(Кајгана избира) Најдобри ситкоми на сите времиња

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.406
Првите 5 сезони од HIMYM се класа подобри од сите сезони на Friends, исто така Barney Stinson е појак од заедно сите ликови без Chandler.
Барни е интересен првите две-три сезони, после тоа како што кажаа откако ќе се спанџа со Робин некако станува досаден. Ама Маршал Ериксен е човекот во серијата.
Бај д веј, последната сезона беше УЛТРА ДОСАДНА, исто како на That 70's Show. Али една работа ја вади HIMYM,а тоа е што цела приказна е поврзана, па ја прави гледлива.
Friends сум се обидел да ја гледам неколку пати, најдалеку што сум стигнал е 4та или 5та сезона, не ми текнува баш.
Секој пат кога сум ја пуштал да ја гледам, на почеток е интересна, и понатаму апла досадна како и останатите од овој жанр.
Али за убедливо најдосаден ситком, мојот глас иде за The Bing Bang Theory. Е тоа да ме плаќаат неможам да го гледам.
 
T

Torchyrus

Гостин
Можеби еден ден ќе ги разберам луѓето како поднесуваат да гледаат нешто кај што некој им се смее во позадина или треба да им укаже демек еве смешно е....:toe:
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
12It's Always Sunny in Philadelphia
10The Office (UK)
8The Office (US)
7Community
6Friends
5Silicon Valley
4Parks and Rec
3The Inbetweeners
2Arrested Development
1Veep
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.714
Поени од реакции
33.356
Али за убедливо најдосаден ситком, мојот глас иде за The Bing Bang Theory.
Аууу, имаш негативни поени од мене за ова. Мене па ми е единствена од трите што не ми беше досадна од почеток до крај.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
@Zlatikevichius
Скечој не може така? Пошо глеам сите ја ставаат Монти Пајтон, мислев и ја па да си знам...
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.406
Аууу, имаш негативни поени од мене за ова. Мене па ми е единствена од трите што не ми беше досадна од почеток до крај.
Пробав 3 пати да ја гледам серијава, никако, ама никако да ме заинтересира.
Мене генерално сите ситкоми после неколку сезони ми се досадни. Форите се вртат во круг а приказната стагнира. Ова со форите се вртат во круг е посебно изразено со Барни и HIMYM.
Поените кои ги имам дадено варираат само од омилени карактери, а Чарли Шин и те како ми е омилен заедно со Берта и Џејк во Two and A Half Men.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.152
Пробав 3 пати да ја гледам серијава, никако, ама никако да ме заинтересира.
Мене генерално сите ситкоми после неколку сезони ми се досадни. Форите се вртат во круг а приказната стагнира. Ова со форите се вртат во круг е посебно изразено со Барни и HIMYM.
Поените кои ги имам дадено варираат само од омилени карактери, а Чарли Шин и те како ми е омилен заедно со Берта и Џејк во Two and A Half Men.
Тогаш не си ти за оваа тема.
Ист сум и јас со класични драми. Имам гледано неколку до крај, ама се мачев.
Да се отвори тема за најдоби драми, ќе ја прескокнам.
 
Член од
1 август 2009
Мислења
453
Поени од реакции
960
12 Upstart Crow
10 As Time Goes By (ако вели 1h за епизода на IMDb, се однесува на specials епизодите, не на нормалните од по 30-тина минути)
8 My Family (истото за должината на епизодите)
7 The Black Adder
6 Crni Gruja
5 Malcolm in the Middle
4 Rick & Morty
3 Coupling
2 South Park
1 Lud, Zbunjen, Normalan

Fresh Off the Boat
3rd Rock from the Sun
The Fresh Prince of Bel-Air
The Vicar of Dibley
My Hero
Spin City
Reba
The IT Crowd
Mother and Son
Futurama

Сега видов дека Jeeves and Wooster е повеќе comedy-drama, со по 50-минутни епизоди, требаше во претходниот избор да ја номинирам.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283
Ќе ги проверам отпосле, сите, една по една. ;)
Не дека ќе смени нешто и така нема да влезе, али - Knowing Me Knowing You (Alan Partidge) е 28 мин епизода, не е 45 ко шо вика имдб... Да не и ги земеш едините поени..
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Only Fools And Horses - 12
Seinfeld - 10
The Simpsons - 8
Futurama - 7
ALF - 6
Open All Hours - 5
'Allo 'Allo - 4
Fawlty Towers - 3
M A S H - 2
Police Squad ! - 1

Бонус нека ојат :

Becker
Almost Perfect
Mad About You
Everybody Hates Chris
Everybody Loves Raymond
Blackadder
Mr. Bean
Mother And Son
Spin City
The King of Queens
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Али една работа ја вади HIMYM,а тоа е што цела приказна е поврзана, па ја прави гледлива.
Тоа а и по мене најбитната работа во HIMYM се замислените сцени и флешбековите какви не сум сретнал во ниту еден др ситком, стварно се одлично смислени и креативни па и дава огромна динамичност на серијата и не ја прави досадна, не тролам, не хејтам, знам дека на некој начин е копија на Friends ама стварно ми е за класа поинтересна.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Ако не умрам до финалето ќе биде чудо...

@beneamata, имаш нешто да се произнесеш на темава?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Ако не умрам до финалето ќе биде чудо...

@beneamata, имаш нешто да се произнесеш на темава?
Сеа ќе спремам, ама вака делумно сум разочаран од номинацииве.
Френдс ќе тепа ради мејнстрим, добра е, ама не најдобра
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom