[Кајгана готвач] Натпревар за оваа недела: Смути

Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Кај морски риби нема потреба да потреба да правиш надрези по телото на рибата.Надрези по телото на рибата се прават на речни риби,кој се со повеќе и поситни коски,за полесно чистење.
Јас кога спремам риба,не ја полнам никогаш со лимон,затоа што некој лимони имаат горчлива кора и можат да ја ебат рибата.Јас ја полнам со кромид.
Напрај маринада.На две ципури,одприлика сок од два лимона,зејтин,сол-две чајни лажички,лук 3 забчика,и пимент.Се тоа изблендирај добро.Направи надрези на рибата по должина на рбетот од двете страни и нека одлежи 3-4 минути у таа маринада.Печи ја на максимум температира,али стави ја да се пече на дебела кришка леб,не дирекно на тавчето,за да поминува воздух ппд нејзе,да се запече и долната страна,да не биде ко варена.
Автоматски споено мислење:

можеш да си направиш и garlic-herbal butter,и со тоа да ја премачкаш,послем печење ))))
Во зарезите имам ставено лук.

За печење, ја печам оваа со фолија 30 мин и после тргам фолија за уште 40 мин ама на 200 степени, не на максимум.

Колку време би требал да ја печам на максимум?
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
За печење, ја печам оваа со фолија 30 мин и после тргам фолија за уште 40 мин ама на 200 степени, не на максимум.
ехеее многу дугачко,ко птица да печеш,ја пресушуваш.Ова е бела,морска риба,нема потреба толку.
Глеј,никогаш не ги печи рибата и зеленчукот заедно.Особено,коренестиот зеленчук,на него му треба повеќе време од рибата на 50%.
Користи само маринада за риба друже,лимон,лук и остало у надрези не мењаат ништо во вкусот.Можеш само,ароматни треви или кромид во стомачна шуплина да ставиш.
Ако правиш надрези ко шо ти кажав, 7 мин 100 грама риба на 220C⁰ convection heat.
Значи на таква рибка ко на сликата од 300гр 20 мин.Бомба!
Нема потреба,од фолија,ко варена испаѓа рибата.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
ехеее многу дугачко,ко птица да печеш,ја пресушуваш.Ова е бела,морска риба,нема потреба толку.
Глеј,никогаш не ги печи рибата и зеленчукот заедно.Особено,коренестиот зеленчук,на него му треба повеќе време од рибата на 50%.
Користи само маринада за риба друже,лимон,лук и остало у надрези не мењаат ништо во вкусот.Можеш само,ароматни треви или кромид во стомачна шуплина да ставиш.
Ако правиш надрези ко шо ти кажав, 7 мин 100 грама риба на 220C⁰ convection heat.
Значи на таква рибка ко на сликата од 300гр 20 мин.Бомба!
Нема потреба,од фолија,ко варена испаѓа рибата.
Добро, јас сум јутјуб готвач (сакам да кажам дека учам од таму) :D
Готово, следен пат кога ќе правам, ќе ја направам како што ми кажуваш сега и ќе сликам а воедно ќе споделам и искуство.
Искрено, на прва вака, ме плаши 20 мин печење за риба ама ќе ти верувам.

Фала за совет!
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Добро, јас сум јутјуб готвач (сакам да кажам дека учам од таму) :D
Готово, следен пат кога ќе правам, ќе ја направам како што ми кажуваш сега и ќе сликам а воедно ќе споделам и искуство.
Искрено, на прва вака, ме плаши 20 мин печење за риба ама ќе ти верувам.

Фала за совет!
Мало рибче е ова,пороционо...ја 25 минути во панцир од сол ја печам.
Само исцеди ги лимоните на соковник или на џусер,убаво сок да ти дадат.
Ако се плашиш,толку,послем,печење,при исклучена рерна затворија со фолија,10 мин.Бомбона ќе биде.
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
mojata omilena e cipura, jas ja grilam ne poveke od 15 minuti, od zacin samo morska sol ja sipam i maslinovo maslo. pred vadenje ja premachkuvam so malku rastopen puter i izblendiran luk i e prevkusna. Sum postiral vo nekolku navrati sliki od cipura vo drugata tema i pred malku poshto neznaev ste imale natprevar za riba tuka. @Peja989 za prvpat dobro ti odi, sledniot pat vadi toa kromidot i limonot i toa veggies sto i da se, peci ja samo ribata. Ako nemas skara gotvi ja na gril tava na medium heat.
 
T

Torchyrus

Гостин
Вардарски крап
Печен со бело вино, половина од времето одозгора алуминиумска фолија половина без.
Полнет со ориз>печурки>ситно сецкани морков>кромид и лукче
прилог млади компири
сос прилог од толчен лук со јадра сол, маслиново, балсамико, цеден лимон, магдонос и чубрика.
IMG_20200713_183850.jpg
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
mojata omilena e cipura, jas ja grilam ne poveke od 15 minuti, od zacin samo morska sol ja sipam i maslinovo maslo. pred vadenje ja premachkuvam so malku rastopen puter i izblendiran luk i e prevkusna. Sum postiral vo nekolku navrati sliki od cipura vo drugata tema i pred malku poshto neznaev ste imale natprevar za riba tuka. @Peja989 za prvpat dobro ti odi, sledniot pat vadi toa kromidot i limonot i toa veggies sto i da se, peci ja samo ribata. Ako nemas skara gotvi ja na gril tava na medium heat.
Друже,за грил,или печење само зејтин,маслиново масло,гори.Не се апајте на маркетинг фори,со маслиновото,ни на секунда не е по хелти од зејтинот,во допир со висока температура.
Ја маслиново само у салата,паста или за сончање користам )))
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Друже,за грил,или печење само зејтин,маслиново масло,гори.Не се апајте на маркетинг фори,со маслиновото,ни на секунда не е по хелти од зејтинот,во допир со висока температура.
Ја маслиново само у салата,паста или за сончање користам )))
zavisi kolku stavas maslinovo jas stavam samo sip of olive oil, eve napravena so maslinovo postirav na drugata tema pa ne e izgorena?
 
T

Torchyrus

Гостин
Друже,за грил,или печење само зејтин,маслиново масло,гори.Не се апајте на маркетинг фори,со маслиновото,ни на секунда не е по хелти од зејтинот,во допир со висока температура.
Ја маслиново само у салата,паста или за сончање користам )))
Комплетно се согласувам.
Тие што користат само маслиново и прават се и сешто со него, се ништо повеќе од wannabecool, а немаат поим...слушнале нешто ама не дослушнале...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Многу е цел саат печење за таа риба, па и фолија како варена е. За риба наједноставната маринада лимон, лук, магданос.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.678
Поени од реакции
19.589
Комплетно се согласувам.
Тие што користат само маслиново и прават се и сешто со него, се ништо повеќе од wannabecool, а немаат поим...слушнале нешто ама не дослушнале...
Се согласувам, маслиново е токсично на висока температура, јас го обожвам со вински оцет, лук и магдонос како глазура врз печено месо или во свежи салати.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
не,мислев,маслото гори,не рибата,рибата ти е топ спремена,ја видов )))
Колку сум информиран, Грците на скара, додека ја печат, ја премачкуваат рибата со маслинов зејтин и орегано. Се добива интензивен мирис на печено, не знам дали од зејтинот, ореганото или од комбинацијата. На некои тоа им е прејако, ама јас сѐ почесто така правам. Некако ми отвара апетит додека ја печам
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Колку сум информиран, Грците на скара, додека ја печат, ја премачкуваат рибата со маслинов зејтин и орегано. Се добива интензивен мирис на печено, не знам дали од зејтинот, ореганото или од комбинацијата. На некои тоа им е прејако, ама јас сѐ почесто така правам. Некако ми отвара апетит додека ја печам
за грците не знам,нит ме интересира,а хрватите после печење,ја нурнуваат у маслиново масло. 100% ))))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom