[Кајгана готвач] Натпревар за оваа недела: Смути

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.593
Енчилада се јаде со вилушка,а буритото со раце,и е затвпрено од сите страни.Тоа е раззликата.
Буритото најчесто се полни со чили кон карне или или де поло,а енчиладата со ракчиња,туна...итн)))))
И буритото може да го печеш

Poima nemav, sekogas mislev deka ima razlika i u testoto nesto lol

Ic ne sum po testenini kako pomlad imase period koga se ubiv pica jadenje i od togas veke i leb jadam ednas mesecno so se vika.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Poima nemav, sekogas mislev deka ima razlika i u testoto nesto lol

Ic ne sum po testenini kako pomlad imase period koga se ubiv pica jadenje i od togas veke i leb jadam ednas mesecno so se vika.
У принцип има и у тортиљите,енчилада треба да е со корн тортиља бурито со пченична.Али ние тоа што го знаеме како мексичка храна,уствари е tex-mex,што е различно од authentic mexican
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
У принцип има и у тортиљите,енчилада треба да е со корн тортиља бурито со пченична.Али ние тоа што го знаеме како мексичка храна,уствари е tex-mex,што е различно од authentic mexican
И јас мислам дека енчиладата е различна, се полни тортиљата и се става на печење. Фајитас се повеќе отворени, знам кога работев во САД служевме sizzling fajitas, многу ми е криво што никогаш не ги пробав.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
И јас мислам дека енчиладата е различна, се полни тортиљата и се става на печење. Фајитас се повеќе отворени, знам кога работев во САД служевме sizzling fajitas, многу ми е криво што никогаш не ги пробав.
Оргинална фахита е сајзлинг фахита ))))
Па ќе речам,се тоа е текс-мекс
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.311
Фудбалска тортиља

Состојки
- 200гр семки
- Тесто за тортиља
И добро пивце

Начин на приготовка
- Се мота тестото во форма на фишек, се отвараат семките и се сипуваат во тортиљата.


20201126_163059_FullSizeRender.jpg
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.379
Овојпат готвиме Јуфки. Имате 5 дена да зготвите, значи до вторник, после тоа @Corvus отвара тема за гласање. :)

@Bitcoin @CafeDelMar @shumecha.tableta ај ве молам некој да ни смени наслов. Фала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom