Кајгана готвач vol. 173 [гласање: Бургер]

Гласам за:


  • Вкупно гласачи
    61
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
А ова со сликиве од Кемпински не разбирам како воопшто учествува на натпреваров...
Прво не сум ова,не сум предмет!
Чоек сум.
Второ,зашо не разбираш?
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.258
Гласам за бијонс пошто ми се свиѓа бојата на лакот што го искористила, секако бургер не е тоа :pos: :pos: :pos:
,,, :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: ,,,,aj aj,,,taka odi toa,,,:ROFLMAO: prvo lakot pa prsteto pa rakata pa ramoto pa na kraj cela ke ti se свиѓа,,,:pos::icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:

И јас гласав за бијонс, нашата докторка од алиекспрес:love:
,,,auuuu Ron i na tebe lakot ili bojata na lakot,,,:ROFLMAO::icon_mrgr:
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Прво не сум ова,не сум предмет!
Чоек сум.
Второ,зашо не разбираш?
Па натпревариве се за да презентираме што сме направиле, а не да редиме слики со бургери од Кемпински.
И да, имам работено во кујна со бригада, можит си хед шеф во Кемпински, можит си дишвашер, ама сликиве дефинитивно секој мојт да ги спуштит од на интернет и да учествуват на натпреваров.
Друго, бургерот не излегува секогаш како на сликите, па дури и исти шеф да го правел.
Трето кога се прави менито за кујната или за било каква презентација, сликите се едитирани со најразлични ефекти, и од 100 слики најубавата ја ставаат на менито или веб страната..
Четврто, дома сигурно ја немаш опремата и продуктите што ја има кујната во Кемпински.

Да продолжам?
Автоматски споено мислење:

Брооо секоја почит за вегетаријанците ама јас си поштовам месо и веге бургер не би јадела ниту правела. :D
Па истакни го бе плескавичето, кашкавалот, марулата... биди малку ко Мекдоналдс. Тоа гревчето мевцето едвај се гледа, едвај, само пиперки компири на сите страни :D
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
ама сликиве дефинитивно секој мојт да ги спуштит од на интернет и да учествуват на натпреваров.
Да сликиве,се земени од инстаграм,но тоа не значи дека не се мој. Скоро 90% од сликите на тој инстаграм во период од ноември 2012 до ноември 2018 се моја работа.
Озбилно мислиш,дека ќе постирам слики украдени од интернет,кога живееме во 2020 година,и секоја слика може да се провери?
Друго, бургерот не излегува секогаш како на сликите, па дури и исти шеф да го правел.
тоа у 7ца е така,или таму кај шо си работел,кај што нема стандарди.
Четврто, дома сигурно ја немаш опремата и продуктите што ја има кујната во Кемпински.
ова ти е чиста небулоза.Али у реду е.
Нежа да пишувам и постирам повеќе ништо на темиве поврзани со готвење.
Не ми се расправа,пошто пишуваш глупости,а не знаеш ни кој сум ни што сум.
@shumecha.tableta или некој друг модератор,избришете ги бургерите,ве молам,и симнете ме од натпреварот.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.733
Поени од реакции
24.373
Доста со негатива! Не е битно кој каде ја припремал порцијата, или што опрема се користела при приготвувањето на храната, битно е да си готвиме и да се дружиме. Јас лично можам да кажам за мене дека натпреварите ме инспирирале да готвам и кога не ми се готвело, ми ја разработиле креативноста да си „играм“ со храната додека ја украсувам порцијата итн. Се надевам дека истиот ефект ќе го има кај повеќе луѓе, наместо да се деградираме и критикуваме, треба да цениме што некој се потрудил да подготви нешто.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.709
Поени од реакции
6.839
Мене ми е многу невкусно смеење на туѓа чинија. Може нешто да не ми се допадне, не би го јадел, не би го ни гласал. Ама, никогаш не би си дозволил да му се смеам на човека за оброкот!
Автоматски споено мислење:

@chef_cook, продолжи, те молам. Пријатно е овде дружењето со тебе
 
T

Torchyrus

Гостин
Неосновани се мислењата на Никола за Chef Cook кој мислам дека треба да е најреспектиран на овој подфорум...
Не е битно каде, како и со што е правено јадењето се додека е НЕГОВА креација.
Како што пишав и на едно прашање предходно во темата, мислам се важи и може да учествуваш ако си тој што ги прави седнвичите и во локалната сендвичара, а не пак во некое така елитно место...
Цело време ќе има некој што ќе мрчи...Ова многу ме потсеќа на една не така дамнешна дискусија во подфорумот фотографија со рики сезнајкото ...
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Реално и јас правам 100 слики од скоро секое јадење што ќе го направам, на моите им е смачено на секое да ме чекаат да го изнаштрапам јадењето од секоја можна страна и да му ја најдам најфотогеничната. Тоа се посебни ритуали кај мене, после сликањето двојам слики, па ставам контрасти, тракатанци (имам спомнато и во друга тема тука за истово).
Плус, за да се направи еден бургер не се потребни никакви посебни продукти или опрема.

Ниту еднаш се немам посомневано во способностите и фотографиите на @chef_cook така што бришење и тргање слики не доаѓа во обзир. :D Цело време во гурманско се стремиме да привлечеме што е можно повеќе членови, да биде што е можно поинтересно, да нѐ има од сите врсти на ентузијасти во готвењето, да се мотивираме да готвиме што е можно повеќе, а не да се бркаме и да се објаснуваме кој и зошто победил, пошто тоа е најмалку битно. Готвачот мируваше некоја година, од што едвај се пријавуваа по двајца. Постоеше правило кое гласеше тој што победил и ја предложил темата - автоматски да нема право да учествува, за да не биде нефер спрема другите. Тоа правило повеќе не важи, логично, за да има повеќе пријавени. Како што не е интересно да се играат друштвени игри со двајца, така и натпревариве не беа толку забавни. Ама веќе не е така, успех е што во гурманско во последниов период нѐ има повеќе и е толку разиграно, дури и темата - што готвиме во моментов никогаш не била поактивна. Да продолжиме да си даваме идеи. :D

Шеф, врати се назад у гурманско, кај си тргнал? @Torchyrus да видиме што тема ќе ни смисли. :D
 
T

Torchyrus

Гостин
Уште пред некој ден простирав во темата Риба што ќе правам утре и дека сум многу возбуден за тоа.
Ќе биде за роденден на мој најдобар другар
IMG_20200711_163759.jpg
Така да...тоа е тоа..
Риба нека биде наредна тема...
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Да сликиве,се земени од инстаграм,но тоа не значи дека не се мој. Скоро 90% од сликите на тој инстаграм во период од ноември 2012 до ноември 2018 се моја работа.
Озбилно мислиш,дека ќе постирам слики украдени од интернет,кога живееме во 2020 година,и секоја слика може да се провери?

тоа у 7ца е така,или таму кај шо си работел,кај што нема стандарди.
ова ти е чиста небулоза.Али у реду е.
Нежа да пишувам и постирам повеќе ништо на темиве поврзани со готвење.
Не ми се расправа,пошто пишуваш глупости,а не знаеш ни кој сум ни што сум.
@shumecha.tableta или некој друг модератор,избришете ги бургерите,ве молам,и симнете ме од натпреварот.
Друже, многу жестоко реагираш за некој што фактите се на негова страна.
Едноставно е. Постираш слика од бургер за кој НЕ ЗНАМ дека си го правел ти.
Ај постирај слики од текот на правењето на бургерот. Во тек на печењето и составувањето... ето да бидам појасен.
Не знам шо толку приказни кога си возрасен и разумен...
И ако одиш до тие крајности да не трпиш критики и да се повлечиш од натпреваров.. тогаш така нека е.
Јас немам никакво право да ти забранам, си постојат модератори за тоа.. само едноставно ти укажвам - безразлика дали си Гордон Ремзи или Џејмс Оливер, не е фер да учествуваш со слики за кои нема потврда дека ти си ги правел, на сметка од останативе членови кои се труделе да создадат свој бургер.
Па ево, и кујната на Кампински нека е, ама покажи слики од творбата, а не од резултатот само.
Се надевам ќе ме разбериш.
Автоматски споено мислење:

Доста со негатива! Не е битно кој каде ја припремал порцијата, или што опрема се користела при приготвувањето на храната, битно е да си готвиме и да се дружиме. Јас лично можам да кажам за мене дека натпреварите ме инспирирале да готвам и кога не ми се готвело, ми ја разработиле креативноста да си „играм“ со храната додека ја украсувам порцијата итн. Се надевам дека истиот ефект ќе го има кај повеќе луѓе, наместо да се деградираме и критикуваме, треба да цениме што некој се потрудил да подготви нешто.
Да бе Агда да цениме... и јас сум за тоа. Сакаш да ставам аватар од шеф и да постирам слики од Нома ресторанот во Копенхаген?
Па цениме и мене и поштовај ме.. мисли позитивно..
Не. Која сака нека е. Не шеф да бил во Кампински.. кај сака нека е. Од респект према сите други, треба да поштова и да постира вистинска слика а не да спушта од менито или од нет.
Ама вие си знаете...
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
Де бре, еден ден за гласање само. Бургерот на Агда, ме освои со кашкавалот, нигде не ставаат ко што треба кашкавал :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom