Кајгана готвач vol. 173 [гласање: Бургер]

Гласам за:


  • Вкупно гласачи
    61
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.708
Поени од реакции
6.837
Друже, многу жестоко реагираш за некој што фактите се на негова страна.
Едноставно е. Постираш слика од бургер за кој НЕ ЗНАМ дека си го правел ти.
Ај постирај слики од текот на правењето на бургерот. Во тек на печењето и составувањето... ето да бидам појасен.
Не знам шо толку приказни кога си возрасен и разумен...
И ако одиш до тие крајности да не трпиш критики и да се повлечиш од натпреваров.. тогаш така нека е.
Јас немам никакво право да ти забранам, си постојат модератори за тоа.. само едноставно ти укажвам - безразлика дали си Гордон Ремзи или Џејмс Оливер, не е фер да учествуваш со слики за кои нема потврда дека ти си ги правел, на сметка од останативе членови кои се труделе да создадат свој бургер.
Па ево, и кујната на Кампински нека е, ама покажи слики од творбата, а не од резултатот само.
Се надевам ќе ме разбериш.
Автоматски споено мислење:


Да бе Агда да цениме... и јас сум за тоа. Сакаш да ставам аватар од шеф и да постирам слики од Нома ресторанот во Копенхаген?
Па цениме и мене и поштовај ме.. мисли позитивно..
Не. Која сака нека е. Не шеф да бил во Кампински.. кај сака нека е. Од респект према сите други, треба да поштова и да постира вистинска слика а не да спушта од менито или од нет.
Ама вие си знаете...
Ова е натпревар кој што спремил, а не кој што сликал!
Не гледам ограничување каде е спремено, дури ни кој сликал.
Не знам зошто некому, во случајов тебе, треба да му се прикажуваат фазите од спремањето.
Учествувај, ако сакаш да се забавуваш или мудрувај на друга тема.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.733
Поени од реакции
24.373
Да бе Агда да цениме... и јас сум за тоа. Сакаш да ставам аватар од шеф и да постирам слики од Нома ресторанот во Копенхаген?
Па цениме и мене и поштовај ме.. мисли позитивно..
Не. Која сака нека е. Не шеф да бил во Кампински.. кај сака нека е. Од респект према сите други, треба да поштова и да постира вистинска слика а не да спушта од менито или од нет.
Ама вие си знаете...
Николче, знаеш дека те ценам, ама не се согласуваме за ова.
Со должно поштовање, @gurman2 ти укажа на нешто во последниот пост... Стави пеер, стави било какви слики сакаш и учесвувај во натпреварот. Во подфорумов имаш две активни модераторки кои активно учествуваат во темите и имаат увид на тоа кој што постира во нив и колку тие слики што се поставени се легитимни. За волја на вистината, претходно се уловени членови кои имаат учествувано со слики симнати од интернет и се тргнати од натпреварот, а во ниеден момент не видов ниедна од нив да реагира за сликите на шеф.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
@Нuкола не постојат такви правила, а тие што веќе постојат, важат за сите подеднакво. Ако он треба да поставува слики од процесот кога го правел јадењето, тогаш сите ќе треба. А тоа искрено ми нема апсолутно никаква смисла, не сите сликаат и имаат можности како и вишок време дур готват да се замараат со сликање. Плус тоа дозволено е пријавување со стари фотографии, впрочем и која е логиката да не е...

Во првото мислење во темата убаво се објаснети правилата и никако не е фер измислување на нови. Со исклучок на правилото за времетраењето на пријавувањето и гласањето, бидејќи истото зависи од интересот на членовите за конкретната тема.

 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Друже, многу жестоко реагираш за некој што фактите се на негова страна.
Жестоко реагирам,затоа што знам кој сум,и каков пат сум поминал за да станам тоа што сум.А ти ми викаш,дека лажирам.Уште ми докажуваш.
Ај постирај слики од текот на правењето на бургерот. Во тек на печењето и составувањето... ето да бидам појасен.
Нажалост немам,ти реков дека сликите од бургерот и слајдерите се симнати од официјален инстаграм профил,но се моја работа.Да друже,скоро 6 години бев еxecutie sous-chef,chef de cusine и executive chef у Кемпински.
Сакаш да ставам аватар од шеф и да постирам слики од Нома ресторанот во Копенхаген?
Профилов е направен пред 10 години,кога уште бев АСК,а chef cook,беше сон.
Веродостојноста на истиот можат да ја проверат администраторите.Од кок ИП адреси сум се регистрирал,и слично.
Кога денес би правел профил не би го земал истото име.100%
Профилот е регистриран на меил,со моето вистинско име и презиме. Веродостојноста на мојата личност,исто така може да се провери на социјалните медиуми.
Зашто си толку скептик? Не може Македонец,да биде успешен,во интернационална компанија?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.059
Поени од реакции
57.305
Кој краде фотка сигурно нема да дозволи име на хотел/ресторан/сендвичара да се чита :)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.544
Поени од реакции
21.491
Профилов е направен пред 10 години,кога уште бев АСК,а chef cook,беше сон.
Веродостојноста на истиот можат да ја проверат администраторите.Од кок ИП адреси сум се регистрирал,и слично.
Кога денес би правел профил не би го земал истото име.100%
Профилот е регистриран на меил,со моето вистинско име и презиме. Веродостојноста на мојата личност,исто така може да се провери на социјалните медиуми.
А где је печат?
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Жестоко реагирам,затоа што знам кој сум,и каков пат сум поминал за да станам тоа што сум.А ти ми викаш,дека лажирам.Уште ми докажуваш.
Нажалост немам,ти реков дека сликите од бургерот и слајдерите се симнати од официјален инстаграм профил,но се моја работа.Да друже,скоро 6 години бев еxecutie sous-chef,chef de cusine и executive chef у Кемпински.
Профилов е направен пред 10 години,кога уште бев АСК,а chef cook,беше сон.
Веродостојноста на истиот можат да ја проверат администраторите.Од кок ИП адреси сум се регистрирал,и слично.
Кога денес би правел профил не би го земал истото име.100%
Профилот е регистриран на меил,со моето вистинско име и презиме. Веродостојноста на мојата личност,исто така може да се провери на социјалните медиуми.
Зашто си толку скептик? Не може Македонец,да биде успешен,во интернационална компанија?
Те проверив бе друже не се секирај.. знам дека твое дело се бургерите, те вервам.
Иако мислам дека секоја творба е уникатна и супер би било да видиме како го правиш бургерот, сепак во интерес на темата и останатите ќе престанам со муабетов и му честитам на победникот.

Агда и Шумеча се разбираме женски, не мислев да ви менвам правила ич ич.. вистински верував дека неможе со слики од нет.
Барем такви беа правилата кога јас учествував пред неколку год..
 
Последно уредено:

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.401
Кока, нешто си нервозен...

Што има врска каде се сликите хостирани, сум ставал тука слики што ми биле закачени претходно на социјална мрежа, не мора да се сликани специјално за натпреваров или за форумов. Не знам што толку паничиш, @chef_cook на подфорумов е респектиран член, апсолутно НИКОЈ тука не му мава Search Google for this image...
Биле припремани бургерите во Кемпински, тоа ти смета. Голем К*Р каде се припремани, радо тоа би го гледал и би се инспирирал, отколку да го гледам ѓубрено од бургер спреман од мизерната докторка Бијонс.
Целта на натпреварите овде не е само да се гласа и да се фалиш, туку да инспирираш некој друг барем да проба да те имитира, да си приготви нешто по дома и да биде ќеф сам со себе, а богами и со тие што ќе го јадат истото.

Дај смири се, аман. Реагираш како да ти го украл бургерот од маса дома. Па и бараш да постирал слики од процесот на приготвување ццц
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Убо море убо. Ето, му се извинав на тој респектираниот член и егзеќутиф шеф и то е то...
Шо сеа дан сакат и да му клекнам на колејнци?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom