Кајгана готвач vol. 139 [гласање: Компир манџа]

Глас за:


  • Вкупно гласачи
    33
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Прв сум па да дадам моја манаиза.

Манџата на Агда има големо исечени компири или има премала чинија, на два пати ќе ја исркаш, плус кофте, морковче, магданос, боја како што треба

Манџата на Патиенсе ми изгледа како да нема ништо внатре, дури ми личи како да е употребено премногу брашно во запршката, на ловоровиот лист не му е местото со компирот дава подруг вкус, ама гледајки дека има краставички можеби и би се вклопил.

Се на се мислам дека манџата на Агата е повкусна во реалноста (иако е влашка:icon_mrgr:)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Прв сум па да дадам моја манаиза.

Манџата на Агда има големо исечени компири или има премала чинија, на два пати ќе ја исркаш, плус кофте, морковче, магданос, боја како што треба

Манџата на Патиенсе ми изгледа како да нема ништо внатре, дури ми личи како да е употребено премногу брашно во запршката, на ловоровиот лист не му е местото со компирот дава подруг вкус, ама гледајки дека има краставички можеби и би се вклопил.

Се на се мислам дека манџата на Агата е повкусна во реалноста (иако е влашка:icon_mrgr:)
Ова за слика ли да ти пратам? :D

Зошто на оваков убав рецепт сме само две? :O
 
P

Patience

Гостин
дури ми личи како да е употребено премногу брашно во запршката,
Не е од тоа, туку веќе при крај кога е разварен компирот вадам неколку парчиња ги пасирам со виљушка па ги враќам назад за да ми биде троа погусто. Има и парчиња моркови внатре, ама ете не излегоа убаво на површина за сликање. Мевце немав, ама вкусна е и вака. :pipi:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Не е од тоа, туку веќе при крај кога е разварен компирот вадам неколку парчиња ги пасирам со виљушка па ги враќам назад за да ми биде троа погусто. Има и парчиња моркови внатре, ама ете не излегоа убаво на површина за сликање. Мевце немав, ама вкусна е и вака. :pipi:
Тоа е нема начин да пробаме, па да судиме по вкус, затоа гледајте да изгледа убаво и на изглед.

Ова за слика ли да ти пратам? :D
Каква слика?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398

Agda Beata , има предност со компир манџата, барем кај мене, оти кога ја погледав ми се пријаде и некако сокот има некоја привлечна сончева маслена привлечност и не се сомневам ниту во вкусот поради присуството на добро изработено месо-ќофте (y) мљаццццц !!!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Прв сум па да дадам моја манаиза.

Манџата на Агда има големо исечени компири или има премала чинија, на два пати ќе ја исркаш, плус кофте, морковче, магданос, боја како што треба

Манџата на Патиенсе ми изгледа како да нема ништо внатре, дури ми личи како да е употребено премногу брашно во запршката, на ловоровиот лист не му е местото со компирот дава подруг вкус, ама гледајки дека има краставички можеби и би се вклопил.

Се на се мислам дека манџата на Агата е повкусна во реалноста (иако е влашка:icon_mrgr:)
Можда не е запршка, компирот кога ќе се развари се топи, мене таа на Patience ми изгледа доста повкусна само што фали месо, оваа на Агда е гола вода со ќофтиња и по некој компир, али сепак тоа е ствар на укус. И манџа се сервира класично во голема чинија, и на нив двете тоа им е промашено.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Мојот глас оди кај @Patience. Некако чорбата ми личи по домаќински направена, по густо, а и комбинацијата со кисели краставички од туршија е иста како што јас ја јадам:)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Јас ќе си објавам, пошто сепак ја предложив темата и сакам да учествувам. Некој спомна дека до четврток можи да се става слика за учество, па затоа така и планирав, денеска ова да е на мени. Па ако не може да се стави на гласање, јбг, нека ужива народот во сликата ;).
DSCN68461.jpg
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
@bobipp те вметнав во изборот. Доколку некој сака има опција да го промени гласот. :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
...јас имам цврст карактер не менувам став, останувам на чинијата на Agda Beata и онака компир манџата на @bobipp е презејтинаста според мој вкус... :)
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
...јас имам цврст карактер не менувам став, останувам на чинијата на Agda Beata и онака компир манџата на @bobipp е презејтинаста според мој вкус... :)
Се што Агда спремила, посакуваш да го пробаш. До објективот ќе е...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom