[Кајгана готвач] Натпревар за оваа недела: Смути

Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
На кој јазик зборувате? Ништо не разбрав. Македонски е официјален на форумов, ко што знам. Што по ѓаволите е chives? Ај сафран, веројатно на шафран се мисли, или руккола, на рукола. Ама chives?
chives = див кромид ,сибирски кромид..... на немски - scnhittlauch ...
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.702
Поени од реакции
24.167
На кој јазик зборувате? Ништо не разбрав. Македонски е официјален на форумов, ко што знам. Што по ѓаволите е chives? Ај сафран, веројатно на шафран се мисли, или руккола, на рукола. Ама chives?
Човекот се учи македонски. Ни јас не знам македонско име за chives, иначе е растение од врстата на кромид/лук и баш изгледа како зеленото од млад лук, само помало, како стебло од цвет. Шубаво ти објаснив. :D
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
@Zlatikevichius nema potreba za sarkhazam, eve odma khe ti odgovoram, makedonskiot ne e moj prv jazhik (chitaj angliskiot e moj majchin jazik) a gledam deka ti smeta toa shto ne sum pishuval 100% na makedonski? Imash problem so moite postovi slobodno prijavi ima Administratori.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
@Zlatikevichius nema potreba za sarkhazam, eve odma khe ti odgovoram, makedonskiot ne e moj prv jazhik (chitaj angliskiot e moj majchin jazik) a gledam deka ti smeta toa shto ne sum pishuval 100% na makedonski? Imash problem so moite postovi slobodno prijavi ima Administratori.
Добредојден си тука и ја збогатуваш темата со одлични јадења :)
Не е пишано злонамерно, луѓето кои се гурмани се широки луѓе :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
@Zlatikevichius nema potreba za sarkhazam, eve odma khe ti odgovoram, makedonskiot ne e moj prv jazhik (chitaj angliskiot e moj majchin jazik) a gledam deka ti smeta toa shto ne sum pishuval 100% na makedonski? Imash problem so moite postovi slobodno prijavi ima Administratori.
Не беше ни злонамерно, ни саркастично, едноставно не можев да се снајдам, едно 5 страни прочитав а ништо од состојките не сфатив. И не се однесуваше конкретно на никој, извини ако си добил таков впечаток. Најискрено, тебе прв пат и те забележав кога ми реплицираше, така што... нема љутиш. Sorry уште еднаш.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Не беше ни злонамерно, ни саркастично, едноставно не можев да се снајдам, едно 5 страни прочитав а ништо од состојките не сфатив. И не се однесуваше конкретно на никој, извини ако си добил таков впечаток. Најискрено, тебе прв пат и те забележав кога ми реплицираше, така што... нема љутиш. Sorry уште еднаш.
Инаку чисто како инфо дури и во ВЕРО се продава некогаш како „чиваз“ некогаш како „влашац“.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Инаку чисто како инфо дури и во ВЕРО се продава некогаш како „чиваз“ некогаш како „влашац“.
Јас го знам само како власец. Ама и не е важно, не зборував само за тоа, туку и за други состојки, да не се враќам сега наназад да ги барам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom