Кајгана анкета за Парламентарни избори

За која партија би гласале на 15ти јули?

 • 1.ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • 2.Демократи за Македонија

  Гласови: 0 0,0%
 • 3.Коалиција СДСМ+БЕСА+останати

  Гласови: 21 11,0%
 • 4.Левица

  Гласови: 57 29,8%
 • 5.Алијанса+Алтернатива

  Гласови: 0 0,0%
 • 6.Глас за Македонија

  Гласови: 2 1,0%
 • 7.Г Д У

  Гласови: 2 1,0%
 • 8.Интегра

  Гласови: 5 2,6%
 • 9.ДУИ

  Гласови: 0 0,0%
 • 10.СДУ Скопје на Петар Богојески

  Гласови: 1 0,5%
 • 11.Единствена Македонија

  Гласови: 1 0,5%
 • 12.МОРО Работничка П

  Гласови: 0 0,0%
 • 13.Народна партија на Ромите

  Гласови: 3 1,6%
 • 14.ВМРО-ДПМНЕ+останати

  Гласови: 46 24,1%
 • 15.Твоја Партија-Најчевска

  Гласови: 2 1,0%
 • 16.Ќе го поништам

  Гласови: 14 7,3%
 • 17.Бојкотирам

  Гласови: 25 13,1%
 • 18.Сеуште не сум одлучил

  Гласови: 12 6,3%

 • Вкупно гласачи
  191
 • Гласањето е завршено на .
Член од
13 септември 2008
Мислења
501
Поени од реакции
236
Иако не е репер, сепак би сакал да го видам мислењето на форумџиите, онака интерно. Или нека биде само анкета без коментари или модераторите како ке одлучат. Можат и да ја тргнат
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.157
Поени од реакции
4.890
Изборите ќе си кажат кој е победник, а кој губитник, односно ќе ги видиме резултатите вечерта на 15ти јули како размислува и за кого гласал народот. Инаку вака со нагаѓања, погаѓања, квази-анкети, гледање на гравчиња, гледање на кафе ништо не правиме. Опозицијата си прави свои анкети и тврди дека она била во водство, власта па си прави свои анкети за кои тврди дека они воделе неколку проценти така да баталете предизборни квази-анкети и гласајте си на 15ти јули слободно, фер и демократски за кого ви е ќејф !
 
Член од
17 август 2009
Мислења
1.667
Поени од реакции
1.444
Кој и да тепа премиер ќе биде или Албанец или уште една политичка (могуча меѓуетничка) криза у државичево.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
1.922
Поени од реакции
989
Боље шиптаp да биде премиер него заев клошарот...
 

ski

Член од
19 јануари 2019
Мислења
217
Поени од реакции
478
Мицкоски: Треба голема победа за ВМРО-ДПМНЕ за да нема уцени, закани или притисоци


Овакви изјави (за да нема притисоци, пазарења и трговија) се даваат кога некој планира да се оправда за некој пазар што очекува да го направи.
Јасно е дека ни една партија сама нема да освои 61 пратенички мандат и со изјавава треба да ни е јасно што и како се очекува да се дешава после изборите.

edit:
Зашто нема опција нема да гласам?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.157
Поени од реакции
4.890
Кој и да победи ќе видиме/чуеме вечерта на 15ти јули, крајно ступидно е тоа што и двете најголеми и најмоќни политички опции уште пред да има избори готово си се самопрогласуваат себеси за победници и си објавуваат резултати од некакви си квази-анкети во кои водат 5-6% пред оној другиот ... секако во зависност од тоа дали анкетите ги прават Куртовци или Муртовци или Алибаба ... па према тоа имаме еден куп победници Заев, Мицко, Аљи, Сеља и.т.н. уште пред воопшто и да се одржат изборите ... аплауз !
Автоматски споено мислење:

Боље шиптаp да биде премиер него заев клошарот...
Апсолутно не менува ништо во државава тоа дали после 15ти јули ќе биде Заев клошарот, абдалот Жмицко или некоја УЧКА иден премиер !
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2008
Мислења
501
Поени од реакции
236
Мицкоски: Треба голема победа за ВМРО-ДПМНЕ за да нема уцени, закани или притисоци


Овакви изјави (за да нема притисоци, пазарења и трговија) се даваат кога некој планира да се оправда за некој пазар што очекува да го направи.
Јасно е дека ни една партија сама нема да освои 61 пратенички мандат и со изјавава треба да ни е јасно што и како се очекува да се дешава после изборите.

edit:
Зашто нема опција нема да гласам?
има има, број 17. бојкотирам
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: ski

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.157
Поени од реакции
4.890
Што менува тоа кој ќе биде иден главатар над главатарите (премиер) во едно буниште, една територија која е составена од повеќе меѓусебно завојувани индијански племиња и каде што мора постојано некои разни чичковци и тетки од Брисел и Вашингтон да доаѓаат тука и да ги седнуваат на маса главатарите на индијанските племиња и да им лепат чврги, заушки и шлаканици со цел изнаоѓање на некакви решенија и договори за одредени проблеми !
Овој ќе биде, оној ќе биде, е на крајот стојко ќе биде !
 
Член од
10 декември 2019
Мислења
10
Поени од реакции
19
Политички гледано, јас сум конзервативен, но во недостиг на салам македонска конзервативна партија, овие избори ќе гласам за Левица.
ВМРО се компромитирани и уценети од внатре, неодлучни, уплашени. Ни В од ВМРО ѝм останало.
Интегра се тешки шарлатани, протестантска ЦИА пропаганда.

Идеологијата на Левица ми е повеќе од туѓа, но дечките се искрени и отворени, плус Апасиев правно издржано најавува иницијатива за враќање на вистинското име Македонија. И тоа е најголема причина за мојот глас, потполно свесен дека постои опасност да се работи за маркетиншки трик за придобивање гласови. Ми се допаѓаат и некои други делови од нивната програма.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.111
Поени од реакции
2.577
Мицкоски: Треба голема победа за ВМРО-ДПМНЕ за да нема уцени, закани или притисоци


Овакви изјави (за да нема притисоци, пазарења и трговија) се даваат кога некој планира да се оправда за некој пазар што очекува да го направи.
Јасно е дека ни една партија сама нема да освои 61 пратенички мандат и со изјавава треба да ни е јасно што и како се очекува да се дешава после изборите.

edit:
Зашто нема опција нема да гласам?
Овакви изјави пред избори се даваат и кога сакаш да ги зајакнеш позициите кај одредено гласачко тело, во случајов Македонците така да не гледам ништо спорно
 

ski

Член од
19 јануари 2019
Мислења
217
Поени од реакции
478
Овакви изјави пред избори се даваат и кога сакаш да ги зајакнеш позициите кај одредено гласачко тело, во случајов Македонците така да не гледам ништо спорно
Не е спорно секој има свое мислење, но што се случува после секои избори?
Кога ке се свати дека она што се ветува од политичарите пред избори у реалност не се реализира тогаш ке се свати дека некои предизборни изјави добро се смислуваат за да може после изборите да се оправдаат со истите тие изјави за одредени компромиси кои ке ги прават.
 

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
530
Поени од реакции
626
Иначе за сите што одбрале Левица, само мало потсетување дека не е истата партија од таа до пред година-две што беше.
Апасиев незаконски го презел раководството и ги избркал сите останати членови на истото, најверојатно поради несогласувања во врска со тоа дали да ја подржат Гордана Давкова на изборите.

Покрај тоа баш би сакал да го видам човекот во парламент, тежок лудак е човекот ама забавен карактер е, добри дебати може да сврти :D
 

chef_cook

milf's hunter
Член од
25 октомври 2011
Мислења
2.084
Поени од реакции
5.961
Иначе за сите што одбрале Левица, само мало потсетување дека не е истата партија од таа до пред година-две што беше.
Се тече,се се менува.Само Шеќеринска е вечна
 
На врв Bottom