[Кајгана готвач] Натпревар за оваа недела: Смути

T

Torchyrus

Гостин
Валјда затоа што поминаа пица, бургер, кајгана и слично...
Еве можеш да кажеш наредна тема на која мислиш дека ќе има заинтересирани.
Бев зафатен со берба така да денеска конечно правам топено сирење...
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Ах,гроздобер света работа!
Омилен дел од целиот тој процес на правење на вино ми е ширата ))))))
Само една сезона имам помагано,на еден школски да го оберат лозјето.
Послем една недела се трезневме ))))))
Околу натпреваров.
Мое мислење,ако смеам да го кажам нели,е дека натпреваров се претвори во симултанка,своевиден блог,затоа многу членови се откажаа.
Но нејсе..
Нема шо ја да кажувам,си има кој да одреди тоа.
 
T

Torchyrus

Гостин
Исто така и многу членови почнаа сега да се натпреваруваат на овој чиклус или во најмала рака некои повторно да се активираат.
Ако погледнеме наназад во темите може лесно да се види дека само @shumecha.tableta учествува и уште еден двајца, ретко кога има повеќе луѓе.
Лично не ги сметам натпревариве за лоши и достигнавме некоја кулминација, но интересот опадна.
Така да ако не се пријави никој друг за топено сирење и нема гласање јас сум за наредната тема да биде "Вашето омилено јадење".
Да видиме дали ќе има заинтересирани :)
Иначе правиме само ракија, вино скоро па ич, ракијата не е толку добра ако се извади вино предходно така да мора да се бира...
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Може и пауза да се направи некој месец :toe:

Реално, не можеш да очекуваш многу пријавени на тема топено сирење.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Може и пауза да се направи некој месец :toe:

Реално, не можеш да очекуваш многу пријавени на тема топено сирење.
Нека си останат натпревариве,баш се забавни,и ОК.Јас само концептуално би ја изменил малце.Да не се пграничуваме на јадење. победникот,да кажува основен продукт за следниот натпревар на пример,пилешко,телешко,печурки,пиперки итн итн.Со што би се оставил поголем простор.
А Вашето омилено јадење може да се отвори нова тема.добра идеа.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.407
Нека си останат натпревариве,баш се забавни,и ОК.Јас само концептуално би ја изменил малце.Да не се пграничуваме на јадење. победникот,да кажува основен продукт за следниот натпревар на пример,пилешко,телешко,печурки,пиперки итн итн.Со што би се оставил поголем простор.
А Вашето омилено јадење може да се отвори нова тема.добра идеа.
Се сложувам дека треба да се предложи основен продукт и на база на тој да се прават јадења.
Јас еднаш, многу одамна кога бев близу до победа :) се мислев за "морски плодови" како main ingredient.
Еве, два-три пати неможам да учествувам заради тоа што си бара земјена тава или грне, а тоа немам по домите.
 
T

Torchyrus

Гостин
Имало циклуси на натпревари каде што се кажувале состојки и се правеле јадења од тие состојки.
Предлог да упростиме и да бидат натпреварите со една главна состојка.
Можеби така ќе има повеќе опции, а и поголема разновидност на јадења за кои нема да се натегаме како се именувале...
Може пример јадењето главна состојка тесто, па некој може да се пријави со леб, некој со некое сукано и слично.
@shumecha.tableta мислење?
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Јас еднаш, многу одамна кога бев близу до победа :) се мислев за "морски плодови" како main ingredient.
Да
Предлог да упростиме и да бидат натпреварите со една главна состојка.
Можеби така ќе има повеќе опции, а и поголема разновидност на јадења за кои нема да се натегаме како се именувале...
Да,именно.Еве ја сакав да праам сирно фонду,али ми се пореметија плановите и не направив.
Автоматски споено мислење:

Смедеревка
Два денари кило откупна.Дно,дна.
Не сум мн. по ракијата. Али сум воодушевен од мускатна!
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.122
Поени од реакции
28.871
Еве ви падобрански челенџ за натпревар
Screenshot_20200929_204744.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom