(Кајгана избира) Најдобри ситкоми на сите времиња

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.733
Поени од реакции
73.520
Ееееј фак, морам тука да гласам чисто пошто серијава изгледа нема ни да се најде на изборот, па да ги бустирам со гласови барем да влезат :(

Битна е 12ката, другово мање више како ми текнува, сигурно ќе забораавм нешто :(

12 - Coupling
10 - Friends
8 - How I Met Your Mother
7 - Allo Allo
6 - Cheers
5 - That 70s show
4 - Lud, zbunjen, normalan
3 - Arrested Development
2 - Two and a Half Men
1 - Fawlty Towers

Штета што Only Fools and Hourses има дугачки епизоди па не може да се стави :/
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
2.085
Поени од реакции
6.066
Ееееј фак, морам тука да гласам чисто пошто серијава изгледа нема ни да се најде на изборот, па да ги бустирам со гласови барем да влезат :(

Битна е 12ката, другово мање више како ми текнува, сигурно ќе забораавм нешто :(

12 - Coupling
10 - Friends
8 - How I Met Your Mother
7 - Allo Allo
6 - Cheers
5 - That 70s show
4 - Lud, zbunjen, normalan
3 - Arrested Development
2 - Two and a Half Men
1 - Fawlty Towers

Штета што Only Fools and Hourses има дугачки епизоди па не може да се стави :/
Rude.
Автоматски споено мислење:

@Zlatikevichius до кога се ова номинацииве?
Јас сакам последна да гласам.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
654
Поени од реакции
1.148
12. Futurama
10. The Simpsons
8. South Park
7. Monty Python's Flying Circus
6. BoJack Horseman
5. Pinky and the Brain
4. Rick and Morty
3. Gravity Falls
2. JoJo's Bizarre Adventure
2. Disenchantment
1. Ash vs Evil Dead (СУПЕР, МЕГА, ГИЛТИ ПЛЕЖР, ИЗБРАНА ПОРАДИ НЕОБЈЕКТИВНИ ПРИЧИНИ)

Бонус: Family Guy, Silicon Valley, Friends, The Good Place, Ugly Americans, Archer, Cobra Kai, Xavier: Renegade Angel, Courage The Cowardly Dog, The Critic.

Штета што „'Allo 'Allo!“ и „Only Fools and Horses“ отпаѓаат од натпреваров. :(
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.857
Поени од реакции
9.393
Немам многу гледано ситкоми, ама и јас да пробам да придонесам, се надевам ќе соберам 10, ако ништо друго може нешто ќе пишам како идеја за некој. :D

Los Serrano - 12
Malcolm in the Middle - 10
Friends - 8
It's Always Sunny in Philadelphia - 7
Lud Zbunjen Normalan - 6
The Simpsons - 5
Freaks and Geeks - 4
Two and a Half Men - 3
Everybody hates Chris- 2
According to Jim - 1
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2016
Мислења
105
Поени од реакции
127
Немам многу гледано ситкоми, ама и јас да пробам да придонесам, се надевам ќе соберам 10, ако ништо друго може нешто ќе пишам како идеја за некој. :D

Los Serrano - 12
Malcolm in the Middle - 10
Friends - 8
It's Always Sunny in Philadelphia - 7
Lud Zbunjen Normalan - 6
The Simpsons - 5
Freaks and Geeks - 4
Two and a Half Men - 3
Everybody hates Chris- 2
According to Jim - 1
Серанови многу јака серија ми беше коа ја даваа на а1/а2. Штета што епизодите се долги, па не може да се пријави тука. :D
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
2.790
Поени од реакции
1.735
12. Big Bang Theory
10. That 70's show
8. Allo Allo
7. Brooklyn Nine-Nine
6. Scrubs
5. Friends
4. Two and a half men
3. The Fresh Prince of Bel-Air
2. Modern Family
1. Fresh off the boat
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.857
Поени од реакции
9.393
Серанови многу јака серија ми беше коа ја даваа на а1/а2. Штета што епизодите се долги, па не може да се пријави тука. :D
Да бе сега гледам, еве тогаш изменета листа, и Freeks and geeks имаше подолги епизоди па не задоволува критериум ќе мора да ја избацам и Lud zbunjen normalan не задоволвуа критеирум гледам 35 минути е на imdb, глупо малце


Malcolm in the Middle - 12
Friends - 10
It's Always Sunny in Philadelphia - 8
The Simpsons - 7
Family Guy - 6
Two and a Half Men - 5
Everybody hates Chris- 4
South Park - 3
Bitange i princeze - 2
According to Jim - 1
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
2.085
Поени од реакции
6.066
@Io Sono Interista ај плс пиши тука да се пренамени натпреваров за хумористични серии ин џенерал глеаш сакаме да номинираме серии што не влагаат во ниедна категорија, а Злате ќе не помножи со 0 нас другите ако му речеме дека сакаме и Ало Ало да влезе во изборот.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
105
Поени од реакции
127
Да бе сега гледам, еве тогаш изменета листа, и Freeks and geeks имаше подолги епизоди па не задоволува критериум ќе мора да ја избацам и Lud zbunjen normalan не задоволвуа критеирум гледам 35 минути е на imdb, глупо малце


Malcolm in the Middle - 12
Friends - 10
It's Always Sunny in Philadelphia - 8
The Simpsons - 7
Family Guy - 6
Two and a Half Men - 5
Everybody hates Chris- 4
South Park - 3
Bitange i princeze - 2
According to Jim - 1
Ејј стварно, а класика ситком формат е лзн, не ми ни текна нејзе да ја проверувам, мада гледам старите епизоди по 20 и нешто минути се, а новиве по 35. Треба да се смени правилото барем до 40-50 минути и се што има смеење во позадина да учестува по дифолт без разлика на времетраењето.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
24.321
Поени од реакции
35.939
@Io Sono Interista ај плс пиши тука да се пренамени натпреваров за хумористични серии ин џенерал глеаш сакаме да номинираме серии што не влагаат во ниедна категорија, а Злате ќе не помножи со 0 нас другите ако му речеме дека сакаме и Ало Ало да влезе во изборот.
Јас сум исто виновен затоа што предложив до 30 минути да биде, 99% од ситкомите влегуваат во тоа. Allo Allo е дефинитивно ситком со laugh tape и би требало да остане во изборов. Можеби едно правило да се вметне, ако има laugh tape е ситком и тогаш должината не е важна. И онака должината е ставена за да спречи разно разни драма комедии од по саат време да се мешаат со ситкоми. Греота е избор на ситкоми без Ало Ало, една од најдобрите ситкоми евер. @Zlatikevichius што мислиш?

Друга работа луѓе, Злате ви објасни убаво да предлагате по 20 серии, со 0.5 поени по серија. Вие сите евровизиски си завршувате со 10 серии и на крај ќе немаме доволно серии за избор. Пишете уште 10 серии, макар на негледано.

Исто и за анимирани како Симпсонови, South Park, Family Guy итн... многу малку се предлагаат, имам впечаток дека мислите дека не смее да се ставаат анимирани.

Последен предлог од мене, темава да се прекрсти во "The Office англиската или американската?" :pos:
 
Последно уредено:

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
2.085
Поени од реакции
6.066
Исто и за анимирани како Симпсонови, South Park, Family Guy итн... многу малку се предлагаат, имам впечаток дека мислите дека не смее да се ставаат анимирани.
Јас Арчер ќе ја пишам, @dragonsky глуп не ја пиша.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.368
Поени од реакции
51.749
12 Frasier
10 That 70's Show
8 Allo Allo
7 3rd Rock From The Sun
6 Married... with Children (Al Bundy :cuc:)
5 South Park
4 The Office
3 Friends
2 Family Guy
1 Simpsons

П.С. иако ми е на листата, Friends е најoverrated серија на сите времиња
П.П.С. Вие што ја ставате TBBT на листите... лечете се :facepalm: (shots fired :icon_mrgr: )
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
497
Поени од реакции
1.570
12 - Curb Your Enthusiasm
10 - The Larry Sanders Show
8 - Seinfeld
7 - Nathan For You
6 - Knowing Me Knowing You (Alan Partidge)
5 - Louie
4 - Fraiser
3 - Fawlty Towers
2 - Mr. Bean
1 - Bojack Horseman

бонус:
F is For Family
Only Fools And Horses
The Ricky Gervais Show
Black Adder
Ali G Show
Monty Python
Peep Show
The Office Uk
The Office Us
Extras
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.052
Поени од реакции
17.686
Штета што Only Fools and Hourses има дугачки епизоди па не може да се стави :/
Може бе.
Автоматски споено мислење:

@Zlatikevichius до кога се ова номинацииве?
Јас сакам последна да гласам
Понеделник, 19:00
Автоматски споено мислење:

@Io Sono Interista ај плс пиши тука да се пренамени натпреваров за хумористични серии ин џенерал глеаш сакаме да номинираме серии што не влагаат во ниедна категорија, а Злате ќе не помножи со 0 нас другите ако му речеме дека сакаме и Ало Ало да влезе во изборот.
Ало Ало може, тоа е clearly ситком. Shameless не може, беше во претходниот избор.
Автоматски споено мислење:

Јас сум исто виновен затоа што предложив до 30 минути да биде, 99% од ситкомите влегуваат во тоа. Allo Allo е дефинитивно ситком со laugh tape и би требало да остане во изборов. Можеби едно правило да се вметне, ако има laugh tape е ситком и тогаш должината не е важна. И онака должината е ставена за да спречи разно разни драма комедии од по саат време да се мешаат со ситкоми. Греота е избор на ситкоми без Ало Ало, една од најдобрите ситкоми евер. @Zlatikevichius што мислиш?
Дефинитивно. Она што недвосмислено е општопознато дека е ситком, нема ни да се мери колку трае.
Автоматски споено мислење:

Последен предлог од мене, темава да се прекрсти во "The Office англиската или американската?" :pos:
Тие што не прецизирале на која мислат, не им ги сметам гласовите ни за едната, ни за другата.
 
Последно уредено:

CIL

Член од
21 август 2008
Мислења
738
Поени од реакции
52
12. Curb Your Enthusiasm
10. Silicon Valley
8. That's '70s show
7. The Office (UK)
6. Crashing (од 2017 со Pete Holmes)
5. Everybody loves Raymond
4. My name is Earl
3. It's Always Sunny in Philadelphia
2. Scrubs
1. Extras

Бонус:

Spin City
The Office (US)
Only fools and horses
Mr. Bean
Two and a half men
Veep
Seinfeld
Friends
Coupling
According to Jim
 
На врв Bottom