Кајгана готвач vol. 144 [гласање: Сѐ од варени јајца]

Глас за:


  • Вкупно гласачи
    53
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
2.970
Поени од реакции
16.265
Еве не' истите од прошлиот пат. :rolleyes:

@Sungerot Bob
Марула, јајца, оцет, зејтин и ротквица.


@Goodfella
Ориз со мешавина зеленчук, пилешко филе, јајца, зејтин, вегета, бибер и чили.


@Agda Beata
Јајца, зелена салата, краставица, авокадо и ракчиња во ајоли сос.


@shumecha.tableta
Патлиџан, кашкавал, тиквички на скара, јајца, пилешко филе и краставица. Премазот е од павлака, топено сирење и путер.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.469
Мојот глас оди кај @Agda Beata. Не сум некој љубител на ракчиња, но ладни сендвичи многу сакам:)
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
9.740
Поени од реакции
14.208
1. Дизајнерски @Agda Beata
2. Количински, квалитетно и со повеќе содржини @shumecha.tableta
3. Ориз каков што сакам јас од @Goodfella
4. Салатката на @Sungerot Bob е топ и профи но содржински слабо иако таква салата ми е слабост во комбинација со LR :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.669
Поени од реакции
9.873
... готвењето е уметност која ги влучува сите наши сетила на вкус, мирис, вид и накрај разбира се посакуваност од главниот центар - мозокот !
одсекогаш сум била против едноставно јадење количински на едно место како една крајност но и одсекогаш сум била против претерано украсување и задржување на ситни детали што повеќе прстите брчкаат во јадењето отколку тоа има ефект, велам не сакам да јадам уметничка слика таа е за гледање, во друга крајност...
...како и да е пред да гласам ги погледнав сите приложени мостри на храна со јајца, па би сакала да искоментирам и да го споделам моето мислење :
@Sungerot Bob ги запази сите параметри на убава поставена маса со позадина на соодветниот зелечук кој одава смирувачи хоризонт, идеална одбрана посуда, идеално исечени парчиња и кога требаше да биде мојот фаворит даден глас приметив дека пресечените јајца, посебно горното лево има на својата белка останата вапсана црвена боја што не е допустливо макар било тоа прехрамбена боја....
@Goodfella направила три грешки, преголеми пресечени јајца на едно место чија белка скоро на сите е црвена од вапцана црвена боја која не е остранета посебно десно горно кое е скоро модра, како и недопустливо пре_биберување на одредени места посебно лево горе каде човек и да дегустира ќе се скине кивајќи од толкава покиреност со бибер кое не е допустливо за добар тек во исхрана...
@Agda Beata со уште малку труд ќе ја доловеше убавината на аранжираност, но остана така само поставено на дрвена даска без идеја во што ќе биде принесено и уште поважно прашање како истото ќе се јаде-гризне ? има да се распаднат сите компоненти...
@shumecha.tableta го исполнува мојот критериум за НАЈ фотка и НАЈ јадење со јајца со сите параметри со позитивни оценки, идеално поставени продукти во вид на торта да секој пресече колку сака, а целото да остане пак идеално со сите продукти цврсто споени без лигавење на некој слој иако богами има различен конзистентен материјал, убаво за око и можност за фантазирање за аранжираноста...
честитки до сите учесници, мојот глас дефинитивно овој пат оди за @shumecha.tableta (y)
 

chef_cook

milf's hunter
Член од
25 октомври 2011
Мислења
2.342
Поени од реакции
6.654
... готвењето е уметност која ги влучува сите наши сетила на вкус, мирис, вид и накрај разбира се посакуваност од главниот центар - мозокот !
одсекогаш сум била против едноставно јадење количински на едно место како една крајност но и одсекогаш сум била против претерано украсување и задржување на ситни детали што повеќе прстите брчкаат во јадењето отколку тоа има ефект, велам не сакам да јадам уметничка слика таа е за гледање, во друга крајност...
...како и да е пред да гласам ги погледнав сите приложени мостри на храна со јајца, па би сакала да искоментирам и да го споделам моето мислење :
@Sungerot Bob ги запази сите параметри на убава поставена маса со позадина на соодветниот зелечук кој одава смирувачи хоризонт, идеална одбрана посуда, идеално исечени парчиња и кога требаше да биде мојот фаворит даден глас приметив дека пресечените јајца, посебно горното лево има на својата белка останата вапсана црвена боја што не е допустливо макар било тоа прехрамбена боја....
@Goodfella направила три грешки, преголеми пресечени јајца на едно место чија белка скоро на сите е црвена од вапцана црвена боја која не е остранета посебно десно горно кое е скоро модра, како и недопустливо пре_биберување на одредени места посебно лево горе каде човек и да дегустира ќе се скине кивајќи од толкава покиреност со бибер кое не е допустливо за добар тек во исхрана...
@Agda Beata со уште малку труд ќе ја доловеше убавината на аранжираност, но остана така само поставено на дрвена даска без идеја во што ќе биде принесено и уште поважно прашање како истото ќе се јаде-гризне ? има да се распаднат сите компоненти...
@shumecha.tableta го исполнува мојот критериум за НАЈ фотка и НАЈ јадење со јајца со сите параметри со позитивни оценки, идеално поставени продукти во вид на торта да секој пресече колку сака, а целото да остане пак идеално со сите продукти цврсто споени без лигавење на некој слој иако богами има различен конзистентен материјал, убаво за око и можност за фантазирање за аранжираноста...
честитки до сите учесници, мојот глас дефинитивно овој пат оди за @shumecha.tableta (y)
Не се фурај у филм на гастрономски критичар,врска немаш.Гласам за @Agda Beata затоа штое врв!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.669
Поени од реакции
9.873
Не се фурај у филм на гастрономски критичар,врска немаш.Гласам за @Agda Beata затоа штое врв!
...а бе брат, гласај си ти, кој ти брани, ако сакаш носи ја и дома твој проблем, натпреварот е секој да си каже што има да си каже доколку има и това некој 30 реченици некој три зборчиња зависи од врската што ја има :D
@Agda Beata немој случајно да си се излажала ќе ме разочараш ;)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.694
Поени од реакции
16.597
...а бе брат, гласај си ти, кој ти брани, ако сакаш носи ја и дома твој проблем, натпреварот е секој да си каже што има да си каже доколку има и това некој 30 реченици некој три зборчиња зависи од врската што ја има :D
@Agda Beata немој случајно да си се излажала ќе ме разочараш ;)
За што да се лажам?
 
C

cige

Гостин
За сунѓерот гласав, не ми се верува. Ааауу овој со биберон, зошто сите пријавени ги кандидирате, нека има некој да филтрира.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.324
Поени од реакции
851
Гласав за Гудфела, ми се допаѓаат јадења со ориз.

Јас сум првиот со глас за Гудфела :)
Да можеше за двајца да се гласа, тогаш и јас ќе гласав за него, ама вака ми испадна со тешка мака да одберам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom