Кајгана готвач vol. 139 [гласање: Компир манџа]

Глас за:


  • Вкупно гласачи
    33
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.818
Поени од реакции
1.232
Прв сум па да дадам моја манаиза.

Манџата на Агда има големо исечени компири или има премала чинија, на два пати ќе ја исркаш, плус кофте, морковче, магданос, боја како што треба

Манџата на Патиенсе ми изгледа како да нема ништо внатре, дури ми личи како да е употребено премногу брашно во запршката, на ловоровиот лист не му е местото со компирот дава подруг вкус, ама гледајки дека има краставички можеби и би се вклопил.

Се на се мислам дека манџата на Агата е повкусна во реалноста (иако е влашка:icon_mrgr:)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.524
Поени од реакции
15.600
Прв сум па да дадам моја манаиза.

Манџата на Агда има големо исечени компири или има премала чинија, на два пати ќе ја исркаш, плус кофте, морковче, магданос, боја како што треба

Манџата на Патиенсе ми изгледа како да нема ништо внатре, дури ми личи како да е употребено премногу брашно во запршката, на ловоровиот лист не му е местото со компирот дава подруг вкус, ама гледајки дека има краставички можеби и би се вклопил.

Се на се мислам дека манџата на Агата е повкусна во реалноста (иако е влашка:icon_mrgr:)
Ова за слика ли да ти пратам? :D

Зошто на оваков убав рецепт сме само две? :O
 
P

Patience

Гостин
дури ми личи како да е употребено премногу брашно во запршката,
Не е од тоа, туку веќе при крај кога е разварен компирот вадам неколку парчиња ги пасирам со виљушка па ги враќам назад за да ми биде троа погусто. Има и парчиња моркови внатре, ама ете не излегоа убаво на површина за сликање. Мевце немав, ама вкусна е и вака. :pipi:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.818
Поени од реакции
1.232
Не е од тоа, туку веќе при крај кога е разварен компирот вадам неколку парчиња ги пасирам со виљушка па ги враќам назад за да ми биде троа погусто. Има и парчиња моркови внатре, ама ете не излегоа убаво на површина за сликање. Мевце немав, ама вкусна е и вака. :pipi:
Тоа е нема начин да пробаме, па да судиме по вкус, затоа гледајте да изгледа убаво и на изглед.

Ова за слика ли да ти пратам? :D
Каква слика?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
5.980
Поени од реакции
8.614

Agda Beata , има предност со компир манџата, барем кај мене, оти кога ја погледав ми се пријаде и некако сокот има некоја привлечна сончева маслена привлечност и не се сомневам ниту во вкусот поради присуството на добро изработено месо-ќофте (y) мљаццццц !!!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.946
Поени од реакции
11.364
Прв сум па да дадам моја манаиза.

Манџата на Агда има големо исечени компири или има премала чинија, на два пати ќе ја исркаш, плус кофте, морковче, магданос, боја како што треба

Манџата на Патиенсе ми изгледа како да нема ништо внатре, дури ми личи како да е употребено премногу брашно во запршката, на ловоровиот лист не му е местото со компирот дава подруг вкус, ама гледајки дека има краставички можеби и би се вклопил.

Се на се мислам дека манџата на Агата е повкусна во реалноста (иако е влашка:icon_mrgr:)
Можда не е запршка, компирот кога ќе се развари се топи, мене таа на Patience ми изгледа доста повкусна само што фали месо, оваа на Агда е гола вода со ќофтиња и по некој компир, али сепак тоа е ствар на укус. И манџа се сервира класично во голема чинија, и на нив двете тоа им е промашено.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.464
Мојот глас оди кај @Patience. Некако чорбата ми личи по домаќински направена, по густо, а и комбинацијата со кисели краставички од туршија е иста како што јас ја јадам:)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
4.238
Јас ќе си објавам, пошто сепак ја предложив темата и сакам да учествувам. Некој спомна дека до четврток можи да се става слика за учество, па затоа така и планирав, денеска ова да е на мени. Па ако не може да се стави на гласање, јбг, нека ужива народот во сликата ;).
DSCN68461.jpg
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
2.821
Поени од реакции
15.079
@bobipp те вметнав во изборот. Доколку некој сака има опција да го промени гласот. :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
5.980
Поени од реакции
8.614
...јас имам цврст карактер не менувам став, останувам на чинијата на Agda Beata и онака компир манџата на @bobipp е презејтинаста според мој вкус... :)
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.613
...јас имам цврст карактер не менувам став, останувам на чинијата на Agda Beata и онака компир манџата на @bobipp е презејтинаста според мој вкус... :)
Се што Агда спремила, посакуваш да го пробаш. До објективот ќе е...
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom