[Кајгана готвач] Натпревар за оваа недела: Смути

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Тогаш нека биде спанаќ, таман сега му е време. :D
Дали варен со ориз, дали потпечен, дали како пире, ваш избор. :D Досаден е само за миењето, инаку прелесно се прави.

 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Се важи пита со спанаќ?:D
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Се мислев дали да се пријавам со пита со спанаќ или со чорба од спанаќ, но бидејќи сликата со питата ми излезе поубаво од онаа со чорбата, се пријавувам со пита со спанаќ:D

Тестото е од брашно, вода, сол, шеќер и квасец, сето тоа се замесува и се остава да отстои за тестото колку толку да порасне. Кога тестото ќе стаса се дели на повеќе еднакви делови кои се расукуваат, помеѓу нив се става растопен маргарин и пак се расукуваат со цел да се добие еден вид на грубо лиснато тесто. На намастена тепсија се става првото тесто/кора, врз него се нанесува филот, т.е. спанаќот кој претходно е пропржен со малку зејтин и од озгора се става и другата кора/тесто. Вака тепсијата оди во рерна и се пече. По печењето питата се јаде и ништо не останува:D Бонус во позадина имате и пита со зелка и со праз, а мистериозната тревка за декорација е магдонос:D


Па пријатно јадење Кајганџии....................:)

Пита со спанаќ.png
Пита со спанаќ 2 by Sungerot Bob on Кајгана форум

3.PNG
Пита со спанаќ by Sungerot Bob on Кајгана форум
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Следна тема: Сѐ од варени јајца, може?
Да се искористат тие што останале од Велигден. :P

Има доста идеи на Моирецепти, баш претходниве недели истава тема беше зададена таму за натпреварот, па може малку да ви олесни. :P

Еве некои предлози:





 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Треба со оризот тоа да се проба :DСамо ептен мрза сум овој период, тешко да направам. :unsure:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Еве јас да го скршам мразот:D

Се пријавувам со мимоза салата. Марулата се сечка, јајцата се сечат на кругови, сето тоа се меша со малку оцет, зејтин и сол, но во мојава салата имам ставено и малку роквица.

Па пријатно јадење Кајганџии...............:)

2.png
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Сепак не ме мрзеше.. направив... нешто... :D

Варен ориз со некоја мешавина зеленчук, малку пилешко филе насецкано на ситни парчиња, па во тава, наредив некое јајце врз оризот, попрскав со зејтин, вегета, бибер и чили, се потпече малку...
IMG_20170419_160107.jpg

...и беше вкусно :D ама не ми се верува во иднина пак да комбинирам варени јајца со ориз, боље само ориз ќе јадам :D
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Поради многу обврски ме немало тука, али повторно се погодува нешто што не готвам, јајца не јадам ниту готвам нешто со јајца, така да се надевам следна тема ќе се погоди ;)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Мислев да учествувам со стара слика од салата, ама ми текна што имам во фрижидер и решив да си правам појадок. :)

Јајца, зелена салата, краставица, авокадо и ракчиња во ајоли сос.

^4DAE63152FD2CF6F035649187FF5DA63FFED733C1ED9E3BC28^pimgpsh_fullsize_distr.jpg
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Мене ми беше жал да ги скршам последните три јајца од Велигден, многу се слатки, па нови си сварив. :oops:

Мини тортички. Внатре има патлиџан, кашкавал, тиквички на скара, варени јајца, пилешко филе и краставица. Премазот е комбинација од павлака, топено сирење и путер за да се стврдне малку. Турли тава (торта) де.
И ондак то. :D

 

Kajgana Shop

На врв Bottom