[Кајгана готвач] Натпревар за оваа недела: Смути

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.221
@shumecha.tableta ,,,malku nadvor od temata ,,,ama pak povrzana so nea ,,,neka se razmisli dali ke mozhe da se davaat i po 0.5 poeni ,,,ili ti mi ,,,glasotda bide po pola na eden i druguchesnik ,,,bidejki neretko sme vo dilema dali na eden ili druguchesnik ucheshesnichka dase dade glasot,,,,i sedvoumime pomedju dvanapraveni recepti ,,,,ajdemodi i admini razgledajteja i ovaa opcija ,,,normalno dokolku se mozhe,,,,
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.589
I'm back :D Моја тема, не можев да одолеам. Инаку сендвичот е домашен, печен, со врат и кашкавал, со додаток, компири и кромид од рерна :P.
IMG_20170130.jpg
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Вегански сендвичи со грав.

За почеток сварив околу 10 големи лажици грав и една црвена пиперка, која подоцна ја исецкав и ја ставив во садот каде што го пасирав гравот со обична рачна алатка за пасирање. Потоа зачинив со хималајска сол, црн бибер, мелен ким (преовладува), морско оревче, јенибар, малку оригано сушено, малку буковец, малку лук во прав, неколку капки ворчестер, неколку капки соја сос, малку црвена пипер. Потоа за добро да се соедине смесата додадов мелено ленено семе и 'ржано брашно околу една лажица, потоа повторно мешате пробувате ако ви фали некој вкус додавате. Ги навлажнувате рацете со вода и почнувате да ги формирате, со водени раце воопшто не се лепат и многу брзо се формираат, се ставаат на плех со хартија за печење, не ви треба воопшто масло, евентуално малку со четкица за ги намачкате ако сакате боја, додадов семки од тиква на крај и малку изронив гранче рузмарин, при што го ставив и внатре.
До овај момент заборавив целосно дека има натпревар во бургери и немав направено фотографија, па реков ај да сликам.
1.jpg
Втора етапа додека ми се вареше гравот јас исецкав кромид на кругови и му ставив малку јаболков оцет и некое зрно коријандер и сол. Исецкав домати на кругови и спремив сосче со тахини 2 лажици, 2 лажици мед и 1 мало оган лутп суво пиперче го испеков на плинско и го исецкав комплет сосе семки и тоа е лутиот сос. Сенфот е спремен не чека.
3.jpg

Трета фаза 'ржани лебчиња ги потпеков на тостер (побарав убави лебчиња 'ржани за бургерчиња, ама не најдов и беше многу жешко за да одам до поголеми маркети да барам) и од едната страна од лутиот сос, од другата страна од сенфот, потоа следи бургерот од грав, потоа парче од закиселениот кромид (pickled onion), парче домат и затвораме радња.
2.jpg
Сервираме и бујрум.
4.jpg 5.jpg

пс. сосот беше оган лут, али како што бев гладен маф направив се!
ппс. долго време ме немаше на темава али некако еве со веганска импровизација влегувам во комбинација за сендвич.
 
C

cige

Гостин
Само мене ли тоа веганлукот ми е улава работа :toe:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.740
Ubavi se sendvicite samo fali edna debela i mrsna pleskavica kaj site
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
@Patience и јас многу си ја сакам, пред скоро време си го средив дизајнот, а другарот ми ја изработи и ми ја поклони :)
@Agda Beata ајде очекувам и јас да научам некој нов рецепт да споделите, неам одамна постирано таму, пошо како сам на себе да си постирам изгледа :icon_lol:
@Ron Burgundy за тоа темата би била бургери, а оваа сеа е сендвичи. Макар што сепак кој како сака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom