[Кајгана готвач] Натпревар за оваа недела: Смути

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Mozda sum oftopic, ama neznam zasto, mene pita mi e poubava sledniot den.Dali omeknuva posle nekoe vreme ili neznam sto, ama poubav vkus mi ima.
доволно е да олади па да биде повкусна не е ни убаво а ни здраво да се јаде жешко тесто, до уттрешен ден зависи од полнежот овде на конкетната пита беше доста водлест и течен филот така да и то не чини многу да седи отитестото ќе упие и ќе биде лепливо, искрено мене со коприви не ми омилена, јас ја сакам со спанаќ па со блитва па на трето место коприва, може и со изварка може и со мармалад како блага....
Уште еден совет, скоро секогаш останува парче тесто неискористено, јас обично го ставам во фрижидер и следниот ден за појадок правам кроасани еве пример - едното е како лиснатица со виршла а другото е со домашен џем од портокали

11065723_669663199805852_969164045_o.jpg
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Може ли да си купам готово тесто за лиснато?

@Agda Beata она као спанаќ што го продаваат во фрижидер како се подготвува? Увек останува ко несварен да ти се згади во уста да го ставиш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Може ли да си купам готово тесто за лиснато?

@Agda Beata она као спанаќ што го продаваат во фрижидер како се подготвува? Увек останува ко несварен да ти се згади во уста да го ставиш.
Може ако се дозволии на други јадења да можат готови или во ресторан сликани да се пријават
Цела финта е во правење на лиснато тесто а внатре шо ќе нашлакаш - мање е важно
Леандра не ме разочарувај пошто знаеш дека гајам одредени чувства кон Вас....
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.356
Може ли да си купам готово тесто за лиснато?

@Agda Beata она као спанаќ што го продаваат во фрижидер како се подготвува? Увек останува ко несварен да ти се згади во уста да го ставиш.
Оној бланширан и замрзнат што е? И мене ми е гаден, го користам ептен кога морам и тоа баш во пити и солени ролати. Плус и не е здрав, затоа што оксидира.
Затоа што е претходно обарен, не го спремам многу, само го цедам добро, го ставам во тестото, па да се пече.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Може ако се дозволии на други јадења да можат готови или во ресторан сликани да се пријават
Цела финта е во правење на лиснато тесто а внатре шо ќе нашлакаш - мање е важно
Леандра не ме разочарувај пошто знаеш дека гајам одредени чувства кон Вас....
Добро Господине Лет 3.

Онда у старт се откажувам. Не сум и некој љубител на теста за да потрошам пола нерви за да направам лиснато. А да бидам искрена не се ни сеќавам дека некогаш сум купила лиснато тесто. Тоа само на школо што ни го даваа задолжително и тој им го давав на децата и си земав бурек :)
Оној бланширан и замрзнат што е? И мене ми е гаден, го користам ептен кога морам и тоа баш во пити и солени ролати. Плус и не е здрав, затоа што оксидира.
Затоа што е претходно обарен, не го спремам многу, само го цедам добро, го ставам во тестото, па да се пече.
А се мислев да го земам. Се што сум купила замрзнато се у канта заврши. Одвратно.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Добро Господине Лет 3.

Онда у старт се откажувам. Не сум и некој љубител на теста за да потрошам пола нерви за да направам лиснато. А да бидам искрена не се ни сеќавам дека некогаш сум купила лиснато тесто. Тоа само на школо што ни го даваа задолжително и тој им го давав на децата и си земав бурек :)
.
Јас ќе се грижам за готвењето не се секирај
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.368
Поени од реакции
3.121
Edno ne mi e jasno. Gledate deka nikoj ne se prijavuva oti ne sekoj ima nervi da pravi testo i pak ke recam ne obicno LISNATO. Mozi e vreme da smenete nesto !!
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.368
Поени од реакции
3.121
Na primer samo TESTO (pa nie birame dali ke go mesime ili kupime).
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Na primer samo TESTO (pa nie birame dali ke go mesime ili kupime).
Натпреварот постои две години, не е од оваа недела.

Победникот кажува од 3 до 5 состојки и тоа е правилото се готви по него. Другото правило е тој што победил во тековната недела на зададениот рецепт не учествува. И третото правило е да не се крадени слики од интернет.

Не мислам дека е толку страшно. А и Лет3 си ги кажа состојките и си кажа дека мора да е домашно, зошто оваа галама? Почекај следна недела, сигурно ќе има нешто по твој вкус затоа што не е фер да го деградираме лет3 и да му менуваме она што го кажал.

Има недели со квантитет, има со квалитет.
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.368
Поени од реакции
3.121
Натпреварот постои две години, не е од оваа недела.

Победникот кажува од 3 до 5 состојки и тоа е правилото се готви по него. Другото правило е тој што победил во тековната недела на зададениот рецепт не учествува. И третото правило е да не се крадени слики од интернет.

Не мислам дека е толку страшно. А и Лет3 си ги кажа состојките и си кажа дека мора да е домашно, зошто оваа галама? Почекај следна недела, сигурно ќе има нешто по твој вкус затоа што не е фер да го деградираме лет3 и да му менуваме она што го кажал.

Има недели со квантитет, има со квалитет.
Ne me sfakjash. Jas ne sakam da "degrediram" nikogo, samo kazav deka vekje 3 den i nema prijaveni voopsto. Pitite se po moj vkus no nema sansi da napravam lisnato, ne sum do tolku iskusen.
Sekoe dobro
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Pitite se po moj vkus no nema sansi da napravam lisnato, ne sum do tolku iskusen.
Нема никаква филозофија во правење лиснато, и јас еден ден седнав и без никакво искуство го направив и беше одлично, и на сликите можеш да видиш колку е тоа едноставно, обично тесто ставаш маргарин и превиткуваш додека го потрошиш маргаринот ништо посебно освен плус полсат работа. Ни некои посебни техники ни посебни состојки ни специјални помагала. Пробај еднаш се што ќе ризикуваш се коцка маргарин и плус полсат работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom