Кајгана готвач vol. 182 [гласање: Мекици или пишии]

Гласам за:


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Ми се пријаде од сликиве, ама многу касно е за праење мекици:(.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
,,,ako e po pravo vistinska mekica ima Violetova,,,
,,,se znae bre shto e mekica bez polnetici ili drugi dodatoci,,,
,,,iPS,,,da si go jadete nosot oti sega me razjadovte,,, :confused: :icon_mrgr:
 
T

Torchyrus

Гостин
@chef_cook многу си зимаш при срце бро...уживај малку...цело време нешто мудруваш и наоѓаш замерки, океј е...
Термините се измешани насекаде во државава и конкретно не може да се дефинира бидејќи начините на подготовка и називите варираат од регион до регион.
И двете мои баби од различни краеви пишиите ги прават на овој начин и јас ги припремам исто, а така и ги викам и не планирам инаку.
Тестото дали е утнато или не, додека е вкусно и убаво е небитно, да пробаш па да кажиш ајде...ама вака од око...
Мислев на пишии и зададов тема пишии, мекици е за да не биде толку ограничено и со цел да има повеќе пријавени и плус во СК како што знам пишиите ги викаат мекици.
Мекици кај нас е сосем друго и се прават различно од пишиите најчесто за новороденче и се раздава по роднини и пријатели, јас ги немам правено.
За питулици еве некоја фотка од интернет, ова го викаме питулици.
pitulitsi-1.jpg
Ова е последно кај што влевам во ваква дискусија како дали селското е со три вида месо или мекиците се пишии и обратно.
Не е дефинирано и муабетот нема крај.
*Воздржи се од некоја саркастична реплика...
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Начините на подготовка и називите варираат, а пишиите не смеат да се полнат пошто така се панцероти. :icon_lol:

Секој си праи по свое. За мекиците ние правиме помеко тесто од кисело млеко, пишиите ги сукаме и се малку покрцкави, ги замесуваме со вода. Сѐ дур се држиме до темата океј е. Помалку филозофии, повеќе готвење. :D
 
T

Torchyrus

Гостин
Начините на подготовка и називите варираат, а пишиите не смеат да се полнат пошто така се панцероти. :icon_lol:

Секој си праи по свое. За мекиците ние правиме помеко тесто од кисело млеко, пишиите ги сукаме и се малку покрцкави, ги замесуваме со вода. Сѐ дур се држиме до темата океј е. Помалку филозофии, повеќе готвење. :D
Баш така.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
цело време нешто мудруваш и наоѓаш замерки
оќеј е бро,не мислев ништо лошо,олабај се,многу си напет.
И со селското ти пишав,неам намера да те дискредитирам,јер ти си фуд блогер,и мора да се навикнеш на негативна критика...
да знаев дека си волку осетлив немаше да пишам.
ама вака од око...
каква рецензија можам да ти пишам од око,нема да ти се верува,а тек да пробам))))
Помалку филозофии, повеќе готвење.
Стварно се извинувам,али професионална деформација,посилно е од мене.Ветувам дека нема да шмрљам повеќе! :smirce: :backa:
 
T

Torchyrus

Гостин
@chef_cook
Слободно отворен сум за критики, критиките се тоа што ми треба.
Ако нема критики, нема подобрување.
Ти дадов прифатливо објаснување и мое гледиште на темата, слободно и ти можеш некогаш да си дозволиш за некоја поопширна рецензија, а не муабети од типот "иначе на сите ви е утнато тестото".
И можеш да употребуваш по фини зборови од "јер ти си" за навистина да не изгледа дека не мислиш нешто лошо и да бидеш подобро сфатен.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom