Кајгана готвач vol.45 [гласање: панцероти]

Која е најдобрата панцерота според вас?


  • Вкупно гласачи
    95
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ќе ни простите овој месец имаме оправдање секако за каснење.

Панцероти

Будалото една филмска панцерота

bdaletinka.jpg

По него Бобче се покажал

bobce.jpg

bobce2.jpg

Мордекај свртил една домаќинска панцерота сос патлиџанче

mordekaj1.jpg

mordekaj2.jpg

Ненси со закон панцероти на терен

Nancy.JPG

Мушичка ги засука ракавите и направи

musicka1.jpg


Гласајте.
 

legend

legend is back
Член од
25 април 2008
Мислења
1.518
Поени од реакции
224
@Nancy* ептен сексилави се за тоа :)
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
@budaletinka_r БРЗО ПРАЌАЈ РЕЦЕПТ ВО ПП ! :eek:
Тестото стандард вода,квасец,шеќер,сол,зејтин,брашно ,филот е доматно пире со оригано,кашкавал и мартадела. Зимаш топка тесто ја сукаш/тегнеш во круг и ставаш фил какко на сликите ,правиш витка и толку
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Мразам коа некој како мушичка ќе претера со кечапот. Другото и е фино, ама кечапот бе.. :cautious:
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
560
Поени од реакции
434
Ај молим те дај ми точни податоци :| колку брашно,вода колку зејтин ова она..колку испаѓаат?
Тестото стандард вода,квасец,шеќер,сол,зејтин,брашно ,филот е доматно пире со оригано,кашкавал и мартадела. Зимаш топка тесто ја сукаш/тегнеш во круг и ставаш фил какко на сликите ,правиш витка и толку
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Wait, нели веќе имаше ваква тема? :cautious:
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Ај молим те дај ми точни податоци :| колку брашно,вода колку зејтин ова она..колку испаѓаат?
Јас со тестото не работам со мерки ,се научив од око се и нема утки али ке пробам. ПП не можам да ти пратам па тука ке ставам

1кг брашно
1квасец
една кафена лажичка сол
2Лажички шеќер
Пола шоља за кафе - зејтин
Топла вода (не премногу да не умре квасецот) 200-300мл

Во некој мал сад (Ѓезве ,шоља за чај...) ставаш квасецот шеќер ,сол , малку топла вода и една лажица брашно ,ги мешаш да се разложи квасецот,покриваш со капак и оставаш да стаса квасецот
Го ставаш скоро цело брашно во сад и ставаш зејтин ,квасецот и вода по малку и месиш дур не стане таман тестото.
Нека стаса убаво и делиш топки (ваљда 8 од кило брашно) топките ги сукаш како во елипса и ги филуваш кечап,кашкавал,салама,......што било ,со се можеш да ги направиш.
После јас зимам вода и ги мачкам краевите на тестото и го преклопувам , правам витка ,мачкаш со јајце и ставаш сусам,ким,мак.... подмачкуваш тавата со кристал маргарин и ставаш врз панцеротите малку маргарин коцки и печеш на 200-220-250 10-15 мин (зависи од шпоретот ова)
толку.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Цревата ме кркорат така што сеедно ми е кој-кое е најубави оти сите се убаи хм хм што знам Ненси или Боб, посебно од Боби што стави спанаќ или штавеј јас таква лапачка сакам :D
 
A

aye

Гостин
Мразам коа некој како мушичка ќе претера со кечапот. Другото и е фино, ама кечапот бе.. :cautious:
На големо се зафркнав со кечапот, среќа мајонез не ставив :D али тоа е прв пат учествувам на вакви натпревари и си мислев као демек за декорација али само ја уништив сликата, а иначе вкусно беше :) но нели од грешките се учиме па следен пат ќе гледам помалку да го користам ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom