(Кајгана избира) Најдобри серии на сите времиња

Статус
Затворена за нови мислења.

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Funfact или загревачки статистички податок
Еден од модераторите на под-форумов, од 62 дуели досега, само еднаш има гласано! Боље да не ви кажувам за кого гласал и против кого гласал, и најважно, да не ви ја кажам ПРИЧИНАТА зошто гласал... дека е тешко да се открие демек, бу-ху.
Дали вториот глас ќе му биде во финалето?
Останува да видиме.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Ја пратев темава редовно иако ниту еднаш не главав (не знам ни дали има некои критериуми што треба да ги исполнам за да може да гласам искрено), ама ако можам ете во финалево еден глас за Lost во чест на Ио. :D
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Не дека некого ќе го интересира, ама сепак: еве го мојот топ 6:

1. Six Feet Under
2. Game of Thrones
3. Downton Abbey
4. Lost
5. The Killing
6. The Leftovers

Сите серии ми испаднаа уште на старт. :( Ама ете, една е во финале! :)
Skoro isto, ne moze da mi kaze nikoj deka Lost I BB se podobri od Six feet under
Just heartbroken :place: :cautious:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.901
Inace lost, da se iskupam
jacobmib.JPG


Како може серија за која и самите нејзини најхардкор фанови сметаат дека има, најблаго речено „незадовлителен епилог“ да биде подобра од серија која низ целото прикажување нема никаков пад во квалитет.
Прво, "незадоволителен епилог" и "пад во квалитет" не е исто. Лост никако не може да има задоволителен епилог затоа што има илјада можни краеви и очекувања од фан базата. Никако не може да им угоди на сите и како и да завршеше ќе имаше незадоволни. ББ од друга страна има само еден можен крај, ВВ мора да умре и се што правеше мора да има катастрофален ефект врз најблиските. Така да единствен начин за незадоволителен епилог би бил ВВ да го победи ракот, да избега со жена му и децата во Мексико и серијата да заврши со нив како пијат коктел на плажа :)

Да не ме сфатите погрешно, и јас сум фан на ББ, ама тоа што постојано држи ниво ви е како џокер кој го вадите на секаде. Тоа е една работа и секоја чест, многу тензична серија, те држи во неизвесност до крај. Покрај тоа, ББ продукциски е перфектна, иако ретко кој од ББ фановите го спомнува тоа. Но тоа е само еден фактор. На крајот, ББ има 62 епизоди а Лост има 121, скоро дупло, и не е така лесно на таа бројка да бидеш најдобар по тој критериум.

Лост не се мери во бројки, Лост е емоција, страст, патување. Во Лост можам да се поврзам и да засакам голем број на ликови кои едноставно се прекрасно обработени. Сторителингот на нивните животни приказни е фанстастичен. Лост е за втора шанса, почнување одново, станување подобар човек...

ББ ја сметам за најдобра крими серија на сите времиња. Но ББ иако е модел-серија што значи дека има импакт врз телевизијата (BCS, Ozark...) не е уникатна серија, т.е. лесно може да се реплицира. За Лост фановите се уште прашуваат по нетов, дајте некоја слична серија... а слична серија нема. 10 години по завршувањето на Лост никој нема направено серија која е слична на Лост или буди слични чувства кога ја гледаш. Најблиску беше Fringe со мистериите но пребрзо ги одговорија, и тоа покажува дека биле во право кога не ги решавале мистериите (како што сакавме). Кога ќе ја решиш мистеријата, ништо не останува.

Може уште тон работи да се напишат ама доста е. Честито победа на ББ-фановите, најбројни сте и се држите до серијата што е за респект. Ме радува што Лост како постара серија не е заборавена и стигна до финале.

@Zlatikevichius фала за темава, уживање беше. Дај сега направи една за ситкоми да видиме кој е втор најдобар ситком на сите времиња :pos:
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Iako LOST e fenomenalna voznja, unikatna serija i mozda serijata so najgolem impakt, mojot glas vo finalevo odi za najdobroto nesto snimeno vo filmskata industrija bilo serija ili film, 7 godini podocna uste ne se najde nesto na blisko nivo i zalam sto Breaking Bad mi bese edna od prvite serii izgledani, nisto ama bas nisto ne vervam da ja nadmine ovaa filmska umetnost i za kraj pismoto od Sir Antony Hopkins! :place:


Dear Mister Cranston,
I've just finished a marathon of watching 'BREAKING BAD' – from episode one of the First Season – to the last eight episodes of the Sixth Season. A total of two weeks (addictive) viewing. I have never watched anything like it. Brilliant! Your performance as Walter White was the best acting I have seen – ever.
I know there is so much smoke blowing and sickening bullshit in this business, and I've sort of lost belief in anything really. But this work of yours is spectacular – absolutely stunning. What is extraordinary, is the sheer power of everyone in the entire production. What was it? Five or six years in the making? How the producers (yourself being one of them), the writers, directors, cinematographers... every department – casting etc... managed to keep the discipline and control from beginning to the end is awesome.
From what started as a black comedy, descended into a labyrinth of blood, destruction and hell. It was like a great Jacobean, Shakespearian or Greek Tragedy.
If you ever get a chance to – would you pass on my admiration to everyone – Anna Gunn, Dean Norris, Aaron Paul, Betsy Brandt, RJ Mitte, Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Steven Michael Quezada – everyone – everyone gave master classes of performance... The list is endless.
Thank you. That kind of work/artistry is rare, and when, once in a while, it occurs, as in this epic work, it restores confidence. You and all the cast are the best actors I've ever seen. That may sound like a good lung full of smoke blowing. But it is not. It's almost midnight out here in Malibu, and I felt compelled to write this email.
Congratulations and my deepest respect. You are truly a great, great actor.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom