Кајгана готвач vol. 117 [гласање: Шарска плескавица]

Гласам за:


  • Вкупно гласачи
    63
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.047
Поени од реакции
57.270
Лелееееее...
Ви oстaнa нештo бе?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Се мислев помеѓу @CafeDelMar и @Goodfella и мојот глас отиде кај @CafeDelMar .................., можеби плескавицата не ја направила така широка како што треба да личи шарската плескавица (бар на мене така ми личи преку сликава), но сепак се гледа дека ги запазила сите критериуми за една добра (шарска) плескавица............, се гледа дека месото ни е претврдо, ни е премеко, се гледа дека плескавицата е добро испечeна......., ни месото да е поживо, ни да е прегорена и посебно ми се свиѓа кашкавалот што го ставила одозгора на плескавиците. Мераци!(y)
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Кога ги гледам шарските на @CafeDelMar и @ЏинЏер, срам ме фаќа од мојата. :unsure: :D
Јас прв пат во животот правев плескавица, уште не ми се верува дека ми испадна како што треба. :LOL:
Пробај следниот пат во смесата да додадеш и едно јајце, посочни ќе ти испаднат така :)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Mмм....
Јас со плескавициве би земал и помфрит и кокта.
Добро би ми дошле и лути пиперчиња
А тоа што некои велат дека на @Goodfela биле препечни тоа не ми пречи и не изгледа препечена
Плескавиците на @CafeDelMar се прекрасни изгледаат сочни. Напросто сјајат...
Мојот глас, денес е за @ЏинЏер, ме привлече со тар-тар сосот. Иако не ми се допаѓа јајце во плескавица Само помфритот недостасува и кокта
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Deckite sto se vo top 3. Ke moze receptura za pleskavicata da mi kazete?
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Во идинина за супер ефект кога ќе правите плескавици или ќофтиња,меѓудругото додадете и малку сода бикарбона,или пециво во мастрафот,и омекнат путер,не растопен,само омекнат на собна температура.Формимрајте ги ќотињата или плескавиците и остајте ги да отстојат едно 40 минути во ладилник.Ако сами си мелете месо,а не купувате од месара,обидете се да го мелете месото полузмрзнато!
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Мелено месо од свинска плешка. Никако мешано со телешко и смесата без јајце и пециво. Само со кромид, зачин и масло и да стои еден час. Меки се и сочни. Иначе касно ја видов темата. :(
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom