Кајгана готвач vol. 134 [гласање: Риба]

Глас за:


  • Вкупно гласачи
    47
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.803
Поени од реакции
10.497
Се е ствар на вкус, од кулинарски аспект не е грешка да се користи цитрусно овошје и за таков вид на риба. Лично до сега немам ставено лимон на лососот, за мене нема поента да се расипува вкусот на добитната комбинација лосос + маслинов зејтин. Уште ако имам чаша Т'га или Александрија при рака не ми треба ни леб ни зарзавати со тоа (знам дека треба бело вино али мене ми лежи со црвено, sorry Агде).
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.960
Поени од реакции
11.410
лососов пред да стане популарна риба беше dirt cheap, нешто ко осличот. Сеа само за богаташи ко вас тука:(
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.529
Поени од реакции
15.630
лососов пред да стане популарна риба беше dirt cheap, нешто ко осличот. Сеа само за богаташи ко вас тука:(
Да, сигурно ви продавале „лосос“ од Вардар. :icon_lol:


Се е ствар на вкус, од кулинарски аспект не е грешка да се користи цитрусно овошје и за таков вид на риба. Лично до сега немам ставено лимон на лососот, за мене нема поента да се расипува вкусот на добитната комбинација лосос + маслинов зејтин. Уште ако имам чаша Т'га или Александрија при рака не ми треба ни леб ни зарзавати со тоа (знам дека треба бело вино али мене ми лежи со црвено, sorry Агде).
Имам уште еден начин да „расипам вкус“ на лосос, се давам во лосос и сенф. :D
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.529
Поени од реакции
15.630
зборам за пред десет години кога ти уште беше у основно и немаше чуено за зборот лосос
Да де, и јас ти зборувам за тогаш.
И баш си срцка што ме правиш овака млада. :*
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.943
Поени од реакции
2.049
Бренчез.
Пошо само он нема лимон со рибата. А некаде имам слушнато дека лимон се става на риби што поише им мириса месото - крап, карас, може ослич. А салмон, лосос и пастармка да уништиш со лимон не простувам. :D

Никако не ми текнува каде го имам слушнато/видено/прочитано тоа, ама ко да држи вода.

Па не баш,обично по скапи ресторани лососот секогаш се служи со сос од путер и лимон или пак лимон во некоја друга комбинација. Најчесто лососот нема лимон кога се служи како протеин во салата.
Сепак е прашање на вкус, нема правила за вкус.

п.с. лосос и салмон е исто :)
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.160
Поени од реакции
4.752
Па не баш,обично по скапи ресторани лососот секогаш се служи со сос од путер и лимон или пак лимон во некоја друга комбинација. Најчесто лососот нема лимон кога се служи како протеин во салата.
Сепак е прашање на вкус, нема правила за вкус.

п.с. лосос и салмон е исто :)
Да не се лажеме сеа - нит имав приметено, нит имав пребарано...а нит сум се заинтересирал :D знаев дека и едното и другото имаат црвенкасто месо и се морски ама дали е исто eве прв пат среќавам. :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom