[Кајгана готвач] Натпревар за оваа недела: Јуфки

Член од
11 октомври 2010
Мислења
3.823
Поени од реакции
8.231
Лујџе, ајде гласање пушчајте.
Треба нешто друго да се готви.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
3.823
Поени од реакции
8.231
Строг пост додека не помине гласањето :D
Само take away до тогаш.
Шала на страна, само за натпревари сликам и ги дотерувам тањирите. Немам време како во lockdown да ги џиџам, да сликам, па ефекти...
Сега кога кувам, фрлам у тањир и одма се јаде. :)
Башка и нова тема ме тера да кувам нешто што досега не сум го кувал.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.979
Поени од реакции
18.048
Како сте расположени за мексиканска кујна? Бурито, начос, кесадиљи, такос,енчиладас, може и маргарита? :)

Додека чекаме да ни го сменат насловот, ние може да почнеме со готвење, значи готвиме мексиканска храна.
Во меѓувреме, @CafeDelMar @shumecha.tableta @Bitcoin кој може нека ни смени наслов. Фала! :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.822
Поени од реакции
5.383
20210224_001538.jpg

Moja verzija na meksicka pajela...

Meksickata e so pilesko, safron oriz i zelencuk.

Jas si dodavam svinsko, jajce, edno avokado i mnogu mnogu merken taka da ljuti, mnogu ljuti lol :gjavol:

Merken e chillenasko chilli ama pusheno... doaga nesto kako epten luta chubica ama so smoked after taste, nesto kako burbon.

images.jpeg
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.822
Поени од реакции
5.383

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
3.983
Поени од реакции
11.661
Fajita... Inace da Fahita se izgovara...Enchilada ne e ko tvrda palacinka celoto zatvoreno i zapeceno? Jas obicno taka ja pravam, lol mada stalno ja prepecuvam, nikad ne sum ja pogodil kako treba :pos:

Прегледај го приврзокот 285559
Енчилада се јаде со вилушка,а буритото со раце,и е затвпрено од сите страни.Тоа е раззликата.
Буритото најчесто се полни со чили кон карне или или де поло,а енчиладата со ракчиња,туна...итн)))))
И буритото може да го печеш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom