Кајгана психолог

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.013
Поени од реакции
8.417
Не сум јас до толку упатен незнам ни како да сатасаш до случајна девојка на социјална мрежа па да ја контактираш и слично.
Со оглед на тоа што знаеш овде на форум да општиш би требало да можеш да се снајдеш и на социјална мрежа како што е на пример фејсбук за почеток.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.077
Поени од реакции
4.919
Здраво, ме интересира некој психолог или психијатар што би можел да помогне кај личност која се има тотално затворено во себе и не покажува никакви емоции.
Секоја препорака и искуство би ми значело многу.
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Здраво, ме интересира некој психолог или психијатар што би можел да помогне кај личност која се има тотално затворено во себе и не покажува никакви емоции.
Секоја препорака и искуство би ми значело многу.
Тина во Когниција е одличен психолог, обидете се кај нејзе само за термини е малце проблем.
 
Член од
22 јуни 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Препорака за психолог во Штип или некаде во југоистокот? Ви благодарам
 
Последно уредено:

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.686
Поени од реакции
1.437
Имам многу кошмари препорака за помош?
 
Член од
22 август 2022
Мислења
276
Поени од реакции
974
Имам многу кошмари препорака за помош?
Едит, касно видов дека е старо, нејсе може на некого да помогне.
Ако имаш нешто за соочување, соочи се, друго што кај мене врши работа 100%без утка, пешачење пред спиење.

Не трчам али штом дојдам од работа, малку нешто ужинам, обично овошје, јаткасти плодови, јогурт. Ако сум била многу на нозе, се одморам малку и ги кревам нозете едно 40ина минути. После излегувам, пешачам минимум 3 километри (зборам за работен ден кога не можам повеќе оти не седам многу во текот на денот) и после дома туш, чајче што смирува, мајчина душица, камилица, кантарион, тој стил и креветленд.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.686
Поени од реакции
1.437
Едит, касно видов дека е старо, нејсе може на некого да помогне.
Ако имаш нешто за соочување, соочи се, друго што кај мене врши работа 100%без утка, пешачење пред спиење.

Не трчам али штом дојдам од работа, малку нешто ужинам, обично овошје, јаткасти плодови, јогурт. Ако сум била многу на нозе, се одморам малку и ги кревам нозете едно 40ина минути. После излегувам, пешачам минимум 3 километри (зборам за работен ден кога не можам повеќе оти не седам многу во текот на денот) и после дома туш, чајче што смирува, мајчина душица, камилица, кантарион, тој стил и креветленд.
Старо но сеуште трае :( Искрено неразбирам зошто сонувам толку лоши работи. Немам со што да се соочам да речам ете ме мачи па сонувам , не бре сонувам на пример погреби, болест , змии, кучиња или луѓе кои никогаш не сум ги сретнал и пробуваат да ми наштетат на некој начин. Не обрнував многу внимание на соништата се додека неколку не ми се остварија и сега искрено имамм страв да спијам. Првиот кој ми беше до толку страшен и ме наведе да мислам дека има значење е погребот на чичко ми кој загина по 1 недела од сонот, па до неверство на мојата поранешна партнерка кое нависина се случи и беше причина заради која се разделивме. Пробав ма не пешачења , гледање комедии, стендапи , топла бања и што уште не.... Едноставно незнам што да правам...
 
Член од
22 август 2022
Мислења
276
Поени од реакции
974
Старо но сеуште трае :( Искрено неразбирам зошто сонувам толку лоши работи. Немам со што да се соочам да речам ете ме мачи па сонувам , не бре сонувам на пример погреби, болест , змии, кучиња или луѓе кои никогаш не сум ги сретнал и пробуваат да ми наштетат на некој начин. Не обрнував многу внимание на соништата се додека неколку не ми се остварија и сега искрено имамм страв да спијам. Првиот кој ми беше до толку страшен и ме наведе да мислам дека има значење е погребот на чичко ми кој загина по 1 недела од сонот, па до неверство на мојата поранешна партнерка кое нависина се случи и беше причина заради која се разделивме. Пробав ма не пешачења , гледање комедии, стендапи , топла бања и што уште не.... Едноставно незнам што да правам...
Малку ова ми личи на self-fulfilling prophecy. Порано било само во потсвеста, ама дошло и до свеста сега. Ова ти го кажувам затоа што јас многу имав мака со ова пред едно 12години и решив едноставно да не се замарам. Внимавам што гледам и читам пред спиење. Хорор филм немам гледано со години. Претпочитам да гледам стари филмови / серии кои ме потсеќаат на детство, на моменти со татко ми, што било што би ми дало слика за happy place.

Реши поинаку да ја кодираш потсвеста. Едноставно сѐ ќе биде добро. Ова последно беше. И здрав замор пред спиење обавезно. На колку може почист воздух. Психички замор е опасно да го оставиш да се манифестира во сон. Ако си имал тежок ден, гледај да не одиш на спиење без да се разведриш. Исхрана исто балансирај во оброци по 6 и пол попладне. Така јас сум како нова.

Додуша, многу ми имаат мене и јога препорачано, мада сѐ уште не сум спремна за тоа патешествие,немам почнато.

Друго ќе забораев. Емоционални вампири ако имаш во окружување, сведи интеракција на минимум и постави граници. Тие што стално мрачат и осеќаш дека те влечат надолу. Среќно и храбро.
 
Последно уредено:

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
845
Поени од реакции
565
Старо но сеуште трае :( Искрено неразбирам зошто сонувам толку лоши работи. Немам со што да се соочам да речам ете ме мачи па сонувам , не бре сонувам на пример погреби, болест , змии, кучиња или луѓе кои никогаш не сум ги сретнал и пробуваат да ми наштетат на некој начин. Не обрнував многу внимание на соништата се додека неколку не ми се остварија и сега искрено имамм страв да спијам. Првиот кој ми беше до толку страшен и ме наведе да мислам дека има значење е погребот на чичко ми кој загина по 1 недела од сонот, па до неверство на мојата поранешна партнерка кое нависина се случи и беше причина заради која се разделивме. Пробав ма не пешачења , гледање комедии, стендапи , топла бања и што уште не.... Едноставно незнам што да правам...
Нема филоозофија, потребен ти е психотерапевт. Сето останато ќе помогне ама нема да ти ги реши проблемите. Едноставно не можеш да продолжиш понатаму ако не се соочиш со тоа што те мачи.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.013
Поени од реакции
8.417
Старо но сеуште трае :( Искрено неразбирам зошто сонувам толку лоши работи. Немам со што да се соочам да речам ете ме мачи па сонувам , не бре сонувам на пример погреби, болест , змии, кучиња или луѓе кои никогаш не сум ги сретнал и пробуваат да ми наштетат на некој начин.
Тоа не мора да значи дека се лоши сонови...Види вака на кратко...Најпрво од помош ќе ти биде ако ги разглобиш твоите сонови на пример да читаш во соновници какво значење имаат. Психички да се растеретиш. Немора да значи дека се што пишува е точно ама моментот додека читаш можеби ќе ти е забавно. Да се интересираш за нивното значење и верувам дека со тек на време ќе се намали значењето и стравот од твоите "кошмари". Тоа значи секојдневно да се соочуваш со било кој твој сон. Ете сфати го како некој предизвик. Запрашај се , читај, претпоставувај и ако треба филозофирај...Што би можел да значи некој твој сон? И верувај дека колку повеќе читаш и се интересираш ќе ти се намали стравот бидејќи веќе прошло подолго време и веќе си запознаен што можеш да очекуваш каква порака ти праќа итн. Биди си сам на себе психолог инаку не би ти бил интересен животот...
Автоматски споено мислење:

потребен ти е психотерапевт.
Нема потреба од психотерапевт.
Автоматски споено мислење:

Хорор филм немам гледано со години.
Гледање хорор филмови е опасно за здравје. За некого навидум е забавно ама понатака потсвесно кај личноста може да предизвика разни психички стравови и пореметувања. Јас да можам би забранил да постои таков жанр на филм.
Автоматски споено мислење:

Здраво, ме интересира некој психолог или психијатар што би можел да помогне кај личност која се има тотално затворено во себе и не покажува никакви емоции.
Секоја препорака и искуство би ми значело многу.
Заради одбивање и недостаток на љубов (родителска)...Личноста која во својот живот ќе искуси често одбивање и непријатни моменти автоматски се затвора за да се заштити.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2023
Мислења
675
Поени од реакции
1.516
Старо но сеуште трае :( Искрено неразбирам зошто сонувам толку лоши работи. Немам со што да се соочам да речам ете ме мачи па сонувам , не бре сонувам на пример погреби, болест , змии, кучиња или луѓе кои никогаш не сум ги сретнал и пробуваат да ми наштетат на некој начин. Не обрнував многу внимание на соништата се додека неколку не ми се остварија и сега искрено имамм страв да спијам. Првиот кој ми беше до толку страшен и ме наведе да мислам дека има значење е погребот на чичко ми кој загина по 1 недела од сонот, па до неверство на мојата поранешна партнерка кое нависина се случи и беше причина заради која се разделивме. Пробав ма не пешачења , гледање комедии, стендапи , топла бања и што уште не.... Едноставно незнам што да правам...
smoke weed before sleep ;)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: cck

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.013
Поени од реакции
8.417
Старо но сеуште трае :( Искрено неразбирам зошто сонувам толку лоши работи. Немам со што да се соочам да речам ете ме мачи па сонувам , не бре сонувам на пример погреби, болест , змии, кучиња или луѓе кои никогаш не сум ги сретнал и пробуваат да ми наштетат на некој начин. Не обрнував многу внимание на соништата се додека неколку не ми се остварија и сега искрено имамм страв да спијам. Првиот кој ми беше до толку страшен и ме наведе да мислам дека има значење е погребот на чичко ми кој загина по 1 недела од сонот, па до неверство на мојата поранешна партнерка кое нависина се случи и беше причина заради која се разделивме. Пробав ма не пешачења , гледање комедии, стендапи , топла бања и што уште не.... Едноставно незнам што да правам...
Пред некое време ти пишав еден мал совет а сега еве налетав на видео кое е многу слично да не речам исто со советот што ти го дадов:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom