(Кајгана избира) Најдобри серии на сите времиња

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.712
Поени од реакции
33.355
Не е за правдање, дај стави го моделот по кој сте стигнале до овие парови, мене искрено ме интересира, плус ви пишав и неколку страни понапред, не може да споредувате најдобра серија со дуел по дуел до крај, пола луѓе ги немаат ни гледано серииве кои останаа и гласаат од тепка и серии кои се три класи подобри од другата ќе изгорат оти се паднале една меѓу друга како во случајов.
Моделот е ставен претходно. Сериите ќе ги ставам во моделот откако ќе завршиме со гласање, ќе видите дека се било регуларно.

Друга работа, можеше на крајот да се ставата сите серии и да се гласа по повеќе различни карактеристики: најдобро сценарио, најдобра глума, најдобро изградени карактери, overalll....
Да имаше баба мадиња, ќе беше машко. Што не пиша ти дека така ќе биде подобро, кога почнувавме? Имавте време сите. Сега ви текна дека не чинело. Ако не ви чини, бујрум, слободен е форумот, никој не ве спречува да направите нов избор по ваш тертип. Овој функционира вака. Правилата се ставени уште на почетокот. Кому не му чинат, слободно нека ја напушти темава, никој нема да му се налути.

Тоа што “рандом“ избирањево не ви ги пикна лост или сфу против некоја од овие две или ББ го остава сомнежот да бараме како е изграден моделот и регресијата по која се стига до тука.
Па SFU веќе испадна. Се падна во дуел со GoT, што е уште пострашно отколку да се паднеше со некоја од овие.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Ко некој што actually ги има изгледано двете, мене лично The wire ми е подобра. Одамна се изјаснив дека уствари мене ми е број 1 серија, гласам за нејзе без разлика со кој ќе се падне, иако Сопранови е далеку од лоша серија, и мислам дека трите со ББ треба да бидат во топ 4.

Во право е @Invader со тоа дека ни Сопранови не ви е гледана на многумина, она што сте фатиле на А1, али ваше право. Јас бар не гласав кога нејќев да оштетам серија за која имаше само пофални зборови од членови.

Она што е добро од дуеливе е што тие што немаат гледано одредени серии кои ги фалиме тука, ќе може да почнат со гледање. Јас не очекував да ги има The wire и бројките до сега, зашто нејзината тема дали има 10 страници напишано. Ете и од несезонските членови има на кои и двете не им се гледани, па ќе прошират и они можда видици.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.712
Поени од реакции
33.355
Она што е добро од дуеливе е што тие што немаат гледано одредени серии кои ги фалиме тука, ќе може да почнат со гледање.
Тоа беше и поентата на се ова. Еве, јас веќе си поставив предизвици да изгледам некои серии што сум ги испуштил.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Моделот е ставен претходно. Сериите ќе ги ставам во моделот откако ќе завршиме со гласање, ќе видите дека се било регуларно.


Да имаше баба мадиња, ќе беше машко. Што не пиша ти дека така ќе биде подобро, кога почнувавме? Имавте време сите. Сега ви текна дека не чинело. Ако не ви чини, бујрум, слободен е форумот, никој не ве спречува да направите нов избор по ваш тертип. Овој функционира вака. Правилата се ставени уште на почетокот. Кому не му чинат, слободно нека ја напушти темава, никој нема да му се налути.


Па SFU веќе испадна. Се падна во дуел со GoT, што е уште пострашно отколку да се паднеше со некоја од овие.
Очекував дека ќе тргнеш со ваков одговор, затоа и ти пишав, прашај ќе ти дадеме насоки како се прават вакви моделирања. Јас не би се нафатил да водам ваква тема затоа што немам време, некои денови едвај имам време да го уклучам форумот, а не пак да сублимирам резултати, али како совет може да те насочам како правилно се врши: билдање на ваков модел, нормализација, правилна распределба на коефициенти кои би се зеле во регресијата, групирање, тип на регресија која би се користела, евалуација на моделот и после тоа предвидување и најлесното откако ќе имаш чист модел групирање со рандом функција согласно предефинираните правила и коефициенти.
Терајте како и да е, добронамерен ми е советот за со малку подобра припрема да стигнеш до што е можно подобри резултати, не само за во оваа тема туку и во иднина.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
@Zlatikevichius Не заслужува дури ни добронамерни критики, видете само колку дискусија има покренато, колку макотрпни теми, време, и труд има вложено. Јас би го ставил како почесен член на форумов, капа доле мајсторе (y)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Јас тој дуел го прескокнав, не сум ја гледал SFU (а ми е во листа за гледање во скоро време) и не сакав да гласам бидејќи ја имам гледано само едната. GoT реално е серија која не успеа да го истрча маратонот и беше со добри први 5 сезони и катастрофа остаток и лично не би ја ставил во топ 5 најдобри.
Katastrofa?

Kako se rasfrlate so zborcinjata brao
Автоматски споено мислење:

Во право е @Invader со тоа дека ни Сопранови не ви е гледана на многумина, она што сте фатиле на А1, али ваше право. Јас бар не гласав кога нејќев да оштетам серија за која имаше само пофални зборови од членови.
Ako sakate ke se prebroime kolku glasaa za wire a nemaat gledano sopranos pa moze nanovo da se presmetame

Kade so muabetive
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.152
билдање на ваков модел, нормализација, правилна распределба на коефициенти кои би се зеле во регресијата, групирање, тип на регресија која би се користела, евалуација на моделот и после тоа предвидување и најлесното откако ќе имаш чист модел групирање со рандом функција согласно предефинираните правила и коефициенти.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Пет сезони и катастрофа, а шестата сезона заврши со Battle of Bastards и Winds of Winter, две спектакуларни епизоди, и веројатно две најдобри back-to-back епизоди во историјата на ТВ.

Лесно е да си хејтер.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Katastrofa?

Kako se rasfrlate so zborcinjata brao
Автоматски споено мислење:



Ako sakate ke se prebroime kolku glasaa za wire a nemaat gledano sopranos pa moze nanovo da se presmetame

Kade so muabetive
Да, последните сезони беа 3 скалила под тоа што беа првите 5. Серија се мери од почеток до крај, не се оценува по некоја добра епизода од истата. ГоТ ја кренаа и ја урнаа парите, да го почекале од старт George R. R. Martin да си ја допише, а не да ги дупи дека не може да стигне додека тие снимаат (откако лапна кеш за првите и го заболе да брза да ја заврши) можеа да станат репер за серија. Вака D&D ја заебаа за сите пари после 5та сезона и и го заебаа цел рејтинг.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Пет сезони и катастрофа, а шестата сезона заврши со Battle of Bastards и Winds of Winter, две спектакуларни епизоди, и веројатно две најдобри back-to-back епизоди во историјата на ТВ.

Лесно е да си хејтер.
Се тоа во ред, ама да гледаш како умира лик како Калиси и око да не ти трепне, тоа значи дека серијата фатила многу лошо финале. Иначе како соло, епизодите беа лудило, поготово The Long Night.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.500
Поени од реакции
6.128
Првите 6 сезони на ГОТ се страшни. Врв. 7мата беше возбудлива но презабрзено се дешаваа работите. Сепак и таква беше мн. добра сезона.
Е последната, 8ма, беше х10 забрзена од 7мата. Даенерис умре, ќе умре и во книгите. Со тоа што ја забрзија серијата, не ни дадоа доволно време и прикажан материјал за да ја замразиме. Како и да е, топ 3 серија ми е, ако не и топ 1. Ради серијава прочитав книги од 5000 страни + - и колку и да ме разочара крајот серијава секогаш ќе биде посебна за мене.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Се тоа во ред, ама да гледаш како умира лик како Калиси и око да не ти трепне, тоа значи дека серијата фатила многу лошо финале. Иначе како соло, епизодите беа лудило, поготово The Long Night.
Тоа беше во 8-ма.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom