Кајгана психолог

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Како се справувате со overthinking или на нашки опсесија? Многу често ми се случува да размислувам за некоја си личност и од глава да не ми излезе. Пробав да размислувам на друга личност, и се случува истото. Се опседнувам со "новата" личност. Не е толку загрижувачки како што звучи, но често ми се случува и ми смета.
Или ова простудирај го здраво....или земи еби повеќе :)
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
тоа значи дека самодовербата ти е ниска и се спушташ под ниво за некоја личност односно лингуриш, нормално е тоа ако си детиште, но ако си 25+ не баш.
Конкретна причина да не пишам коментар никогаш повеќе на темава. Самодовербата ми е супер, не сум детиште, и не сум 25+. Ако веќе даваш совет, употреби малку интелегенција, интелект и придржувај се до некоја морална граница, бидејќи твојот коментар може да повреди некого - сепак не сме пред коперација со 300 грама салама, сол и гајба пиво.
Автоматски споено мислење:

Или ова простудирај го здраво....или земи еби повеќе :)
Го ислушав набрзина, ќе го видам пак. Ти благодарам.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Конкретна причина да не пишам коментар никогаш повеќе на темава. Самодовербата ми е супер, не сум детиште, и не сум 25+. Ако веќе даваш совет, употреби малку интелегенција, интелект и придржувај се до некоја морална граница, бидејќи твојот коментар може да повреди некого - сепак не сме пред коперација со 300 грама салама, сол и гајба пиво.
Автоматски споено мислење:


Го ислушав набрзина, ќе го видам пак. Ти благодарам.
Ја ти кажувам како стојат стварите, сеа ти како ти одговара сфати го тоа. Поработи малце на себе и сконцентрирај се на тебе место да се замараш со други.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Конкретна причина да не пишам коментар никогаш повеќе на темава. Самодовербата ми е супер, не сум детиште, и не сум 25+. Ако веќе даваш совет, употреби малку интелегенција, интелект и придржувај се до некоја морална граница, бидејќи твојот коментар може да повреди некого - сепак не сме пред коперација со 300 грама салама, сол и гајба пиво.
Автоматски споено мислење:


Го ислушав набрзина, ќе го видам пак. Ти благодарам.
Извини ама пред коперација сол не се користи ;)
Тоа е од мое 20 и кусур годишно искуство :LOL:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Како се справувате со overthinking или на нашки опсесија? Многу често ми се случува да размислувам за некоја си личност и од глава да не ми излезе. Пробав да размислувам на друга личност, и се случува истото. Се опседнувам со "новата" личност. Не е толку загрижувачки како што звучи, но често ми се случува и ми смета.
Не разбирам што ти смета толку...па сигурно таа личност има некои особености кои те првлекуваат, дали позитивно или негативно!?
Инаку, сите луѓе се опседнати со нешто, додека не дојде друго нешто и се така, ојде животот додека трепнеш:(
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Еве на шо се реферира Бодхидхарма. Исто многу интересно видео https://www.youtube.com/watch?v=wbmDPLqwWqQ - начин на кој си го програмираш мозокот (subconscious mind) - еден вид на кратка синхронизација од првото видео.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Конкретна причина да не пишам коментар никогаш повеќе на темава. Самодовербата ми е супер, не сум детиште, и не сум 25+. Ако веќе даваш совет, употреби малку интелегенција, интелект и придржувај се до некоја морална граница, бидејќи твојот коментар може да повреди некого - сепак не сме пред коперација со 300 грама МАРТАДЕЛА, ВЕГЕТА и гајба пиво.
Автоматски споено мислење:


Го ислушав набрзина, ќе го видам пак. Ти благодарам.
Снегулка генерации на кој лесно им се повредуваат чувствата, nobody gives a fuck about you and your feelings
Поправено
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Снегулка генерации на кој лесно им се повредуваат чувствата, nobody gives a fuck about you and your feelings
Поправено
Не е точно, форумов е полн со луѓе кои радо би помогнале.....поточно кажано би пробале да помогнат. Не постои човек на кој не му е потребна помош.....порака на денот ми е од рано сабајле :)
Некогаш како батерфлај ефект знае ситна ствар да тригерува лавинска реакција.
 
Член од
20 јануари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Што се случува на личност после неуспешен обид за самоубиство? Ако некој се обиде да се самоубие но преживее и е однесен во болница што понатаму? Дали знаете некој на кого му се има случено вакво нешто?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Што се случува на личност после неуспешен обид за самоубиство? Ако некој се обиде да се самоубие но преживее и е однесен во болница што понатаму? Дали знаете некој на кого му се има случено вакво нешто?
Не верувам дека постои шаблон по кој може да се постапува. Опиши ја личноста прво па после до негде ако може некое стручно лице ако се најде да помогне некако.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Што се случува на личност после неуспешен обид за самоубиство? Ако некој се обиде да се самоубие но преживее и е однесен во болница што понатаму? Дали знаете некој на кого му се има случено вакво нешто?
Не го знаев лично, но вториот пат кога се обиде да се самоубие за жал успеа во тоа.
Во меѓувреме одеше на терапии во болница и + во душевна болница.

МНОГУ зависи од опкружувањето, семејството, другарите, социјализацијата, работното место. Да не го оставиш сам со своите мисли бидејќи навидум се' ќе биди во ред со истиот, а во позадина можно е повторно да посегни по својот живот. Нема правила дали ќе го направи тоа или не.

Терапијата со апчиња која ќе му ја пропишат можно е да има и спротивни ефекти - за што секако треба да се консултира стручно лице, а не вака форуми. Овде ќе добиеш и вакви и такви искуства од членови кои можеби го имаат видено тоа кај свои блиски или познаници, но секој случај е индивидуален и треба стручна помош во секој случај.

Ви посакувам секое добро.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Што се случува на личност после неуспешен обид за самоубиство? Ако некој се обиде да се самоубие но преживее и е однесен во болница што понатаму? Дали знаете некој на кого му се има случено вакво нешто?
Аххх, душо моја...јас во мојов живот, на жалост, имав средба со многу особи кои се обиделе да си го одземат животот, имав и еден премногу среќен момент, среќен ден, кога успеав и да спасам лице кое сакаше да се самоубие..
Многу причини постојат за да човек посегне по својот живот, дали поради болест, мака некоја, долгови, комплекси, поради невозвратена љубов...како и да е душо, има луѓе кои тој чин го преживеале и со чиста и мудра глава си го продолжиле животот...ногу различни судбини..така да, ако имаш конкретно некое прашање, слободно пиши или обрати ми се во лп.
убав ден(y)

@Anon...што има смешно???
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
@pozdrav eden topol i jas sum spasil zivot ,i sum gledal ,i znam osobi sto preziveele samoupistvo , toa se momenti na psihicka reakcija voobicaeno tie ne pokazuvaat ni 10% od svojata umisla ,koja im ide sekundarno vo moment na golema nervoza , NEPRESMETLIV
Автоматски споено мислење:

B.T.W ziveat sosema normalen zivot , i naednas se frla od zgrada ,od besilka nemoze da spasis puka vratot i finis ,tie ne otisle na psihijatar,ne konzumirale antidepresivi ne pokazuvaat nikakva sklonos kon toa sekoj ke rece e zar sum lud sekoj ima tocka na NEPRESMETLIVOS se bralo i vo moment na pregolema nervoza se isklucuva se siri zenicata duri ni toj ne e svesen podocna se doznava nekoj 50% zosto toa go storil gi znam kup sto go storile toa ,najcesti pojavi,neizleciva boles,dolgovi,ljubovni problemi,besparica,neverstvo,
Автоматски споено мислење:

b.t.w ne procitav nikoj da napise za lazirani obidi za samoubistva ,so cel da se izbegne vinata pred zakonot
 
Последно уредено:
Член од
27 февруари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ме интересира дали во случај на амнезија при враќањето на меморијата се враќаат и чуствата кон луѓето што биле дел од животот пред амнезијата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom