Кајгана анкета за Парламентарни избори

За која партија би гласале на 15ти јули?

  • 1.ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • 2.Демократи за Македонија

    Гласови: 0 0,0%
  • 3.Коалиција СДСМ+БЕСА+останати

    Гласови: 21 11,0%
  • 4.Левица

    Гласови: 57 29,8%
  • 5.Алијанса+Алтернатива

    Гласови: 0 0,0%
  • 6.Глас за Македонија

    Гласови: 2 1,0%
  • 7.Г Д У

    Гласови: 2 1,0%
  • 8.Интегра

    Гласови: 5 2,6%
  • 9.ДУИ

    Гласови: 0 0,0%
  • 10.СДУ Скопје на Петар Богојески

    Гласови: 1 0,5%
  • 11.Единствена Македонија

    Гласови: 1 0,5%
  • 12.МОРО Работничка П

    Гласови: 0 0,0%
  • 13.Народна партија на Ромите

    Гласови: 3 1,6%
  • 14.ВМРО-ДПМНЕ+останати

    Гласови: 46 24,1%
  • 15.Твоја Партија-Најчевска

    Гласови: 2 1,0%
  • 16.Ќе го поништам

    Гласови: 14 7,3%
  • 17.Бојкотирам

    Гласови: 25 13,1%
  • 18.Сеуште не сум одлучил

    Гласови: 12 6,3%

  • Вкупно гласачи
    191
  • Гласањето е завршено на .
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
Политички гледано, јас сум конзервативен, но во недостиг на салам македонска конзервативна партија, овие избори ќе гласам за Левица.
ВМРО се компромитирани и уценети од внатре, неодлучни, уплашени. Ни В од ВМРО ѝм останало.
Интегра се тешки шарлатани, протестантска ЦИА пропаганда.

Идеологијата на Левица ми е повеќе од туѓа, но дечките се искрени и отворени, плус Апасиев правно издржано најавува иницијатива за враќање на вистинското име Македонија. И тоа е најголема причина за мојот глас, потполно свесен дека постои опасност да се работи за маркетиншки трик за придобивање гласови. Ми се допаѓаат и некои други делови од нивната програма.
Прилично слично мислење/убедување имаме. Ретко имам гласано на избори (два пати на локални и еднаш на претседателски), на минатите парламентарни сите ми беа исто срање а за Левица не гласав бидејќи глумев конзервативец а-у ама сега дефинитивно ќе гласам за нив. Таман и ќе видам како изгледаат ливчињата на парламентарни иззбори.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
де бре кајганџии шо направите, се за левица, у реланоста левица би требало да освои 5% од излезените а очекувам излезност од 950000 гласачи значи нешо под 50000 или три пратеника или 4.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
Ако се решам да искочам на гласање (шо не верувам) дефинитивно Левица.


Малце оф топик:
Апасиев е тежок лудак. Човекот малце и потсеќа на Хитлер на времето. Добра програма, одлична програма, тешка криза во Македонската политика, пробува да сруши осакатен систем итн. Има доста сличности, што од ситуацијата низ светот/Мк што од типот на човек. Доста борбен, контроверзен, интересен,шармантен лик е. Го бива за на телевизија. Со ваква програма не ме чуди да освои неколку пратеника. Иако според мене со тој жар што го има Апасиев може треба и да освои мнозинство. Во Последниве 20 години немало човек со толкава страст и со толкав жар да се бори за нешто САМ против сите. Дефинитивно заслужува шанса. (Споредбата со Хитлер нека не биде негативно сфатена. Хитлер кога дошол на власт направил огромни реформи и го подобрил животот на германците. И тоа доста го подобрил. Кој има читано за него во периодот до почетокот на 2 светска војна знае за што зборам. Одличен оратор со одлична кампања и УЖАСНО добар лидер. Можеби нај добриот Лидер/Оратор што го памти светот во последните 200 години и повеќе. Ова го зборам до пред почетокот на втората светска војна.Сепак, таква германија да ја опраиш и напраиш држава да развиеш индустрија, да го натераш народот да те следи итн не е мала работа. ) Извинете за оф топик.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Ќе беше добро да имаше некоја опција центар-десно. Али кај нас прв проблем е што партииве немаат И од идеологија.

Кога размислувам на оваа тема секогаш се потсетувам дека официјално има на Северна Кореја е "Democratic People's Republic of Korea".
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
да ја освежиме анкетата, да ја качиме темата погоре нма листата....
 
D

Deleted member 12196

Гостин
де бре кајганџии шо направите, се за левица, у реланоста левица би требало да освои 5% од излезените а очекувам излезност од 950000 гласачи значи нешо под 50000 или три пратеника или 4.
СДС 20
Интегра 4
Левица 43
ВМРО 44
:pos:
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
СДС 20
Интегра 4
Левица 43
ВМРО 44
:pos:
добро дее, знаеме дека не е репер, нема тука пензионери нема ногу партиски вработени, ама покажуе анкетата дека опозицијата има најмалку 1,5 пати повеќе приврзаници кај македонскиот електорат и втора констатација е дека левица полека станува трета партија у овој блок а колку тежи, ке видиме, може 5-6% од излезноста. па здрравје ке видиме
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.515
СДС 20
Интегра 4
Левица 43
ВМРО 44
:pos:
очигледно анкетава не допела до повеќето на форумот. за да е пореална треба да ја изрекламирате малце. на пример во фудбалскиот дел иам Албанци, а овде никој од нив очигледно не гласал.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
Политички гледано, јас сум конзервативен, но во недостиг на салам македонска конзервативна партија, овие избори ќе гласам за Левица.
ВМРО се компромитирани и уценети од внатре, неодлучни, уплашени. Ни В од ВМРО ѝм останало.
Интегра се тешки шарлатани, протестантска ЦИА пропаганда.

Идеологијата на Левица ми е повеќе од туѓа, но дечките се искрени и отворени, плус Апасиев правно издржано најавува иницијатива за враќање на вистинското име Македонија. И тоа е најголема причина за мојот глас, потполно свесен дека постои опасност да се работи за маркетиншки трик за придобивање гласови. Ми се допаѓаат и некои други делови од нивната програма.
Integra?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.546
Се гласи ли од странство на овие избори?
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Фејзбук, брат,намали со дрогата...
Прегледај го приврзокот 257495
Да те ебам у тоа свињата, очигледно многу ќебапчиња за време на мандатов


Не се појавувам на избори како и секогаш
Автоматски споено мислење:

Да те ебам у тоа свињата, очигледно многу ќебапчиња за време на мандатов, му ебам тоа шиптарот
Зоти Заеф и шќип државјанство за него


Не се појавувам на избори како и секогаш
Автоматски споено мислење:

Да те ебам у тоа свињата, очигледно многу ќебапчиња за време на мандатов, му ебам тоа шиптарот
Зоти Заеф и шќип државјанство за него


Не се појавувам на избори како и секогаш
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Кликнав за ГДУ во анкетава, ако ништо друго пукаа балони со имињата на двете најголеми партии кои не раководат 30 години наназад.

Апасиев ја приватизираше Левица, оставете тоа дека се бори сам. Човекот ја грабна цела партија под свое.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom