Ако одите на Матка, а да сум во Скопје јас сум ЗА!
Сум и за по другиве места низ Скопје кои се во природа али секако да сум во Скопје тој ден. Наредниов викенд најверојатно ќе сум на некое дрво низ Прилеп :)
поуживај уште малку додека има уште по некој лист


се извинувам за офтопик но неможам да се воздржам
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
.....Недела ...ако временските прилики бидат поволни....расположен некој за лежарна прошетка по Водно?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
.....Недела ...ако временските прилики бидат поволни....расположен некој за лежарна прошетка по Водно?
ДАААААААААААААА
еве и тука само со ДА одговарам ;)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Недела 27.10.2013 лежарна прошетка на Водно

Тргнување 09:00 од Железничка станица со автобусот за Милениумски Крст.
Превоз со жичара до врв.
Лежарно пешачење во правец на Матка (крајна дестинација нема) темпото на движење зависи од кондиционо најслабите членови.
Препорачливо "разгазени" патики или планинарски чевли, резервна маица и евентуално шушкавец. Храна од ранец. Препорачливо е секој да носи од 0,5 до 1 литар вода.

Arakenx носи шаторско крило за седење, карти за играње, пластични чаши. Доколку некој е љубител на фотографија слободно нека понесе фотоапарат.

Враќање со жичара (доколку бидеме поголема група кондиционо спремните може да се спуштиме пеш до средно водно). Враќање со автобус до Скопје.

Опционо качување на Рекорд (најкасно 09.05 или спроти влезот на државна болница 09.10).

Сите расположени за прошетка на Водно се добродојдени.

Ги замолувам следните членови да се произјаснат:
kooperativa, Kaiser, Не_Сум_ЏинЏер, Шкорпион, Клипче, Natural-girl, Saladin, Stefan-Kobe, AceCaleb, Tonchie, wiksa, Velvet She, StormRage, bebush, Anon, ION, n/a, blue ladybug, ........се извинувам ако испуштив некого :(
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Најверојатно е не за утре друже, но дефинитивно на следната ваква собиранка ве дружам, ветувам уште сега :). Ми се допаѓа планот (ако остане во слична форма и тогаш), и да си напомнам дека одамна немам пешачено толкав пат, така да јас би бил од тие со послаба кондиција :D.
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Аман бе луѓе бе, зашто ми праите вака? :place:
Добро ќе ми дојдеше чистиот воздух, ама за жал не сум у Скопје деновиве.
Ако планирате нешто слично после 7ми-8ми ноември и ако временските услови не се влошат екстремно, би сакала да ве дружам.
П.С: Му се придружувам на Шкорпи во тимот со слаба кондиција :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom