(Кајгана избира) Најдобри серии на сите времиња

Статус
Затворена за нови мислења.

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.313
Поени од реакции
57.761
Злате го наруши изборниот молк :pos:

Дуел на серии кои ми се започнати и недогледани. Во првиот дуел Prison Break, затоа што Crown не е мој тип на серија, гледав неколку епизоди поради жена ми ама не ми одеше. Квалитетна серија е ама како што реков, не е мој тип. Во вториот дел Doctor Who, затоа што е култна серија која има далеку поголем импакт во поп културата од Шерлок, од референци во филмови и серии, музика (Radiohead - Up on the Ladder), видео игри итн...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.630
Поени од реакции
33.184
Нејќам да испадне дека оправам криви дрини ама глупо е да се гласа а да не ти се гледани двете серии во дуелот. Мислам дај, нема човек што не ја почнал Crown а да ја откаже, за кастингот и костимографијата нема ни коментар. :D
Тоа да, се согласувам, ама не постои начин да го спречам.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.724
Поени од реакции
9.759
1. Дуел на 2 серии што ги имам гледано целосно, гласам за The Crown - веќе повеќе сезони го држи нивото на квалитет. Одлична екипа, костимографија, без забелешки. Последната сезона наместо да опадне на квалитет како повеќето серии, уште толку го подигна. Prison Break ми беше тинејџерска љубов, првата сезона може да се носи со било која серија. За жал се после тоа беше бљувотина. Серија уништена од тогашниот штрајк на сценаристи во Холивуд. Ги изгледав и наредните сезони ама ми остана во магла се - умираа, ги враќаа во живот, па пола планета ја прошетаа по затвори...буквално ја силуваа серијава и направија аниме од неа. What could have been...

2. Овде ја имам гледано само Шерлок но не гласам за никоја од овие. Како некој што порасна со Агата Кристи и има изгледано еден милион крајм серии, оваа серија не успеа да ме натера да ја изгледам до крај. Досадна. Сепак, не сум јас дел од типичниот fanbase на серијава - грди Tumblr женски со сина или виолетова коса што се влажнат на Камбербач или како и да се викаше. Кога сме кај грди Tumblr женски, Doctor Who им е светиот грал. Оваа не би ја почнал само заради тоа што знам што fanbase има и не сакам да бидам дел од истиот. Додади на тоа сета прогресивност и шлајм со која вршат fan service...nope, just nope. Која случајност што овие 2 се во дуел, 2 муви со 1 удар.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Злате го наруши изборниот молк :pos:

Дуел на серии кои ми се започнати и недогледани. Во првиот дуел Prison Break, затоа што Crown не е мој тип на серија, гледав неколку епизоди поради жена ми ама не ми одеше. Квалитетна серија е ама како што реков, не е мој тип. Во вториот дел Doctor Who, затоа што е култна серија која има далеку поголем импакт во поп културата од Шерлок, од референци во филмови и серии, музика (Radiohead - Up on the Ladder), видео игри итн...
Prison break i jas, ama mislam deka ne e zasluzeno bas

Inaku ne se soglasuvam, mislam deka sherlock ima daleku pogolem impakt, knigite, filmovote, igrite... No shit sherlock etc. Site znaat koj e sherlock holmes. I mnogu e kvalitetna i mora da odam protiv sebe i da glasam za doctor who oti taa mi e pri srce i samo zatoa, nisto drugo, vo sekoj aspekt sherlock e podobra. Steta sto e malku i sezonite gi cekavme posle 2 godini.

Dobar duel, britanski so golem fan base.

Glasam za doctor who. Like the nerd whovian that i am.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
А што мислите за Elementary на тема Шерлок? Мене ми беше одличен и Џони Ли Милер од Трејнспотинг и Хакери (бившиот на Анџелина Џоли), кој го долови многу верно OCD-то и маните на поседувањето на аналитичност и многу висока интелигенција, а Вотсон ја играше женско - Луси Лу, Ајрини Адлер беше Натали Дормер од Тјудорс и ГОТ, негативка маскирана како неговата непрежалена љубов. Интересен џендер свопинг, во секој случај. "Elementary, my dear Watson".
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Kolku shto znam sega e Doktorka Who, ako ne se lazham. Pa imash Supergirl. pa Batwoman, Ghoastbusters zheni...Slusham James Bond 007 ke bide Crnkinja. Pochnav so The good Fight i shto gledam, site opasni advokati zheni, plastichni faci so debala shminka, poveketo Crnkinji.
Ozark mi se dopadna i edna avstraliska Drake...toa e vaka shto mi pagja na pamet vo momentot.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.313
Поени од реакции
57.761
Prison break i jas, ama mislam deka ne e zasluzeno bas

Inaku ne se soglasuvam, mislam deka sherlock ima daleku pogolem impakt, knigite, filmovote, igrite... No shit sherlock etc. Site znaat koj e sherlock holmes. I mnogu e kvalitetna i mora da odam protiv sebe i da glasam za doctor who oti taa mi e pri srce i samo zatoa, nisto drugo, vo sekoj aspekt sherlock e podobra. Steta sto e malku i sezonite gi cekavme posle 2 godini.

Dobar duel, britanski so golem fan base.

Glasam za doctor who. Like the nerd whovian that i am.
Шерлок може да има севкупно повеќе импакт ама не поради оваа серија, како што кажа и самиот.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.554
Поени од реакции
13.885
Prison break
Sherlock

Не стигнав да напишам за минатите, иако сега не се важи сепак, La casa de papel нормално, Lost е чисто срање па ќе гласав за другата :D
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
996
Поени од реакции
1.763
Prison Break, пошто ја неам глеано другата.

Sherlock. Пошто е Шерлок.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom