Кајгана готвач vol. 165 [гласање: Компири]

За кого ќе гласате?


  • Вкупно гласачи
    49
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
1.236
Поени од реакции
8.934
Ја поубаво и поперфектно испржени компири не сам видеја. Права уметност.Види гу боја. Ѕвезда.
А и потег сс салфетку одоздола да упие мрсн.Праф домаќин.
Браво Дани!!!

ps. Шуштеќа направила мандалу : D
 
Член од
15 април 2019
Мислења
535
Поени од реакции
682
Mojot glas ide za predlog br.1 iako site se jaki :)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
20.509
Поени од реакции
42.691
Ја поубаво и поперфектно испржени компири не сам видеја. Права уметност.Види гу боја. Ѕвезда.
А и потег сс салфетку одоздола да упие мрсн.Праф домаќин.
Браво Дани!!!

ps. Шуштеќа направила мандалу : D
Криво ми е што не направив убава слика (оваа додека пржев ја праќав во чет пред недела дена, па ја ресторирав од избришани), а периодов слабо јадам пржен компир за да сликнам нова.
Дури не ни планирав да бидам дел од гласањево, само се пофалив со моето ремек дело во другата тема, пошто друго речиси ништо не готвам :D

Кога сме кај компирот, можда 15тина години не дозволувам друг да ми пржи (само јас на други може).
Компиров е кривопаланечки, погодна е земјата таму за компири. Од скопскиов се разликува многу и во боја и во вкус.

Го поштуем вака во plain форма. Само посолен и на страна може мајонез со кари.

За крај рецептот да го кажам :D
- Приближно еднакво исецкани
- Прво убаво да се загрее зејтинот па да се стават на пржење
- Најчесто во камена тава ги пржам пошто не лепи воопшто (лесно е за превртување и промешување)
- И малку подолго да се остават на пржење, да добијат убава боја и да станат крцкави
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.512
Поени од реакции
3.699
moj glas ode za @shumecha.tableta obrazlozenie prekrasena dekoracija steta so ne mozam da ucestvuvam bez slika inaku recepti znam mnogu primer sega ima mlad kompir,krompir salata ili restovan krompir pozzzz
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.538
Поени од реакции
42.342
Видов помфрит со сирење и тука инстантно прекинав да глеам даље и не гласам.
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.380
Поени од реакции
3.570
Пршжено компирче си е пржено компирче, ем на @Dani (y) одлично изгледа. Само шо ја напинив торбата пред саат време сега одма стрв ме фана. Тако да одвај ќе чекам да огладнам накај 2 саат да си спржам малце :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom